| miasdbnqwyiudnwqiygu a întrebat:

Ce inseamna piata comuna?

2 răspunsuri:
| Irina a răspuns:

E o zona de liber schimb, cum este in UE, unde poti sa cumperi sau sa vinzi produse intr-o alta tara aflata in aceasta zona fara sa ai limite cantitative sau sa platesti taxe vamale. Inseamna, oarecum, sa ai acces la marfa din alte tari ca si cum ar fi la tine in tara.

| JeSa a răspuns:

Buna!, pai pornind de la intrebarea ta as avea de zis ca, - piata comuna inseamna si liberalizarea altor sectoare (cum ar fi libera circulatie a persoanelor, serviciilor si capitalului) si stabilirea unor politici comune in domenii strategice (agricultura, comert, transport si concurenta) pentru crearea unor conditii omogene in vederea cresterii performantei activitatilor economice. Ok, sa auzim numai de bine, pa!