| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre următorul caz?

O persoană (femeie sau bărbat) cu un înalt simț al dreptății și justiției, devine polițist iar mai apoi e promovat ca și comandant.
Continuă cu aceași râvnă de a le veni de hac răufăcătorilor, dar atitudinea lui devine treptat una tiranică, comportându-se precum un dictator cu oamenii din subordine dar mai ales cu răufăcătorii.

Cum justificați această schimbare de comportament?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Comandantul poliției chiar e un dictator cu oamenii din subordine.
Atât timp cât dă ordine pe care subalternii sunt obligați să le execute, ce vrei mai mult?
Poliția a fost până acum ceva timp, o instituție militarizată.
Iar cu infractorii, cum vrei să se comporte?
Să-i roage frumos? laughing

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu consider ca este o schimbare de comportament, din contra dacă ești ca un dictator ai în subordinea ta subalterni de care ai grija și ii instruiesti, insa acest lucru nu se pune si pentru infractori pentru ca nu ii sunt subalterni, acesti infractori sunt amplasați în locuri speciale. A fi tiranic este altceva...și nu ar fi deontologic meseriei respective acea tiranie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aaa, un comandant bun intr-o structura militara cam trebuie sa fie dictator...

| johnnny123 a răspuns:

Tu știi cum funcționează structurile militare și de poliție?

Sau poate crezi că ordinele primite de la superiori sunt supuse la vot înainte de a fi îndeplinite?