| TraficantaDePufuletzi a întrebat:

Ce inseamna "circumcis"?

Răspuns Câştigător
| anka a răspuns:

Circumcizia, sau "taierea imprejur", la nou-nascut reprezinta indepartarea preputului - pliul de piele care acopera glandul.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai cautat pe internet?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai cautat pe Google?

| c0rn3l1uss a răspuns:

CIRCUMCÍZIE, circumcizii, s. f. Tăiere rituală a prepuțului de jur împrejur, practicată de unele popoare orientale. [Var.: circumciziúne s. f.] – Din lat. circumcisio.

DEX online

| minu a răspuns:

Circumcizia nu este aplicata numai la nou-nascutii de religii diferite, ci si la adulti. De exemplu daca apare o problema deranjanta numita fimoza, si este ignorata prea mult timp atunci va trebui sa te circumcizi, adica sa iti tai preputul mai pe romaneste.Mai exista si semi-circumcizia, dar asta este o optiune. O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica la nou nascuti, la mine s-a intimplat la 9 ani, si asta tine de religie