| anixxzyc a întrebat:

Ce poti sa faci daca primesti bully pe net sau esti amenintat?

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!

Îi ignori dar poți să le răspunzi cu un singur mesaj "Mulțumesc de mesaj."

O mică corecție, se spune bullying sau cel mai bine cyberbullying. Dacă spui doar că primești bully, e ca și cum ai spune că primești persoana care face rău.

Dar sunt curioasă de ceva. Cum arată acest bullying, comentarii în poze sau apeluri pe diverse platforme de socializare?

Cel mai rău este să le dai atenție, din asta se hrănesc aceste persoane, din atenție.

8 răspunsuri:
| hello604mititica a răspuns:

Pur si simplu ii ignori, o sa se plictiseasca la un moment dat cand vad ca tu nu le oferi un raspuns, ceea ce spun ei este 0 fata de personalitatea ta, dar daca ti-au creat anumite insecuritati, iti recomand sa mergi la psiholog, chiar ajuta.

| Gusticel a răspuns:

Block

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa... ignori?

| SilentRain a răspuns:

Depinde,daca e vorba de un abuz masiv primite de la mai multe persoane pe care le si cunoști in realitate, faci plângere la poliție
Daca se rezumă doar la o persoana sau mai multe necunoscute, block si ignora total

| Drimmero a răspuns:

Am fost si amenintat pe net, astea in 99, 99% sunt valuri facute in apa mica, nematerializabile, m-am amuzat de prostalaii aia si cam atat, apoi i-am ignorat, cand cineva ma injura pe net ignor, daca sunt contre si chestii d-astea intervin, insa nu-mi surade ideea de a ma injura pe net. Bullying-ul asta adresat pe net personal mi se pare copilaresc si penibil, ma amuza, daca sunt intr-o dispozitie buna imi bat joc de ei, daca n-am chef de ei le dau cu praf de mers din prima si cam aia e.

| Saiko10 a răspuns:

Doar ignori, dar daca vrei sa te distrezi da-le rusine.

| Mosotti a răspuns:

Fie ignori si e cel mai bine, ca pana la urma se vor plictisi sa faca un lucru care nu are efect, fie te joci cu ei si le dau dublu bully si amenintari, daca nu stie cine esti, te anonimizezi.
Eu imi mai puneam mintea cu ei uneori ca sa ma amuz si le dadeam triplu inapoi pe net.

| anixxzyc explică (pentru SilviaDulcik):

Platforme de socializare adica Instagram si whatsapp ma ameninta pe mine si pe prietena mea...