| Jus7t a întrebat:

Ce părere aveți de cazul George Floyd?
De de credeți că polițiștii ăia au fost dați afară și nu închiși direct?
Omul a spus clar "Please, i can't breath. My neck hurts. My stomach hurts. Everything hurts" și ăla a stat cu genunchiul pe gâtul lui în continuare.
Eu am părerea mea formată deja, dar vreau să văd ce credeți și voi.
Și da, știu că încă sunt anchetați dar totuși, au dovadă video și erau și ceva oameni acolo.

*Imagini cu puternic efect emoțional*
http://m.youtube.com/watch?v=C8bLuzk1OeU
+Video înainte să fie pus la pământ : http://m.youtube.com/watch?v=ZWzkgKPZWcw

"George Floyd a fost un bărbat afro-american care a murit pe 25 mai 2020, după ce ofițerul de poliție alb Minneapolis, Derek Chauvin, a îngenuncheat pe gâtul lui Floyd cel puțin șapte minute, în timp ce era întins cu fața în jos pe drum."

Întrebarea am pus-o ca să văd cum gândiți, deci fără răspunsuri cu "degeaba vorbim noi", "se întâmplă zilnic dar nu sunt mediatizate", "lumea nu e roz", "ce treabă am eu cu rasismul din America?" și altele, vorbiți pe subiect și nu o dați în stele.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie încă îmi pare rău că l-am blocat pe drimmero, acum nu mai pot să-i răspund și să-l iau la perpulis. laughing

Răspunsul la întrebare care să fie? Un bărbat încătușat, cu niște polițiști lângă el, omorât de niște polițiști care clar au ceva probleme mintale sau răutatea și rasismul pe care îl au e la un nivel exorbitant.
Răspunsurile la întrebarea asta mă lasă cu gura căscată, pe TPU e frumos să glumești șa mai pui vreo întrebare filozofică dar când vine vorba de întrebări serioase, ca asta sau cea cu lgbt-ul e mai bine să nu întri și să nu citești nimic.

62 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Salut, e clar ca e vorba doar de rasism si albii cat sa mai tina in ei, se gandeau ca daca sunt oameni ai legii au putere si de asta au actionat cum au actionat, am vazut si eu stirea si ma gandeam ca este exact cum se procedeaza la noi, faci abuz te judeca daca te judeca si pe urma scapi, posibil sa pateasca si politisti la fel cu toate ca moartea lui George Floyd a ajuns pana la urechea lui Trump care a anuntat Fbi sa se ocupe de caz.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-a intamplat si la noi. Ca politist/jandarm/militar trebuie sa inlaturi persoanele astea. Exista niste proceduri, dar nu sunt chiar fixe, pentru ca fiecare situatie difera. Filmarile care apar publice sunt mai mereu cu ultima parte, si anume interventia in forta. Rareori apare partea 1, unde de obicei este sfidarea, nesimtirea, comportamentul chiar agresiv al celui ce devine victima in final. Un om cu capul pe umeri nu moare dupa ce a plecat sa cumpere caise de la coltul blocului, si l-a prins politia.
Astia bolnavi, care mor daca tipi la ei, nu ar trebui sa fie infractori. Ar trebui sa isi aleaga ceva mai sigur de facut.
Si politistii trebuie sa fie atenti la starea lor de sanatate, dar cand extragi un tip din asta din cine stie ce medii periculoase, o "criza de astm" ar putea fi doar o diversiune din care negrul fuge cu tot cu catuse. Pardon, suspectul.
Nu e normal sa moara oamenii in timpul arestului, dar dupa parerea mea, vina e 90% a mortilor, pentru ca nu sunt cooperanti in prima faza, si ajung sa fie luati brutal.
Din postura politistului, e greu sa nu il iei la bataie din primele momente, cand il iei frumos, si aproape te scuipa. E o realizare faptul ca stai cu genunchii pe el in loc sa-i cari suturi la coaste, ca nivelul de nervi pe care ti-i produc astia, este foarte ridicat.

| Jus7t explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am pus și prima parte acum, nu știam că e pe net.

| aditimus a răspuns (pentru Jus7t):

Am vazut, o sa scape nepedepsit sau o sa fie si el la randul lui pus in aceeasi situatie.
Se pare ca stirea asta fac oamenii sa uite de pandemie...

| Jus7t explică (pentru aditimus):

Majoritatea protestatarilor purtau măști din ce am văzut.

| FreddieM a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Indeparteaza-mi te rog dubiul.
,, nivelul de nervi pe care ti-i produc astia"- prin,, astia" te referi la infractori in general, corect?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru FreddieM):

La persoanele care refuza sa coopereze in momentul legitimarii/invitatiei la sectie.

| Emma30555 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Părerea mea e ca totuși polițiștii nu sunt intotdeauna aia buni. Ma refer ca nu pot fi toți profesioniști Uniforma îți dă o oarecare putere și unii pot face abuz, tine doar de calitatea oamenilor. Nu cunosc cazul, nu țin partea nimănui, poate ca a fost doar ghinion, poate ca infractorul era agresiv etc. Eu zic doar ca nu am încredere în nimeni în situații limita, polițiștii sunt și ei oameni, și poate ca unii din ei nu au caracter. Sunt convinsa ca nu a vrut sa facă crima asta o face doar un dement dar abuzuri cred ca mereu se fac, mai ales în România

| Drimmero a răspuns:

Sa bage televiziunile din SUA si cazurile cu politisti de culoare care au impuscat infractori albi, da, stiu,, e rasism doar intr-o singura directie. Nu se tine cont de absolut nimic atunci cand comiti ceva iar politia americana e mai dura, te impusca direct, nu se face panarama din Romania acolo. Nu trebuie sa aparam criminalii, infractorii si oameni de teapa asta, politia americana si-a facut treaba, cand a comis ilegalitati era smecher, cand a fost prins era mielusel.

| Jus7t explică (pentru Drimmero):

Se vede că ți-a fost lene să te uiți la video și să te interesezi puțin de subiect.
Nici întrebarea nu cred că ai citit-o complet.
Când dai un răspuns încearcă să faci astea, o să dai răspunsuri mai bune și poate că nu o să pară că ești unul care nu știe ce e cu viața lui, când poate ești om chiar ok.
Omul a fost omorât și tu spui că și-au făcut treaba ăia, nu cred că dacă ai ști că i-au fost puse cătușele și apoi pus la pământ iar timp de 7 minute în timp ce spunea "te rog, nu pot să respir" să țină ăla genunchiul chiar dacă nu mai mișca ai mai spune că și-au făcut treaba.

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

Mi-am dat seama exact despre ce e vorba. Victimizare peste victimizare.

Prietene, in America esti impuscat pentru circul facut in fata politiei, stiu ca e abuziv dar sunt reguli mai dure la ei.

| Jus7t explică (pentru Drimmero):

"Prietene", te depășește subiectul.

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

La ce dracu mai ceri pareri daca astepti sa ti se raspunda exact cum vrei? Unii chiar cautati senzationalul pentru can-can

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

Am omis sa zic ca politistii au fost concediati si sunt cel mai probabil cercetati, sigur nu scapa lejer.

| Jus7t explică (pentru Drimmero):

laughing Am precizat de ce am pus întrebarea.
Ține de dreptate, tu dai dreptate criminalului și îi iei partea.

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

N-ai inteles nimic, dar nimic.

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Când am pus întrebarea eram sigur că o să rămân puțin șocat de mentalitatea multora de aici laughing adică lol, răspunsul trebuia să fie simplu și natural, ce e așa greu? E o crimă

| Jus7t explică (pentru Drimmero):

Bine, bine.

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

Inca ceva, nu inteleg ce vrea cap de pluta Snup Dop,, credeam ca disputele cu el s-au incheiat, a cedat si mi-a dat block, iar acum vad ca iar o cauta, cand am zis ca ii plac barbatii nu greseam cu nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Drimmero acceptă-mi cererea ca să vorbim ca bărbații, mă rog tu ești bărbat, că eu sunt băiat, bărbat în ceea ce privește vârsta, nu te emoționa D.

Da, eu pentru liniștea mea sper să fie băiețași și fetițe sub 18 dar, să știi că pe TPU există anumite persoane, periculoase în sinea lor, dar sper că greșesc.

| Jus7t explică (pentru Drimmero):

Poate voia să îți spună că nu înțelegi ce ai citit și nici ce spui, chestie ce am observat o și eu.
Tu :
"Nu trebuie sa aparam criminalii, infractorii si oameni de teapa asta, politia americana si-a facut treaba, cand a comis ilegalitati era smecher, cand a fost prins era mielusel."
"Mi-am dat seama exact despre ce e vorba. Victimizare peste victimizare."

Zici că poliția și-a făcut treaba dar aia nu e ce face poliția, sau scopul ei ăsta a devenit?
Apoi zici că e vorba de victimizare când e vorba de dreptate aici.

Iar apoi dacă zic că tu iei partea criminalului spui că nu am înțeles eu bine.
Fii mai atent la ce citești.

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Nu ești bărbat dacă te cerți pe net, nu te lua după ăștia care zic că dacă dai ignore ești femeie și dacă te cerți de aiurea ești bărbat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Da repede ai acceptat, de abia aștepți să te bage cineva în seamă. laughing
Ms D, acum parcă am deblocat o nouă funcție a siteului. happy

Scuze Just pentru răspuns, o să continuăm în altă parte, nu în pat D, că doar tu ai pronunțat cuvintele "plac bărbații" și "homosexual" de un milion de ori. laughing

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Eu zic să îi dai block dacă te deranjează.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Nu mă iau după ei și nici nu cred că dacă dai ignor ești fetiță sau mai grav dacă te cerți ești bărbat.
Eu nu m-am certat cu nimeni pe net, mie îmi place să discut față-n față, drimmero este doar un gen de om pe care eu îl cunosc foarte bine, știam și că are părul creț și vreo 1, 80, atât de bine cunosc persoanele de genul.
Nu am nimic cu el (glumesc D) doar vreau să îi arăt că poate și să fie un pic mai puțin rău și să se gândească un pic și la alții, să fie mai respectuos.
E singurul de pe TPU care a reușit să mă enerveze, ce-i drept eram deja nervos eu înainte dar, a reușit el cumva să mă facă să-i răspund serios. Mă rog, nu spun mai multe că mă deconspiră. happy

| Drimmero a răspuns (pentru Jus7t):

Pe cinstite, ai baut/tras ceva? ce atata victimizare pentru unul care probabil a omorat oameni, a nenorocit vieti sau a facut ceva de genul, ar trebui sa existe empatie spre 0 pentru specimenele alea. Un om cinstit niciodata nu va avea tratamentul ala din partea politiei, poate a fost exces de zel,, dar in alte cazuri, tot in America te impusca direct, am cunostinte acolo si mi-au confirmat ca nu sunt mituri.

Tot circul asta este facut pentru simplul fapt ca era de culoare, daca era un alb nu se mai faceau proteste, nu mai aparea pe toate ziarele,, globalizarea mai rau va prajeste mintile unora, va manipuleaza exact cum se doreste. Da, e abuz sa omori indiferent ce a facut ala, dar cum ziceam,, ei au dreptul chiar sa te impuste in unele circumstante.

Sunt atatea cazuri si cu infractori albi omorati de politisti de culoare iar acolo nu 'a mai fost abuz'.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Nu mă deranjează absolut cu nimic, așa e el.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vazut ca insisti si am preferat sa imi spui in mod direct barbateste care e problema ta, hai ca acum ai ocazia, sa ai grija la limbaj ca daca o iei iar pe aratura,, de data asta te bag de unde ai iesit.

Pe cine cunosti tu, snup dop? Pe mine? N-ai cum,, te asigur, mai ameninta-ma mult ca arati cat de penibil esti, daca ai impresia ca ma intimideaza copilarelile astea inseamna ca esti bolnav, eu ca tine am intalnit zeci care mai visau sa-mi faca felul, dar din pacate pentru ei n-a fost asa caci sunt in carne si oase.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

D, nu ai înțeles prea bine ce am spus. Ați spune ceva aici pe TPU pentru mine nu înseamnă "bărbătește". Nu am nimic cu tine și nu am spus că te cunosc, am spus că îți cunosc caracterul și că oarecum îmi imaginam și cum arăți.
Nu te-am amenințat și nu încerc să te intimidez, nici nu se pune problema de așa ceva. Nu am cu ce și de ce să-ți fac felul, eu zic să te calmezi și eu am încheiat discuția aici.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu tot tu rupeai lantul sa imi zici mie vreo 2, sa ma si bati, sa ma pui la respect ca am fost prea 'rau'? baiete, e greu cu mine, conflictul se incheie aici, am starea prea buna ca sa ma cert cu cineva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Uite, vezi de ce mi-a părut rău că ți-am dat block, pentru că mă faci să râd. laughing Nu am zis niciodată că vreau să te bat, hai să fim serioși. Hai gata, că-i dăm notificări inutile celui care a pus întrebarea. Mă dau bătut D, ai câștigat.

| supadeceapa a răspuns (pentru Drimmero):

,,Un om cinstit niciodata nu va avea tratamentul ala din partea politiei'' laughing greșești ENORM, americanii sunt obsedați de rase și de etnii, deci da, normal că se face tam-tam pentru că e de culoare, cu un alb nu s-ar fi purtat în veci așa.

,, ce atata victimizare pentru unul care probabil a omorat oameni, a nenorocit vieti sau a facut ceva de genul'' nu a făcut absolut nimic și trebuie să fii rasist rău ca să tragi concluzia asta despre un om, fără să te intereseze să citești despre el, doar pentru că e negru straight face

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Tocmai am zis mai sus ca sunt cazuri si cu politisti de culoare care au omorat albi, e o prostie rasismul pentru ca sunt oameni de-o parte si de alta, nu mai are ce cauta rasismul in 2020. Sunt si albi maltratati de politisti albi, stati voi linistiti,, sa nu se supuna politiei ca iau direct glont.

Nu, draga, nu sunt rasist, departe de mine gandul asta, am spus ca e abuz ce a facut politia, mai ales din punct de vedere moral si deja au fost scosi din functie + ca urmeaza sa fie cercetati. Si sa fim seriosi, degeaba nu te ia politia sa te incatuseze, trebuie sa faci ceva incat sa aplice procedura asta, de exemplu am avut si eu legitimari efectuate de politie si nu mi-a pus nimeni catuse sau pistolul la cap pentru ca n-am facut scandal, m-am conformat, le-am vorbit frumos si am scapat si de amenda, asta pentru ca nu facusem nimic, o data m-au oprit pe o strada. cica sunt dubios si m-au intrebat de droguri doar pentru ca mergeam pe strada cu gluga pe cap, m-au legitimat, au vazut ca sunt curat si ca nu ma precipit si ca sunt sincer si mi-au lasat cu sfatul 'nu te apuca de prostii'. Concluzia, pentru nimic nu te ia politia si nici nu te incatuseaza/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Da,sigur te-au întrebat de droguri pentru ca mergeai cu gluga in cap rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Era razie la mine in oras pentru asa ceva acum nu mult timp, pe toti care pareau suspecti ii opreau, se nimerise sa fiu intr-o zona mai nasoala a orasului in acel moment,, un prieten a patit mult mai nasol, la intrare in oras l-au oprit si l-au controlat, au pus si cainele sa miroasa, l-au controlat si pentru arme albe dar a scapat ca era curat.

| supadeceapa a răspuns (pentru Drimmero):

Nici măcar nu s-a opus arestării, cu toate că nu greșise cu nimic omul laughing există dovezi video, dar în fine. Tu nu trăiești în America și nici negru nu ești, nu cred că te-ai temut pentru viața ta când s-au apropiat de tine, te-a durut cel mult portofelul când te-ai gândit că poate au motiv să-ți dea amendă. Rasismul nu ar trebui să existe în 2020, dar încă e o problemă serioasă și pentru noi e ușor să vedem asta ca o simplă victimizare când n-am fost o clipă în pielea lor și nici nu suntem la curent cu toate crimele inutile care sunt comise. Eu una am văzut cel puțin 3 cazuri de negri uciși degeaba în ultima lună, mi-e și frică să mă uit pe o statistică serioasă.

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Pai si atunci care e motivul arestarii? Ca din senin nu ai cum sa iei pe cineva, sfideaza totul.

Rasismul e o problema mare, dar uneori se exagereaza in sensul ca daca ii zici unui negru ca e negru gata, in fotbal e un intreg scandal de exemplu cu rasismul, se acorda sanctiuni mult prea drastice pentru scandari din tribuna impotriva negrilor, sunt jucatori care au fost amenintati si injurati de un intreg stadion si nu s-au aplicat sanctiuni deloc fiind albi,, se va ajunge sa primesti interdictie doar pentru ca fluieri negrul care joaca la echipa adversa,, iar tu tot ceea ce faci e sa pui presiune pe adversar, e joc psihologic, apoi cade cerul pe tine si esti bun de puscarie,, e mult mai saritoare lumea pentru negrii si nu inteleg cu ce e mai presus o viata de negru fata de una de alb, atat nu inteleg, in rest sunt de acord cu sanctiunile pentru rasism daca se incalca drepturi clare pe criterii rasiale.

| Emma30555 a răspuns (pentru Drimmero):

Faptul ca poți o uniforma nu ți da dreptul sa faci abuz de ea. Chiar dacă legile sunt mai dure în America sunt convinsa ca polițiștii apară oameni nu ii ucid sau fac ce vor ei. Polițiștii sunt și ei oameni ca tine și ca mine și ca alți oameni și pot fii și ei unii buni cu judecata și caracter și unii rai... Polițistul dacă are putere și face abuz e mai periculos decât un om care face ceva ilegal. Probabil din cauza asta în România nu sunt legile dure cum spui tu fiindcă nu poți avea încredere ca totul e făcut cu dreptate.

| supadeceapa a răspuns (pentru Drimmero):

Angajații unui magazin au chemat poliția pentru că au crezut că încercă să-și plătească cumpărăturile cu o bancnotă de 20 de dolari falsă.

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

E dublu abuz, o data ca a fost luat aiurea fara sa comita nimic, apoi ca a fost omorat. Dar nu ma mira nimic, totul la americani e cu dosul in sus. Nu scapa de puscarie toti care au asistat

| Drimmero a răspuns (pentru Emma30555):

Indiscutabil.

Cine e vinovat sa plateasca, sa se aplice legea si pentru ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Mie încă îmi pare rău că l-am blocat pe drimmero, acum nu mai pot să-i răspund și să-l iau la perpulis. laughing

Răspunsul la întrebare care să fie? Un bărbat încătușat, cu niște polițiști lângă el, omorât de niște polițiști care clar au ceva probleme mintale sau răutatea și rasismul pe care îl au e la un nivel exorbitant.
Răspunsurile la întrebarea asta mă lasă cu gura căscată, pe TPU e frumos să glumești șa mai pui vreo întrebare filozofică dar când vine vorba de întrebări serioase, ca asta sau cea cu lgbt-ul e mai bine să nu întri și să nu citești nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Au gresit politiotii, sa plateasca. Fie ca era alb, fie ca a fost negru, din ce am observat eu acolo e vorba de un abuz. Poate chiar si ceva tortura. Nu cred ca a intentionat sa il omoare, dar nu m-ar mira ca o analiza psihiatrica amanuntita sa dezvaluie ca politaiul ala e cam sadic de felul lui si poate ca are si ceva probleme de rasism. Colegii lui sunt complici.
@NoTurbinaNoGood: Amice, esti un imbecil. De aia exista legi si regulamente pe care politia ar trebui sa le aplice. Daca te scuip sau te trag de epoleti, iti rup nasturii sau mai stiu eu ce, scrii frumos asta in procesul verbal. Dupa ce m-ai imobilizat si nu mai prezint nici o amenintare, NU AI ABSOLUT NICI O SCUZA sa stai calare pe mine inca nspe minute, simplu. Vezi ca sunt destule filme pe YT cu faze de-astea cu americani in care infractorii sunt impuscati. Ei bine, politistii aia in timp ce le pun catusele celor impuscati deja le acorda primul ajutor. Dupa tine, ar trebui sa ii lase sa moara pe marginea drumului, nu?

| relian a răspuns:

Tu deja ti'ai si format o parere asa dupa ce anume? Dupa vant,dupa ce spune unu altul pe Youtube? Pfff amice las-o moale,daca nu traiesti aici,daca nu cunosti legislatia de aici nu iti mai fa parerei aiurea,ai toate sansele sa gresesti.
Eu nu ma uitai, doar am auzit asa fara sa vreau, nici nu ma uit la tv, iar daca politistu va fi gasit vinovat atunci inseamna ca a gresit si va fi pedepsit.
Fi sigur ca aici nu se acopera nimic, asa cum vedeti voi prin filme, filmele is filme realitatea este cu totu alta.
Daca nu o sa fie gasit vinovat atunci o sa fie promovat.Stiu multor romani li se pare de pe alta planeta chestiile astea, dar daca stai si analizezi, gandesti normal o sa vezi lucrurile altfel.

Spunea cineva pe aici, am vrut sa ii apreciez raspunsurile dar cred ca ma ignorat, turbina sau cum ii mai zice, ce raspunsuri a dat are dreptate in toate.Deci legeile din america is altfel decat is alea din RO sau restul lumii.
Ca idee aici daca un politist iti spune sa faci ceva,de ex sa ridici mainile,sau daca tu vorbesti si el iti cere sa taci si tu nu faci ce ti se spune,are tor dreptul sa te impuste,pur si simplu te impusca,nu sta la discutie.
Si stii de ce? PT ca el apara legea,pentru ca cel care apara legea trebuie sa ajunga acasa viu la familia lui.
Un polistist in america niciodata dar niciodata nu o sa te opreasca fara un motiv.Voi ganditi ca romanii,stiu ca acolo politia te opreste asa fara motiv poate poate ii cade si lui ceva sau mais tiu eu din ce alte motive sa arate el ce mare politist este.
Ei americanii nu gandesc asa,politistii is alesi dupa anumite criterii,astfel incat sa aplice legea si sa nu poata fi corupt.

Sa stii si tu ca un politist aici te poate impusca daca il injuri,daca il jignesti,asa spune legea,tu facand asta il enervezi si nu mai stiu ce chestii asa ca el are tot dreptu sa te linisteasca.
Spunea turbina ca un suspect daca este lasat asa mai relax ar putea sa se ridice apoi sa o intinda,aici greseste,un suspect odata ce este suspect,politistu nu se gandeste ca daca il lasa mai relax fuge,nici vorba,daca il lasa mai relax suspectu poate scoate un pistol si sal impuste, de aia se procedeaza asa, de aia cand ti se spune culcat stai culcat fara sa misti, fara sa vorbesti, trebuie sa taci si sa te supui si albsolut nimic rau nu ti se va intampla.

Am mai vazut in ro in UE te opreste politia si ei se posteaza in fata ta, tu crezi ca este corect ce fac ei sau ca fac asa? Total gresit.In America orice masina de politie te opreste se posteaza in spatele tau.De ce? Pt ca ei gandesc de aia,pentru ca daca te postezi in spatele lui ai tot timpul contact vizual,vezi ce face ala. Postandute in fata lui tu ca politist esti deja cu spatele,ala poate iesi si te elimina imediat.

Scuze ca am deviat nitel,dar trebuie sa cunosti legile,trebuie sa mai si gandesti ca apoi sa vii sa iti dai cu presupusu.

Nu spun ca in america nu-s si polististi care gresesc,dar cei care au gresit au fost pedepsiti,fii sigur de asta.
Referitor la cei de culoare nici nu-s curios,astia tot timpul is pusi numa pe scandal,tot timpul is nemultumiti de orice, daca cineva le cere ceva ei trebuie neaparat sa comenteze, niciodata nu se supun legilor, mereu is certati cu legea, nu stiu cati de culoare nu au avut probleme cu legea, cred ca nici nu gasesti.Toti cei de culoare se drogheaza, stau cu pistialele pe masa, pistoale ilegal achizitionate.Toate ce iti zic eu aici le-am vazut personal,asa cand aud de astia de culoare nu-s curios.

Ca fac aia scandal ca la omorat ca i-a facut ca ia dres ii lasa aia,ce sa le faciu unor mahalagiii,cei de culare is exact ca si tiganii in RO.
Presupun ca daca respectivu ar fi cooperat cu politistu totu ar fi fost ok.
Treb sa te gandesti ca si politistu este om, si el se enerveaza, si el poate ceda psihic daca il injuri iti bagi in maicasa in fam lui etc.

Banui ca nu s-a pus de bunavoie cu fata in sus, iar polististu na stat cu genunchiul pe gatu lui ca ala statea foarte linistit si tacea.
Mai ai de invatat, asa ca nu-ti mai fa tu parerei aiurea, vino si traieste aici apoi iti faci pareri.

Uite iti dau un exemplu.Am un prieten aici,s-a dus cu un minivan la nu stiu ce cunostinte prieteni si la prins seara,Pe drum la intoarcere il urmarea politia dar cu masini sub acoperire,el nu stia,dar un barbat isi omorase nevasta si fugise cu o masina ca a astuia,asa ca atunci cand el aparu lau urmarit apoi nu stiu cate masini iesise de pste tot,asta nu stia cei cu el,i-a zis aia cu megafonu,mainile pe volan sa iasa afara cu mainle sus bla bla,sa se puna la pamant,asta nu a zis nimci a executat,au venit aia lau imobilizat,nu i-a facut nimeni nimic,nu i-a pus nimeni genunchiu pe gat,au cautat in masina era cu copilu lui cu nevasta,au zis aia greseala,siau cerur scuze, iau spus de ce lau oprit asa si a plecat omu acasa linistit.

Lu asta de ce nu i-a pus genunchiu pe gat? Pt ca nu a injurat pe nimeni, pentru ca a facut tot ce i sa cerut.
Se intampla zilnic ce? Esti tu aici sa vezi ce se intampla? De ce majoritatea celor implicati in astfel de cazuri sunt de culoare? Ar trebuie sa iti pui si ceva intrebari, sa nu mai inghiti toate rahaturile ce ti le da media sau X si Y de pe Youtube.
Eu cred ca cel care o da in stele pe aici esti doara tu.
Cum am spus politia ancheteaza, nu acopera alti politisti care fac magarii si daca o sa-l gaseasca vinovat va plati, dar nu ca spui tu sau spun aia ce protesteaza.

| Jus7t explică (pentru relian):

Mersi de răspuns, apreciez că ai scris atât dar nu sunt de acord cu totul.

"Tu deja ti'ai si format o parere asa dupa ce anume? Dupa vant, dupa ce spune unu altul pe Youtube? "
După dovezile video și după ce au spus martorii.

"Nu spun ca in america nu-s si polististi care gresesc, dar cei care au gresit au fost pedepsiti, fii sigur de asta.
Referitor la cei de culoare nici nu-s curios, astia tot timpul is pusi numa pe scandal, tot timpul is nemultumiti de orice, daca cineva le cere ceva ei trebuie neaparat sa comenteze, niciodata nu se supun legilor, mereu is certati cu legea, nu stiu cati de culoare nu au avut probleme cu legea, cred ca nici nu gasesti.Toti cei de culoare se drogheaza, stau cu pistialele pe masa, pistoale ilegal achizitionate"
Hai că nu chiar toți, cam judeci toți oamenii de culoare la fel pentru că mulți din ei fac ce ai spus tu.
Am înțeles că polițiștii trebuie să fie extrem de atenți cu ei, dar omul ăla având cătușe și pus la pământ înconjurat de trei polițiști înafara de cel care ținea genunchiul pe gât, nu era o amenințare, putea să fie lăsat MĂCAR să respire.

"
Se intampla zilnic ce? Esti tu aici sa vezi ce se intampla? De ce majoritatea celor implicati in astfel de cazuri sunt de culoare?"
Am spus că dacă oamenii au de gând să arunce un răspuns ca "se întâmplă zilnic" și altele de genul să evite întrebarea din motive evidente, știu și eu că se fac abuzuri zilnic, însă eu voiam păreri despre situația asta.

"Cum am spus politia ancheteaza, nu acopera alti politisti care fac magarii"
Doamne ferește, dar cum să facă ei așa ceva? Acum când e dovada video pe YouTube sigur că nu mai au cum să ascundă, dar dacă nu era? Ce făceau colegii ăluia? Nu cred că se ducea vreunul din ei să declare abuzul pentru că intra și el, plus că la cum se comportau zici că erau dintr-un gang, niciunul nu a zis "lasă-l să respire".
Sunt și polițiști corecți, normal că sunt.

Pot să trag concluzia că tu nu ai citit nici măcar ce am scris din moment ce ai spus că mi-am făcut părerea după unu de pe YouTube, bănuiesc că dacă vedeai dovezile video și ce au declarat martorii nu mai spuneai că mi-am făcut părerea după vânt și după ce a zis (doar să zică) unul de pe YouTube.
Dacă stai în America nu înseamnă că ai dreptate.

În rest am înțeles, sunt legi diferite dar mă gândesc că trebuie să fie aceleași și pentru ăștia albi și pentru cei de culoare.

| relian a răspuns (pentru Jus7t):

Stii vorba aia multi vad putini cunosc? Cam asa se intampla.
Vrei sa repet inca o data ca daca chiar jos fiind cu picioarele peste el si ala comenteaza, politistu are dreptu sal impusete, ce nu iti este clar?
Legeqa este aceiasi pentru toti, fii sigur ca daca ar fi fost un alb si se comprta ca asta, exact acelasi lucru s-ar fi intimplat.
Politistii nu se uita la culoare.In sf multa tam tam pentru nimic.
Tu se pare ca tot nu pricepi,sau nici nu vrei. Putea sa fie bagat si in cusca tu pricepi asta? Sa fie bagat in cusca si daca ala comenta sau injura il elimina,bum bum simplu.Tu nu vrei sa pricepi ca asa zice legea, legea il apara pe cel care trebuie sa o aplice, daca ala iti spune taci, tu tot continui sati bagi sati scoti, te elimina de nu stii cei cu tine.
Si mai lasa-ma cu coloratii astia, nu-i cunosti nu stii cum sunt.Ti-am spus 99% din cazuti sunt cu colarati, asta spune tot, nici nu mai trebuie sa intrebi sau sa ne dam cu parerea.
Am mai spus un om normal la locul lui nu ajunge sa fie incatusat si mai stiu eu cum.
Asa cum tu comentezi pe aici, cred ca daca te-ai lua in gura cu politia din america ai pati la fel laughing

| Wr3nch a răspuns:

Polistitul o facut exces de zel, si pseudo-colegii care ar fi trebui sa aiba mai mult creier o stat si o frecat banana. Dupa cum ziceu pe un site, asta o fost executie publica, si ala care o stat cu piciorul pe gatul lui merita un acut de injectie letala in vena. Dar probabil o sa plateasca departamentul de politie despagubiri si scapa doar cu concedierea.

| LoveSleep a răspuns:

Nu prea am citit cine stie ce, e prea tarziu sa o fac acum.
Politistul e un gunoi. Singurul lui argument ar putea fi ca Floyd s-a opus arestării, dar chiar și așa, să îl tii acolo așa timp de 7 minute în timp ce el nu reprezenta niciun pericol pentru nimeni și mai erau și alti politiști in jur, e clar un abuz.
Cu toate astea, dacă e adevărat că s-a opus arestării, și-a căutat-o puțin cu lumânarea. Toată lumea știe cum se comportă polițiștii în situații de genul, mai e și problema cu rasismul, iar tu te opui arestării. Asta nu îi dă dreptul unui polițist să te ucidă (cel putin moral, nu stiu in ce context au dreptul sa o faca), dar ești idiot rau.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

UN oM nOrMaL nu aJuGe iNcAtUsAt *clown emoji*

| Jus7t explică (pentru supadeceapa):

Răspuns din seria "o femeie cuminte nu e violată" laughing

| supadeceapa a răspuns (pentru Jus7t):

Exact la asta mă gândeam când mă "certam" mai sus cu Drimmero laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa consulți legislația din sua. Concedierea nu necesita atâtea justificări precum condamnarea lor la închisoare.Prima se poate efectua invocând neglijența,abuzul de putere,nerespectarea protocolului(nu ca as știi care e protocolul, dar oricum, unul din motivele astea e suficient cât sa ai baza legală pentru a-i da afara).Cu condamnarea e mai complicat. Daca a opus sau nu rezistenta(deși aparent nu), dacă avea un istoric de fapte violente, gravitatea lor...o gramada de chichițe legale care ar putea sa justifice acțiunea polițistului.Corect nu e mereu sinonim cu legal cum nici incorect nu e sinonim cu ilegal.
Plus ca orice justificare a acțiunilor polițistului ar însemna aplanarea conflictului rasial.Inchisorea(implicit orice acuzație asupra politistilor) ar fi o confirmare pe fata a discriminării fata de negrii, chiar si din partea autorităților."Sa fii negru in America nu ar trebui sa însemne o condamnare la moarte". Chiar dacă chestia asta se intampla frecvent, de obicei e mușamalizată.
Evenimentele de genul o scot in lumina reflectoarelor, ceea ce nu prea da bine pe plan politic.
Nu sunt de acord cu felul in care a gestionat situația polițistul. Tipul era neînarmat, in inferioritate numerica, nu putea scapa sau produce vreo dauna sau victima colaterală. Nici măcar nu opunea rezistenta.Nu era nevoie sa fie imobilizat in felul asta.

| Jus7t explică (pentru anonim_4396):

Nu trebuie să consult nimic, ține de altceva.
E dovadă video + martori.
L-a omorât.
Că acum durează mai mult că deh, ăștia vor să o dea cumva să sune mai ok că știu că sunt urmăriți de o groază de oameni și sunt alte interese la mijloc e altă treabă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Faptul ca l-a omorât nu înseamnă si ca va fi acuzat de omor.Dar la cât de public a devenit evenimentul, probabil va fi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E atat de gresit in primul rand dpdv logic tot ce ai scris...laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În ceea ce privește faptul că nu au fost arestați, o să fie, amândoi, și cel care a asistat.
Nu cunosc legile de acolo, dar, dacă legile sunt favorabile, trăind în lumea în care trăim, probabil nu o să pățească prea multe pentru că interesele primează dar, totuși acolo lumea iese cu "topoarele" e mai greu să-i lași în libertate.

| Jus7t explică:

Aici e partea dinainte să fie pus la pământ :
http://m.youtube.com/watch?v=ZWzkgKPZWcw

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Jus7t):

A facut circ de la inceput... Nu e primul care sfarseste asa.
Cu ce se ocupa, deci? thinking
O fi fost om cinstit, ca sa merite plans? Arestul lui nu era necesar?
Cand isi primesc pedepsele unii, sarim in sus ca e prea putin, ca "eu i-as executa, i-as taia mainile", etc. Cand il legitimezi, ii pui catusile si moare, aceiasi guralivi urla ca era cetatean cu drepturi, si l-au omorat brutele in uniforma, huooo politia.
Oamenii normali ori nu sunt afectati de aceste cazuri, ori au de castigat, daca prin eliberarea lui viu, urmau alte infractiuni.

| Jus7t explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu ai de ce să compari unul ca Dincă cu el, ca în primul caz oamenii spun că trebuie pedepsit, tăiat, castrat pentru că a făcut ce a făcut iar în al doilea vor dreptate pentru el.
Primul e criminal iar al doilea victimă.
Iar eu consider că oamenii NORMALI sunt afectați de asta, de cazul ăsta, mai ales cei de acolo și mai ales cei care vor dreptate.
Mersi de răspuns!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Jus7t):

Nu ma refeream la Dinca, dar misiunea politistului este aceeasi atat in cazul Dinca, cat si in asta: sa aduca suspectul la audieri. Mai departe e treaba procurorilor si a judecatorilor.
Aici se discuta "tactica" politistilor, deci cazurile sunt aproape egale.
Parerea mea nu este ca mortul e singurul vinovat. Politistii au fost concediati, asta meritau. Nu s-au descurcat, desi era o situatie simpla. De puscarie pentru ei nu stiu ce sa zic, poate doar cel cu genunchiul; desi, politistii au nevoie de autoritate. Daca ii dai prostului impresia ca are drepturi inclusiv cand greseste si trebuie incatusat, vom avea multe cazuri precum "Spartacus" din Rahova.
Sa nu uitam ca politistii isi risca viata mergand dupa fiecare 'smecher' din asta. Daca mai mor din ei, soarta. Nu-s nebun sa fiu de partea lichenelor.

| Stropdeploaie a răspuns:

Eu cred ca a fost o reglare de conturi! Acestia posibil sa se fi cunoscut! Nu stiu poate am vazut prea multe filme americane.
Dar orice este posibil!

| EntertainYou a răspuns:

Am intrat doar ca sa citesc ce zice Drimmero despre victimizari.
laughing

In rest, pulitia e peste tot cam plina de psihopati...ai zice ca e o cerinta de angajare in ziua de azi.

| Curious2 a răspuns:

Buna, acum citesc si eu presa internationala.
Ce pot sa scriu?
Eu stiu, din surse sigure, ca politia americana e foarte dura si, uneori, face exces de zel.
Un profesor universitar de la facultate de drept, avocat de profesie, ne-a relatat un caz asemanator cu un afroamerican si politia americana /SUA.
Imi pare rau pentru George Floyd.
Solutia, pentru orice, este educatia.