| 4b a întrebat:

"Ce-ar fi dacă ţi-ar da cineva o cutie cu un buton, care, odată acţionat, ţi-ar aduce un milion de dolari... dar simultan, ar lua viaţa unei persoane pe care nu o cunoşti? Ce-ai face?" (The Box)

60 răspunsuri:
| Th3Unknown a răspuns (pentru dogslover):

Exact! Cei care spun ca ar apasa chiar merita sa fie persoanele care mor..Cata ipocrizie si cati oameni care nu pot fii numiti oameni.

| Th3Unknown a răspuns (pentru Mădă0611):

Lumea chiar merita un razboi mondial. Vad ca sunteti complet lipsiti de umanitate si compasiune cum spunea cineva pe aici. In felul asta nu o sa ajungem nicaieri. Voi astia care spuneti ca ati apasa ori nu aveti suflet ori daca nu credeti sunteti niste fiinte de tot rahatul. Pur si simplu. Omenirea trebuie sa se curete. As accepta sacrificiul. Decat sa vad atata tiranie si lipsa de umanism. Voi astia credinciosii teoriei lui Darwin, o dezaprobati singuri, va transformati in animale, in fiare, in primate si nicidecum intr-o fiinta superioara celorlalte. Cred ca chiar suntem ultima generatie, sau cel putin cea a copiilor nostri. Pacat de viitorul care li-l asiguram prin neoameni ca voi. Nu-mi vine sa cred cu ce fiinte pot sa convietuiesc pe planeta asta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Th3Unknown):

laughing vai, s-a trezit sfantu' Ilie/Gheorghe/Ion/Vasile. Moartea e doar eliberare, asa ca de fapt faci un bine cuiva, sau daca moare un criminal/pedofil/violator/proxenet, faci bine multora, si apoi, din alea vreo 30-40 de miliarde (lei vechi), doar nu crezi ca imi iau doar guma Turbo? Plina lumea de ipocriti, altii omoara pentru ei, pentru putini bani, probabil si tu ai omori daca ar fi necesar, asa ca vorba unui nene neipocrit "fighting for peace is like screwing for virginity", ceaules!
Aaaa, pocait thinking de asta ipocrizia e mult peste limita acceptabila.

| Hevnoraak a răspuns (pentru Th3Unknown):

Să ghicesc şi tu ai văzut teorile consiraţiei legate de iluminaţi şi controlul societăţi pe youtube şi eşti mare cavaler?

Ascultă aici copilaş de când există umanitatea nu s-a schimbat absolut nimic omul va iubi tot timpul banul şi îi va face rău altuia pentru că asta e natura uman.
Să nu crezi că ce se întâmplă acum e diferit.S-a mai întâmplat şi se va mai întâmpla.
Exemplu în timpul cruciadelor era ce va obişnuit ca gardieni fortăreţelor să fi cumpăraţi de europeni aceştia deschideau porţile şi lăsau să intre în oraş doar pentru bogăţie personală.
Şi dacă va fi un război, tot se vor omoră între ei cât timp exită cel puţin 2 oameni pe planetă nu va fi pace şi conveţuire.
Nu există curăţare a omenirii e un basm după ce reduci cu 99% populaţia aceasta va renaşte şi ciclul se va repeta la nesfârşit o face de mii de ani şi nu o să se oprească prea curând.

| Th3Unknown a răspuns (pentru Hevnoraak):

Nu iti raspund la insulte, nu ma intereseaza. Sunt constient de tot ce ai scris mai sus, e adevarat. Dar de ce sa fii corupt? Chiar trebuie sa fim o tara de corupti? Nu rezolvam nimic asa...

| Th3Unknown a răspuns (pentru Mădă0611):

Poate am gresit ca am generalizat, dar lumea nu se limiteaza numai la tine. Daca tu cand apesi pe buton, iti primesti bani si in loc sa moara un talhar cum spui tu moare un copil absolut nevinovat doar pentru setea ta de bani, in orice situatie financiara te-ai afla. Unde va e capul oameni buni? Nu sunt sfant si nu sunt nici prea religios pot sa spun, insa sunt alte lucruri care ar fi normale si nu cum ai spus, oricine ar apasa pe buton, nu! Asta nu e normal, e gresit. Ca s-a ajuns sa fie asa, asta e alta problema, dar nu e normal. Nu am vrut sa insult, repet, doar generalizam oamenii de genul. Chiar nu imi place sa ma cert cu nimeni. Eu nu vreau razboi, nu vreau moarte nimanui, ei si-o cer prin invidie, ambitii si specifice, ca na! doar ei sunt puterea. Nu-i intereseaza ce spune lumea. Daca ei vor, nici nu mai stau sa intrebe poporul daca vrea sau nu. Imi cer scuze daca am gresit, chiar daca nu pot intoarce timpul inapoi. Succes si bafta in continuare! Si sanatate, mai ales, ca e cel mai important.

| Codrea_Adrian_1982 a răspuns:

Uitati-va la film!,, the box,,

| Hevnoraak a răspuns (pentru Th3Unknown):

În termeni militari se numeşte a lupta la deal în sus adică o luptă fără posibilitate de reuşită.
Better men have tried and failed the cycle cannot be broken. Nu numai noi suntem corupţi toate ţările sunt corupte dar nu le vedem...

| D3jflv a răspuns:

Nu se merita nici un ban pentru a omora pe cineva dar cruzimea din ziua de azi nu mai face fata si suntem determinati dupa aceste criterii

| Wøodenpints a răspuns:

Suntem 7 miliarde. Aș apăsa butonul în prostie până rămân câți oameni vreau eu să rămână. Chiar dacă n-am ce face cu banii și nici nu as vrea să am prea mulți.
Dar eu urăsc aglomerația.

| cookiejar a răspuns:

As pune intrebarea pe tapet, la nivel ipotetic mai intai, altor persoane, dar as schimba cifra la jumatate din bani. Daca respectivii oameni ar accepta, le-as spune ca le dau cutia pe cealalta jumatate din bani, santajandu-i. Apoi as merge la notar, pentru ca totul sa fie sigur. As proceda in acest fel pentru ca nu as putea sa am viata unei persoane pe constiinta, asa ca practic as vinde cutia (astfel as interpreta ceea ce am facut, ca pe o vanzare, in incercarea mea de a-mi drege faptele, de dragul propriei mele stari de bine). As mai putea spune ca daca eu nu as fi vandut cutia, nimeni nu murea, dar la un moment dat cineva tot ar fi gasit cutia si ar fi apasat butonul, asa macar nu sunt eu cea care a luat decizia asta...seems logic to me...

| ovidius a răspuns:

I-aş da cuiva să apese butonul şi aş încasa eu banii. Simplu. Nu?

| SQueeZer a răspuns:

Prima data sa vad cutia si apoi am sa-ti raspund la intrebare laughing...

| elena445 a răspuns:

Nu as lua cutia nu vreau sa moara nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As apasa-o de mii de ori.

| Th3Unknown a răspuns (pentru Hevnoraak):

Ma refeream tu ca persoana de ce sa fii corupta, doar ca sa fii ca restul? Sunteti toti o turma. Sincer. Acum revenind la cutie. Daca in locul unui talhar cum am spus poate sa pice copilul tau, mama sau tatal tau. Te-ai gandit la asta? Sa nu neaparat al tau, ci al altor familii. Distrugi poate o familie doar din orgoliul tau, din dorinta de putere, de bani.

| lullaby23 a răspuns:

Nu l-as apasa

| andrey198996 a răspuns:

Evident cutia iti aduce bani, poti face un singur lucru nu apesi pe buton(pentru ca moare o persoana) si deschizi cutia(si asa faci si rost de bani )

| adrew a răspuns:

Vad ca majoritatea ar apasa, nu meritati sa traiti, as apasa pina muriti toti, apoi dau foc la movila de bani cu mine pe virf

| Mady1308 a răspuns:

Decit sa iau un milion de dolari si sa vad pe cineva drag mie sa moara, atunci normal ca as refuza

| Andreea_Irina_1993 a răspuns:

Nu as apasa butonul mi se pare o idiotenie sa iei vioata unui om doar pentru niste amarati de bani care pe deasupra ii iei si gratis... eu nu as apasa imi este de ajuns ce am acum si pentru mai mult mai bine muncesc decat sa fiu toata viata cu constiinta incarcata ca am luat viata unei persoane nevinovate

| alexutzaTaa a răspuns:

Las apasa daca nu as sti ca o persoana poate muri din cauza asta dar daca as sti nu las mai apasa pentru ca nu se stie niciodata cum se intoarce roata!:*:*:*

| contαbαndonαt a răspuns:

L-as apasa pana la aproape de disparitia acestei infecte specii, e bine? Doar ca n-as face-o pentru bani ci pentru cu totul alt scop, se subintelege din prop. de mai sus.Constiinta n-are ce-mi face, e sub mine.Desigur ca in plan ar intervenii si o mica-mare problema dupa decesul atator pers. deoarece n-ar mai avea cine sa `dirijeze` bunul mers al lucrurilor.Dar bineinteles ca toate lucrurile inventate si cladirile construite ar incepe sa dispara treptat, treptat.Nemaiputand fi exploatata/poluata planeta ar deveni mult mai bogata-n resurse, aerul, apa si solul s-ar curata cu timpul de toate substantele toxice lasate-n urma de catre noi s.a.m.d.
Happy Ending.

Apache
| Apache a răspuns:

Nu l-as apasa.
Banii nu sunt totul....si daca l-as apasa m-as uri apoi pe mine insumi pentru egoismul meu

| BrokenArrow a răspuns:

Oh, imi amintesc de filmul asta.
Cred ca as apasa pe el.
Apoi as distruge cutia, sa ma asigur ca nu mor eu sau cineva drag mie, daca un necunoscut apasa pe buton. thinking

| animeioana55 a răspuns:

Eu sincer consider ca nu as vrea sa ma implic in spectacol. Uneori e mai bine sa fi spectatorul decat papusa. Dar si spectatorul poate fi usor transformat in protagonist intr-un spectacol de magie. Tu decizi, unde vrei sa ajungi dupa spectacol. O singura greseala si nu vei mai ramane spectator, ci papusa.
Sa apesi acel buton ar insemna nu doar sa iei o viata, dar sa o pierzi si pe a ta.
Maica,... ce filozoafa pot sa fiu, scuze daca te-am plictisit.

| BlackStar27 a răspuns:

Cel mai probabil, nu aș apăsa. Chiar dacă persoana nu o cunosc, Dumnezeu vede tot și în lumea "de dincolo" sigur mă voi întâlni cu aceea persoană.
Dă-i încolo de bani, mai bine muncești pentru ei, decât să te știi criminal.

| Hevnoraak a răspuns (pentru Th3Unknown):

Victime colaterale, oricum murim toţi.

| Dariusuu a răspuns:

Nu l-aş apăsa, asta ar însemna să trăiesc cu gândul ăsta toată viaţa. Decât să mă urmărească toată viaţa mai bine nu apăs şi gata.

| Th3Unknown a răspuns (pentru Hevnoraak):

Daca as avea sa aleg, cine sa moara, poate as apasa, dar cum scrie, nu stii cine moare, deci mai normal al fii sa nu apesi, tinand cont ca poate sa moara oricine drag tie, un copil nevinovat sau chiar tu.