| Jus7t a întrebat:

Ce părere aveți de cazul George Floyd?
De de credeți că polițiștii ăia au fost dați afară și nu închiși direct?
Omul a spus clar "Please, i can't breath. My neck hurts. My stomach hurts. Everything hurts" și ăla a stat cu genunchiul pe gâtul lui în continuare.
Eu am părerea mea formată deja, dar vreau să văd ce credeți și voi.
Și da, știu că încă sunt anchetați dar totuși, au dovadă video și erau și ceva oameni acolo.

*Imagini cu puternic efect emoțional*
http://m.youtube.com/watch?v=C8bLuzk1OeU
+Video înainte să fie pus la pământ : http://m.youtube.com/watch?v=ZWzkgKPZWcw

"George Floyd a fost un bărbat afro-american care a murit pe 25 mai 2020, după ce ofițerul de poliție alb Minneapolis, Derek Chauvin, a îngenuncheat pe gâtul lui Floyd cel puțin șapte minute, în timp ce era întins cu fața în jos pe drum."

Întrebarea am pus-o ca să văd cum gândiți, deci fără răspunsuri cu "degeaba vorbim noi", "se întâmplă zilnic dar nu sunt mediatizate", "lumea nu e roz", "ce treabă am eu cu rasismul din America?" și altele, vorbiți pe subiect și nu o dați în stele.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie încă îmi pare rău că l-am blocat pe drimmero, acum nu mai pot să-i răspund și să-l iau la perpulis. laughing

Răspunsul la întrebare care să fie? Un bărbat încătușat, cu niște polițiști lângă el, omorât de niște polițiști care clar au ceva probleme mintale sau răutatea și rasismul pe care îl au e la un nivel exorbitant.
Răspunsurile la întrebarea asta mă lasă cu gura căscată, pe TPU e frumos să glumești șa mai pui vreo întrebare filozofică dar când vine vorba de întrebări serioase, ca asta sau cea cu lgbt-ul e mai bine să nu întri și să nu citești nimic.

62 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-a intamplat si la noi. Ca politist/jandarm/militar trebuie sa inlaturi persoanele astea. Exista niste proceduri, dar nu sunt chiar fixe, pentru ca fiecare situatie difera. Filmarile care apar publice sunt mai mereu cu ultima parte, si anume interventia in forta. Rareori apare partea 1, unde de obicei este sfidarea, nesimtirea, comportamentul chiar agresiv al celui ce devine victima in final. Un om cu capul pe umeri nu moare dupa ce a plecat sa cumpere caise de la coltul blocului, si l-a prins politia.
Astia bolnavi, care mor daca tipi la ei, nu ar trebui sa fie infractori. Ar trebui sa isi aleaga ceva mai sigur de facut.
Si politistii trebuie sa fie atenti la starea lor de sanatate, dar cand extragi un tip din asta din cine stie ce medii periculoase, o "criza de astm" ar putea fi doar o diversiune din care negrul fuge cu tot cu catuse. Pardon, suspectul.
Nu e normal sa moara oamenii in timpul arestului, dar dupa parerea mea, vina e 90% a mortilor, pentru ca nu sunt cooperanti in prima faza, si ajung sa fie luati brutal.
Din postura politistului, e greu sa nu il iei la bataie din primele momente, cand il iei frumos, si aproape te scuipa. E o realizare faptul ca stai cu genunchii pe el in loc sa-i cari suturi la coaste, ca nivelul de nervi pe care ti-i produc astia, este foarte ridicat.

| aditimus a răspuns:

Salut, e clar ca e vorba doar de rasism si albii cat sa mai tina in ei, se gandeau ca daca sunt oameni ai legii au putere si de asta au actionat cum au actionat, am vazut si eu stirea si ma gandeam ca este exact cum se procedeaza la noi, faci abuz te judeca daca te judeca si pe urma scapi, posibil sa pateasca si politisti la fel cu toate ca moartea lui George Floyd a ajuns pana la urechea lui Trump care a anuntat Fbi sa se ocupe de caz.

| Jus7t explică:

Aici e partea dinainte să fie pus la pământ :
http://m.youtube.com/watch?v=ZWzkgKPZWcw

| Jus7t explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am pus și prima parte acum, nu știam că e pe net.

| aditimus a răspuns (pentru Jus7t):

Am vazut, o sa scape nepedepsit sau o sa fie si el la randul lui pus in aceeasi situatie.
Se pare ca stirea asta fac oamenii sa uite de pandemie...

| Jus7t explică (pentru aditimus):

Majoritatea protestatarilor purtau măști din ce am văzut.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Jus7t):

A facut circ de la inceput... Nu e primul care sfarseste asa.
Cu ce se ocupa, deci? thinking
O fi fost om cinstit, ca sa merite plans? Arestul lui nu era necesar?
Cand isi primesc pedepsele unii, sarim in sus ca e prea putin, ca "eu i-as executa, i-as taia mainile", etc. Cand il legitimezi, ii pui catusile si moare, aceiasi guralivi urla ca era cetatean cu drepturi, si l-au omorat brutele in uniforma, huooo politia.
Oamenii normali ori nu sunt afectati de aceste cazuri, ori au de castigat, daca prin eliberarea lui viu, urmau alte infractiuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa consulți legislația din sua. Concedierea nu necesita atâtea justificări precum condamnarea lor la închisoare.Prima se poate efectua invocând neglijența,abuzul de putere,nerespectarea protocolului(nu ca as știi care e protocolul, dar oricum, unul din motivele astea e suficient cât sa ai baza legală pentru a-i da afara).Cu condamnarea e mai complicat. Daca a opus sau nu rezistenta(deși aparent nu), dacă avea un istoric de fapte violente, gravitatea lor...o gramada de chichițe legale care ar putea sa justifice acțiunea polițistului.Corect nu e mereu sinonim cu legal cum nici incorect nu e sinonim cu ilegal.
Plus ca orice justificare a acțiunilor polițistului ar însemna aplanarea conflictului rasial.Inchisorea(implicit orice acuzație asupra politistilor) ar fi o confirmare pe fata a discriminării fata de negrii, chiar si din partea autorităților."Sa fii negru in America nu ar trebui sa însemne o condamnare la moarte". Chiar dacă chestia asta se intampla frecvent, de obicei e mușamalizată.
Evenimentele de genul o scot in lumina reflectoarelor, ceea ce nu prea da bine pe plan politic.
Nu sunt de acord cu felul in care a gestionat situația polițistul. Tipul era neînarmat, in inferioritate numerica, nu putea scapa sau produce vreo dauna sau victima colaterală. Nici măcar nu opunea rezistenta.Nu era nevoie sa fie imobilizat in felul asta.

| Curious2 a răspuns:

Buna, acum citesc si eu presa internationala.
Ce pot sa scriu?
Eu stiu, din surse sigure, ca politia americana e foarte dura si, uneori, face exces de zel.
Un profesor universitar de la facultate de drept, avocat de profesie, ne-a relatat un caz asemanator cu un afroamerican si politia americana /SUA.
Imi pare rau pentru George Floyd.
Solutia, pentru orice, este educatia.

| FreddieM a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Indeparteaza-mi te rog dubiul.
,, nivelul de nervi pe care ti-i produc astia"- prin,, astia" te referi la infractori in general, corect?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru FreddieM):

La persoanele care refuza sa coopereze in momentul legitimarii/invitatiei la sectie.

| Drimmero a răspuns:

Sa bage televiziunile din SUA si cazurile cu politisti de culoare care au impuscat infractori albi, da, stiu,, e rasism doar intr-o singura directie. Nu se tine cont de absolut nimic atunci cand comiti ceva iar politia americana e mai dura, te impusca direct, nu se face panarama din Romania acolo. Nu trebuie sa aparam criminalii, infractorii si oameni de teapa asta, politia americana si-a facut treaba, cand a comis ilegalitati era smecher, cand a fost prins era mielusel.

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Nu trebuie să consult nimic, ține de altceva.
E dovadă video + martori.
L-a omorât.
Că acum durează mai mult că deh, ăștia vor să o dea cumva să sune mai ok că știu că sunt urmăriți de o groază de oameni și sunt alte interese la mijloc e altă treabă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Faptul ca l-a omorât nu înseamnă si ca va fi acuzat de omor.Dar la cât de public a devenit evenimentul, probabil va fi.

| Jus7t explică (pentru Drimmero):

Se vede că ți-a fost lene să te uiți la video și să te interesezi puțin de subiect.
Nici întrebarea nu cred că ai citit-o complet.
Când dai un răspuns încearcă să faci astea, o să dai răspunsuri mai bune și poate că nu o să pară că ești unul care nu știe ce e cu viața lui, când poate ești om chiar ok.
Omul a fost omorât și tu spui că și-au făcut treaba ăia, nu cred că dacă ai ști că i-au fost puse cătușele și apoi pus la pământ iar timp de 7 minute în timp ce spunea "te rog, nu pot să respir" să țină ăla genunchiul chiar dacă nu mai mișca ai mai spune că și-au făcut treaba.

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

Mi-am dat seama exact despre ce e vorba. Victimizare peste victimizare.

Prietene, in America esti impuscat pentru circul facut in fata politiei, stiu ca e abuziv dar sunt reguli mai dure la ei.

| Jus7t explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu ai de ce să compari unul ca Dincă cu el, ca în primul caz oamenii spun că trebuie pedepsit, tăiat, castrat pentru că a făcut ce a făcut iar în al doilea vor dreptate pentru el.
Primul e criminal iar al doilea victimă.
Iar eu consider că oamenii NORMALI sunt afectați de asta, de cazul ăsta, mai ales cei de acolo și mai ales cei care vor dreptate.
Mersi de răspuns!

| Jus7t explică (pentru Drimmero):

"Prietene", te depășește subiectul.

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

La ce dracu mai ceri pareri daca astepti sa ti se raspunda exact cum vrei? Unii chiar cautati senzationalul pentru can-can

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

Am omis sa zic ca politistii au fost concediati si sunt cel mai probabil cercetati, sigur nu scapa lejer.

| Jus7t explică (pentru Drimmero):

laughing Am precizat de ce am pus întrebarea.
Ține de dreptate, tu dai dreptate criminalului și îi iei partea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Jus7t):

Nu ma refeream la Dinca, dar misiunea politistului este aceeasi atat in cazul Dinca, cat si in asta: sa aduca suspectul la audieri. Mai departe e treaba procurorilor si a judecatorilor.
Aici se discuta "tactica" politistilor, deci cazurile sunt aproape egale.
Parerea mea nu este ca mortul e singurul vinovat. Politistii au fost concediati, asta meritau. Nu s-au descurcat, desi era o situatie simpla. De puscarie pentru ei nu stiu ce sa zic, poate doar cel cu genunchiul; desi, politistii au nevoie de autoritate. Daca ii dai prostului impresia ca are drepturi inclusiv cand greseste si trebuie incatusat, vom avea multe cazuri precum "Spartacus" din Rahova.
Sa nu uitam ca politistii isi risca viata mergand dupa fiecare 'smecher' din asta. Daca mai mor din ei, soarta. Nu-s nebun sa fiu de partea lichenelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În ceea ce privește faptul că nu au fost arestați, o să fie, amândoi, și cel care a asistat.
Nu cunosc legile de acolo, dar, dacă legile sunt favorabile, trăind în lumea în care trăim, probabil nu o să pățească prea multe pentru că interesele primează dar, totuși acolo lumea iese cu "topoarele" e mai greu să-i lași în libertate.

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

N-ai inteles nimic, dar nimic.

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Când am pus întrebarea eram sigur că o să rămân puțin șocat de mentalitatea multora de aici laughing adică lol, răspunsul trebuia să fie simplu și natural, ce e așa greu? E o crimă

| Jus7t explică (pentru Drimmero):

Bine, bine.

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

Inca ceva, nu inteleg ce vrea cap de pluta Snup Dop,, credeam ca disputele cu el s-au incheiat, a cedat si mi-a dat block, iar acum vad ca iar o cauta, cand am zis ca ii plac barbatii nu greseam cu nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Drimmero acceptă-mi cererea ca să vorbim ca bărbații, mă rog tu ești bărbat, că eu sunt băiat, bărbat în ceea ce privește vârsta, nu te emoționa D.

Da, eu pentru liniștea mea sper să fie băiețași și fetițe sub 18 dar, să știi că pe TPU există anumite persoane, periculoase în sinea lor, dar sper că greșesc.

| Jus7t explică (pentru Drimmero):

Poate voia să îți spună că nu înțelegi ce ai citit și nici ce spui, chestie ce am observat o și eu.
Tu :
"Nu trebuie sa aparam criminalii, infractorii si oameni de teapa asta, politia americana si-a facut treaba, cand a comis ilegalitati era smecher, cand a fost prins era mielusel."
"Mi-am dat seama exact despre ce e vorba. Victimizare peste victimizare."

Zici că poliția și-a făcut treaba dar aia nu e ce face poliția, sau scopul ei ăsta a devenit?
Apoi zici că e vorba de victimizare când e vorba de dreptate aici.

Iar apoi dacă zic că tu iei partea criminalului spui că nu am înțeles eu bine.
Fii mai atent la ce citești.

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Nu ești bărbat dacă te cerți pe net, nu te lua după ăștia care zic că dacă dai ignore ești femeie și dacă te cerți de aiurea ești bărbat.