| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeți că se întâmplă cu acele persoane, în special copii, care dispar fără urmă?
Urmăresc emisiunea "Dispăruți fără urmă" difuzată pe TVR 1 și văd cazuri în care unii copii au dispărut practic subit, ba când se duceau la magazin, ba când au fost lăsați nesupravegheați de părinți câteva minute în fața blocului, la portă, în parc, iar când s-au uitat după ei nu i-au mai văzut, ca și cum i-ar fi înghițit pământul.
Cum pot acești copii să dispară așa, pur și simplu?
Credeți că există traficanți de carne vie sau de organe, care îi pândesc din vreo mașină iar când îi văd singuri îi ademenesc sau îi trag de mână și îi bagă forțat în mașină?
Sunt cazuri în care persoanele sunt dispărute de 10, 16 ani.
Credeți că acele persoane vor mai fi găsite vreodată?
Credeți că mai sunt în viață?
Dacă da, cum e viața lor acum?

Cel mai mult m-a impresionat acest caz: https://youtu.be/XaagpYVTkm0

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Trafic de carne vie, trafic de organe, cam astea sunt principalele. Mai sunt si cazuri d-alea cand dai de un psihopat si te omoara, dar alea sunt ceva mai rare fata de traficul de carne vie si de organe.

Copiii sunt rapiti, unii ii ademenesc cu dulciuri, jucarii si d-astea, vorbesc mieros cu ei si le zic ''hai vino cu mine ca am ceva frumos sa-ti dau'', in alte cazuri ii baga cu forta in dube si au fugit. Am auzit cazuri dar nu stiu daca-s adevarate cu copii furati si apoi inapoiati familiei cu banii de inmormantare in ei, la cum e lumea asta nu ma mai uimeste nimic, in copilarie s-au furat copii la 2-3 strazi de mine, fugeam si noi si ne ascundeam cand vedeam dube cu geamuri fumurii. Nimeni nu dispare asa dintr-o data ca nu intra in pamant, ori sunt furati, ori omorati pe loc, lumea e bolnava, vezi si cazul Caracal care e foarte horror, chiar sub nasul nostru s-a intamplat cu autoritatile de fata, in Romania se musumalizeaza cazurilor la greu, aproape ca esti fara aparare, e trist dar e adevarat.

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Credeți că acele persoane vor mai fi găsite vreodată?
Credeți că mai sunt în viață?
Dacă da, cum e viața lor acum?
Ce înseamnă a crede în aceste cazuri? Înseaamnă a face ipoteze cu scenarii de mare probabilitate.
Să dispari fără urmă in cazul unor copii sau adolescenți tineri în mod voluntar, ca să te descurci apoi în viață sub o nouă identitate depășește posibilitățile și abilitățile unui copil sau adolescent.
Astfel marea lor majoritate dispar prin răpire de către persoane adulte, care au interese în exploataea acestora de o manieră oarecare. Este greu să ascunzi o crimă sau o preluare involuntară de organe, oriunde în lume. Astfel acest gen de crimă ține de teoria conspirației. Mai rămâne traficul extra frontalier care se termină cu prostituție sau cerșetorie.

| doctorandus a răspuns:

Cazurile in care stim ce s-a intamplat se cheama cazuri rezolvate.

| Simpatic a răspuns:

Cred ca majoritatea celor rapiti sunt pentru organe.
Sau fetitele cand ajung mai mari sunt bagate ca prostituate, se adateaza la noua viata si numai revin niciodata la rudele lor din tara.
Unii sunt ucisi altii nu.

| Freya1 a răspuns:

Dispar multi copii pur si simplu.Adica e suficient sa te întorci în colo cand el s-a oprit in dreptul unei mașini, sa se îndepărteze un pic in parc etc pentru a fi luat de cineva pe sus.
Oameni ce răpesc copii stau prin zona unde sunt copii si chiar pe strada pentru ca nu sti de unde sare iepurele.Iar oameni din jur nu prea sunt atenți la detalii de genul ca sa apuce sa observe ca acel copil este răpit.
Sunt traficati de organe, pedofili, proxeneți sau bolnavi psihic si multi din acei copii nu se mai întorc pentru ca sunt vanduti, uciși sau sechestrati.
Iti recomand filmul "3096 days" dacă nu l-ai văzut.E ceva ce nu se intampla chiar in viata de zi cu zi sau la fiecare rapire dar totusi, e un caz real.

| Dismally a răspuns:

Depinde, unii dintre ei sunt rapiti si ajung la dementi ca Dinca, sunt ucisi ori vanduti retelelor de prostitutie, altii ajung copii ai strazii. Normal ca exista trafic de persoane, a existat si va exista mereu. Daca au fost ucisi sau vanduti, sansele sunt mici sa mai fie gasiti vreodata. Doar o parte din ei ar putea sa mai fie in viata. Nu vreau sa ma gandesc la cum ar putea fi viata lor... sad

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Ai auzit de povestea copilului sărac pe care l-au recolat niște traficanți de organe?
Era un copil de cartier sarac, ce era trist ca el nu poate avea un telefon performant, sau lucuri pe care le au si ceilalti copii.Asa ca intr-o zi, uitandu-se intr-o vitrină un bărbat sa băgat cu el in seama.Si l-a intrebat ca daca vrea un iphone ultima generatie si clar el a zis da.Iar atunci a zis ca daca merge cu el in spate, în magazie si il va lasa sa ii faca o mica incizie pentru ai lua un rinichi il va da.Copilul a acceptat si sa dus.La operat, ia luat un rinichi si i-a dat telefonul.Vazand ca se simte ok de la o perioadă, ca nu are nici o problema si ca e întreg s-a gandit ca ce mișto, pentru o mica tăietură se poate bucura si lauda in fata prietenilor cu un telefon mișto.Doar ca tehnologia a avansat, au apărut ceva jocuri (cum sunt tabletele nu stiu sa iti spun exact) pe care el si la dorit mult.Asa ca, s-a dus iar acolo si sa plâns la om ca nu are si ca ar vrea.Atunci omul, La dus din nou in spate, La pregatit si i-a zis "uite, de data asta ti-l dau înainte să te joci cu el" (jocul respectiv). Cred ca te-ai prins de ce.

| Dismally a răspuns (pentru Freya1):

Da, nu auzisem de ea dar exista prea multe cazuri asemanatoare din pacate sad Nu exista pedeapsa suficient de mare pentru asemenea animale...

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Copii nu au discernămantul unui adult si sunt mai usor de prostit.Plus puritatea lor, tinerețea (organele bune) pentru uni sunt tentante.
Pedeapsa e mica, clar.Si gandeste-te ca sunt uni ce zic ca pedofilia e un gen sexual si nu trebuie judecat.

| Dismally a răspuns (pentru Freya1):

Da, am auzit si tampenia asta cu drepturile pedofililor sad Unii oameni chiar nu merita sa traiasca...

| mastadont a răspuns:

Asemenea persoane chiar există iar traficul de carne vie e în floare la noi în românia. De obicei, fetele care dispar sunt duse în străinătate și obligate să se prostitueze. E posibil să fie și vânduți pe bucăți, pe piața neagră de organe.
Era un film foarte interesant făcut de cei de la BBC cred, care prezenta viața unei românce răpită, șantajată și obligată să se prostitueze în Anglia, dacă te interesează filmul se numește doing money.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Peste tot în lume există acest pericol, de unde credeți că se inspiră cei care fac filme, deși realitatea este mult mai terifiantă. Uite aici un asemenea film https://m.imdb.com/title/tt0454970/
Învățați să vă feriți, să fiți atenți la orice detalii, să nu aveți încredere în oricine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenii nu dispar in neant asa, ca prin magie. E clar ca sunt rapiti de traficanti, proxeneti etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.
Am urmarit si eu emisiunea.
Sunt cazuri vechi si poate sunt puse sa le urmarim ca sa ne distraga atentia de la ceva mai important.
Ce e important?

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Eu am citit despre 3 copiii care au dispărut subit în Australia prin anii '60. Eu cred că majoritatea au fost răpiți de traficanți (ai fi uimită să afli câți copii de gimnaziu și liceu, mai ales fete, sunt răpite și obligate să se prostitueze) și poliția pur și simplu nu i-a putut găsi. Sau poate unii, suferind de depresie sau bullyng, și-au luat viața iar cadavrul o fi fost mâncat de niște animale necrofage (dacă s-au sinucis în pădure poate lua și câteva zile până găsește cineva cadavrul, suficient timp să-l mănânce ceva sălbăticiune). Sau poate, mergând singuri în locuri pustii, au avut ghinionul să dea peste un criminal în serie psihopat care să fi ascuns cadavrul sau să-l fi canibalizat (au fost cazuri). Pe mine mă pasionează cazul de care am zis pentru că copiii au plecat la mare în amiaza mare și n-au mai fost găsiți niciodată. Există cazuri cu copii dispăruți noaptea, pe drumuri pustii, dar acest caz este aparte pentru că ei au dispărut în mijlocul orașului, în plină zi.