| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna dispozitv de intrare, iesire si intrare-iesire?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Referitor la ce?

| eXtreme21 a răspuns:

Depinde in ce context te referi la un dipozitiv de intrare-iesire. Iti dau un exemplu, daca ar fi vorba despre un dispozitiv care inregistreaza intrarile si iesirile dintr-o firma, acesta dispozitiv va inregistra atat cantitativ (kg, bucati) cat si valoric ( lei, euro) toate bunurile, respectiv elementele patrimoniale care intra si ies din firma intr-o animita perioada de timp.
Sper ca am putut sa te ajut.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Adică dispozitive ce intră în computer, ce ies şi ce intră-ies din el.
Dispozitive de intrare: tastatura, mouse, microfon, scanner, aparat foto digital, camera video;
dispozitive de ieşire: monitorul, imprimanta, difuzoarele, plotterul; dispozitivele de intrare şi ieşire: modemul, placa de reţea, placa multimedia, tuner TV
Pa!

| AdyBoy a răspuns:

Dispozitiv de intrare se refera la un dispozitiv care transmite informatii din exterior spre interior (de exemplu: mouse, tastatura)

dispozitiv de iesire= dispozitiv care exteriorizeaza informatia (exemplu: monitor, imprimanta, boxe)

dispozitiv intrare-iesire : de exemplu touchscreen

| Cristi19 a răspuns:

Dispozitive de intrare-tastatura, mouse
dispozitive de iesire-monitor, boxe, imprimanta
dispozitiv de intrare-iesire - touchpad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La Tic!

| Radulescu_Oana_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrare-tastatura,mouse,trackball,touchpad,joystick,microfon,scanner. iesire-monitor, imprimanta

| stlucian a răspuns:

De ex. USB este un dispozitiv intrare/iesire adica prin el poti scoate informatii/semnal/tensiune si la fel de bine poti introduce informatii/semnal de la anumite device specializate pentru acest lucru cum ar fi un stick sau un HDD extern pentru "in/out" si microfon/tastarura/mauce numai pantru "in"
Sunt device-uri specializate numai pentu "in"cum ar fi mufa scart de la TV:

http://www.oboyle.ro/......451131.jpg

si la fel de bina numai pantru "out" cum ar fi mufa VGA de la placa video:

http://www.mikado.ro/......anou-1.jpg

Bineinteles ca aceste device-uri sunt folosite si pantru alte aplicatii dar in contextul dat ele sunt doar pentru ce au fost proiectate.

Uite unul mai complex:

http://elfabo.ro/......-56-88.jpg

| horia2012 a răspuns:

Dispozitivele de intrare cat si cele de iesire permit circulatia informatiei intr-un singur sens. Intrare sau iesire.
Cele intrare-iesire permit circulatia informatiei in ambele sensuri.