| ionut1134 a întrebat:

Cine crede ca va veni sfarsitul lumi anul acesta (eu nu cred) si... daca credeti justificati de ce credeti confused

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Sfarsitul lumii va veni peste 4 miliarde de ani cand soarele se va transforma intr-o giganta rosie si va inghiti pamantul...
Pana atunci sfarsitul lumii este destul de improbabil!
Ca lumea sa se sfarseasca de tot pamantul ar trebuie sa treaca print-o catastrofa gigantica *la propriu *... cel mai aproape fiind o ciocnire cu o alta planeta!
Am mai trecut prin asta si acum 3 miliarde de ani, si astfel s-a format luna ...deci poate viata va continua!
Catastrofe majore ca vulcani, meteoriti, seceta...etc, pot sa duca la decimarea oamenilor si a anumitor specii de pe pamant!
Dar bacterii, sau animale din adancul oceanelor vor exista mereu... deci sfarsitul lumii? Improbabil. Sfarsitul omenirii? poate... dar cu siguranta nu in 2012
In primul rand ca :
-Maya nu au zis ca sfarsitul lumii se termina in 2012!
Ei pur si simplu au facut un calendar. ..care se termina in 2012, adica peste cateva sute de ani!
Ce e e atat de greu de crezut ca nu au mai continuat calendarul. din simplul fapt ca. se termina peste cateva sute de ani?
2 ) sunt 10000 de calendare de genul asta in intreaga lume!
Cel chinezesc se termina prin anul 3000 de exemplu. ..asta de ce ar fi mai putin credibil?
si 3 ) Cand au facut calendarul maiasii nu au luat in considerare si anii bisecti. daca ar fi sa faci un calcul!
Trebuia sa fim morti pana in 1700...

Deci sfarsitul lumii my ass. asta ca o constatare stintiifica!
Cred ca orice om la cap realizeaza ca toata povestea asta e o mare tampenie...

| ionut1134 explică (pentru Apache):

In ce secol au trait maiasii si cine este Maya

10 răspunsuri:
| NAdrian a răspuns:

Cu ajutorul religiei ortodoxe iti spun ca nu va veni deoarece nu au aparut semne precum scrie in Biblie

| baaang a răspuns:

Nu ai de unde sa stii daca sfarsitul lumii va veni peste 4 miliarde de ani Apachewinking
eu nu cred in chestia asta cu "sfarsitul lumii in 2012", dar sfarsitul lumii poate veni chiar in secunda urmatoare, pentru ca asta nu depinde de noi oamenii.

| Apache a răspuns (pentru baaang):

Peste 4 miliarde de ani soarele va ramane fara hidrogen ...se va mari, va inghiti planetele apropiate de el!
Iar pamantul va fi la periferia lui... apa o sa se evapore, atmosfera la fel ..si viata sub temperaturii de zeci de mii de grade nu o sa mai existe!
Poate oamenii o sa fie suficient de evoluati incat sa opreasca acest proces si sa salveze planeta... dar Terra cu viata cum o stim noi nu o sa mai existe daca oamenii nu o sa mai fie atunci...
Dupa ce soarele o sa se prabuseasca sub propria gravitatie si nu o sa mai arda ...pamantul va fi doar o roca imensa pierduta in spatiu!
Fara lumina soarelui, si fara atmosfera viata nu mai e posibila... o sa plutim in spatiu la infinit!
2 ) @ՎԾՌՄԵՀ
citeste aici :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Civiliza%C8%9Bia_maia%C8%99%C4%83
http://www.artacunoasterii.ro/stiati-ca/civilizatia-maya

| baaang a răspuns:

Lol rolling on the floor)
deci Apache ramai cu stiinta tawinking
crede-ma ca sfarsitul lumii poate fi si azi.
si ceea ce zici tu cu "soarele va ramane fara hidrogen ...se va mari, va inghiti planetele apropiate de el!" it's a big ***.
ma rog, poate ai alta religie si atunci poate e logic sa gandesti asa.
in fineoh go on

| Apache a răspuns (pentru baaang):

Duda... mi se cam rupe mie **** de religie, eu ce am zis am zis stintiific ...nu povesti vechi de 2000 de ani
Eu am zis ce o sa se intample... daca tu ma crezi bine, daca nu la fel de bine

| baaang a răspuns:

Cica ai zis ce o sa se intample rolling on the floor)))))
wtf?
imi place ca tu esti sigur ca peste 4 miliarde de ani o sa se intample asta.
by the way, eu nu ti-am zis ca tu ai zis povesti vechi de 2000 de ani.

| Apache a răspuns (pentru baaang):

Auzi... uite aici, nu mai am chef sa ma cert cu tine :
http://www.youtube.com/watch?v=iauIP8swfBY

bafta...inainte sa imi spui ca nu am dreptate, baremi da si niste motive!
nu emoticoane idioate...

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Eu nu cred

| eusicumine_4355 a răspuns:

Ne aruncam singuri in aer, bombe nucleare, razboaie, poluare, HAARP, radiatii, martorii lu iehova, lipsa apei potabile, sunt multe motive, nu te uiti unde trebuie.Cand spui sfarsitul lumii te gandesti la sf, la religii si la prostii de genul asta. Uita-te in lumea ce te inconjoara.Vei gasi destule motive pentru care planeta noastra nu va mai rezista mult.