| KateMiddleton a întrebat:

Ce parere aveti despre gelozie si ce este ea in fond? Vreau sa vad daca parerile noastre coincid.

Răspuns Câştigător
| Zuzzy05 a răspuns:

Hmm...sunt multe de spus. Este oribil sa fii o persoana geloasa(din pacate ti-o spun din proprie experienta),dar e si mai oribil sa ai cu adevarat motive pentru a fi (de exemplu te-a inselat prietenul,baiatul pe care il placi/iubesti flirteaza cu altele etc.)
In general e vorba de lipsa de incredere(ori in partener,ori in tine insati).
Cred ca multora dintre noi ne place atunci cand partenerii sunt putin gelosi(daca altul se arata interesat de tine,si chiar face ceva in acest sens,iar prietenul tau e gelos,iei asta ca pe o dovada a faptului ca simte ceva pentru tine). Cand gelozia e dusa la extrem,nu e bine,pentru ca sunt multe dezavantaje: persoana geloasa poate incepe sa-l controleze pe celalalt,sa-l sufoce cu intrebari care nu-si au rostul,sa isi imagineze scenarii care nu sunt adevarate si sa aiba de suferit pe urma, multe lucruri lipsite de importanta sunt interpretate gresit(datorita geloziei puternice), si cand unul dintre parteneri se simte sufocat, controlat, are tendinta sa se indeparteze de persoana care ii provoaca aceste stari.
Ar fi muult mai bine daca nu ar exista gelozia(exagerata).
Care e parerea ta?

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Gelozia e ca naiba, distruge relatii...

| Dariusuu a răspuns:

E bine să fii gelos atunci când chiar ai motive s-o faci.
De cele mai multe ori gelozia distruge relaţi pentru că nu există încredere şi apare gelozia.

Atât am avut de spus.

| TheUnforgivenIII a răspuns:

Gelozia e un sentiment oribil. Fiecare l-a simțit la un moment dat. E aiurea atât să fii gelos pe cineva, cât și să fie cineva gelos pe tine. Aici apare concurența și poate chiar ura.

| TheUnforgivenIII a răspuns:

Mai ales dacă e vorba de gelozia din dragoste.