| anonim_4396 a întrebat:

Ce spuneti despre egalitate intre sexe? O femeie si un barbat sun considerati egali daca si femeia poate munci in constructii si barbatu poate purta rochii sau sunt egali daca pot decide in aceias masura lucruri,fac treburile in casa in aceias masura, muncesc ambi, ...etc?

Răspuns Câştigător
| Speed99 a răspuns:

Atitudine clasica a unei oi liberale spalate pe creier.

Cand o sa vezi tu o femeie carand 100 de kg de ciment in spate, anunta-ma. Am mai spus asta de nenumarate ori: barbatiii sunt, din punct de vedere obiectiv si biologic, mai puternici fizic decat orice femeie, si mereu vor fi.

Asta nu inseamna ca femeile sunt inferioare - ci doar ca barbatiii si femeile sunt facuti pentru activitati diferite.

Astept voturi de "Nefolositor" si "Eronat" de la NOName, aka liderul sjw-urilor feministe, vegane si indoctrinate din Romania.

82 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Egalitate inseamna sa poti face ce vrei tu, nu ce face celalalt.

| Freya1 a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu cred ca asta inseamna

| Bondarel99 a răspuns (pentru Freya1):

Stiu, asta era doar un aspect. Ma refeream ca daca femeia obtine drepturi egale nu trebuie sa poarte numai pantaloni ca barbatul, ci sa poarte ce vrea ea.

| Drimmero a răspuns:

Ce legatura are egalitatea cu purtatul rochiilor? Nu are treaba egalitatea cu datul in penibil, parerea mea

| PersonajFictiv a răspuns:

Femeile si barbatii ar trebui sa fie egali.
Sunt egali? Raspunsul e : " laughing ".
Suntem intr-o lume in care majoritatea oamenilor puternici profita de aia slabi ci nu-i ajuta.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Tot ce voiam sa zic ca suntem constienti ca barbatu o sa aiba o forta fizica mai mare decat femeia sau posibil sa ia un salar mai mare decat femeia sau daca o femeie loveste un barbat il va durea mai putin decat daca barbatul loveste o femeie etc...si ca egalitatea nu inseamna sa aveti aceias forta sau sa purtati aceleas haine ci sa luati decizi impreuna sa vina fiecare cu ceva...

| Freya1 a răspuns (pentru Speed99):

Citeste ce i-am comentat la Drimmero

| Teffan a răspuns (pentru Drimmero):

Dar fetele au voie sa fie masculine,nu?

"Bai,Marie,fata mea e cam baietoasa maica hahaha,are skateboard,poarta pantaloni largi,e tunsa scurt,si e a draaaacuuu, haleeeuu"

"I-auzi, Milico, sperie toti baietii, manca-i-as gurica ei de fatuca frumoasa"

| Speed99 a răspuns (pentru Freya1):

Apreciez ca ai inteles. De obicei vorbesc pentru urechi surde.

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Egalitate nu exista, insa...ca sa respecti femeia nu te costa nimic decat putina educatie si sa te duca bibilica.

| Freya1 a răspuns (pentru Teffan):

Sa fim seriosi.Cum arata o fata in pantaloni pe skate si cum arata un barbat in rochie. Explicam ca nu in asta consta egalitatea

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Exista egalitate din punct de vedere mental sau a luarea deciziilor.Cum ea face curat poti si tu sa faci cum tu ii faci un cadou poate si ea sa iti faca. Daca tu muncesti si ea poate sa munceasca, si ea poate sa te sustina cum si tu la fel etc deoarece egalitatea intre sexe nu consta in lucruri evident imposibile de facut de cealalta persoana

| Freya1 a răspuns (pentru Speed99):

Asta spuneam ca egalitatea intre sexe inseamna altceva si consta in altceva

| RAY a răspuns:

Ce sa spun naty consider ca ambele sexe trebuie sa aiba acelasi drepturi dar si responsabilitati, eu personal nu cred in chestii de astea familie,relatie, iubire, deci nu ma pot exprima despre asa ceva, respect femeile independente, singure, care nu sunt întreținute de bărbați

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Asta inseamna egalitate, cam ce ai zis tu. Ai dreptate

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

laughing :* daaa

| Teffan a răspuns (pentru Freya1):

Iar eu explicam despre stereotipuri.

"Sa fim seriosi" bla bla, nu este vorba despre cum crezi tu sau eu ca arata.
Este vorba despre libertatea de a nu te contrange dupa stereotipuri, daca prin actiunile tale nu ranesti pe nimeni.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Cum spui tu si de restul caramele haaa?laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

Una e sa fie o 'badgirl' si alta e sa-l vezi pe Vasile in rochie.
Tu mi-ai descris o fata mai rebela de felul ei, una crescuta la bloc la ciomageala))))))

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Exact, vezi ca stii?

| Teffan a răspuns (pentru Drimmero):

Lasa lasa.

In alta ordine de idei, m-am dat pe fotball, si tin cu cainii.

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

Fotbal* ca suntem romanasi.
Proasta alegere sa te uiti la fotbalul romanesc, dar aici e o rampa de lansare catre fotbalul mare,, daca vrei sa stii cate ceva de cluburile straine din campionatele tari, sa ma intrebi, sunt destul de vechi in domeniu si te ajut sa te orientezi catre o echipa pe care o poti sustine pentru tot restul vietii/

| Teffan a răspuns (pentru Drimmero):

Glumesc Drimeroooo nu stii ca eu mereu glumesc cu fotball-ul? laughing

Dar zau, daca ma dau, tin cu cainii.

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

Niciun microbist autentic nu se mai omoara cu mizeria aia de liga 1, eram si eu fan al fotbalului romanesc inainte, cu ani in urma, eram stelist, dar m-am reorientat catre fotbalul spectacol si mi-a sarit in inima Arsenalul, a fost alegerea pe care o voi urma in viata!

Nu exista 'daca ma dau', microbist te nasti!

| Teffan a răspuns (pentru Drimmero):

In ADN-ul tau exista fotball cand te nasti?
Se joaca neuronii fotball?

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

Prin vene imi curge sange care au culorile Arsenalului, m-am nascut sa fiu suporterul acestui club pe care il iubesc ca pe ochii din cap,, e grea viata de microbist, nu recomand nimanui, suferi mult, prea mult... dar ai si momente frumoase cand esti mandru ca iubesti echipa aleasa

| Teffan a răspuns (pentru Drimmero):

E bine ca ai o bucurie si nu esti ca toti depresivii astia de pe aici, prea grea viata pentru ei, prea buna pentru noi.

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

Pasiunile si gusturile fiecarui om nu se discuta, eu am deciziile mele si gusturile mele pe care n-are nimeni niciun drept sa le conteste, cat despre depresivi, e vina lor ca isi degaja doar energie negativa si nu profita de frumusetea vietii, viata e frumoasa daca contribui tu cu vreo pasiune/

Sa nu crezi ca viata mea e roz, dar Arsenal imi cam coloreaza viata.

| OldSoul a răspuns:

E o ambiguitate deplina.

Pur si simplu nu se poate, si nu va fi vreodata posibil sa existe acesta egalitate, din simplul fapt ca ele pot face ceva ce noi barbatii nu putem face, si anume copii!
Bine, acum si acest aspect este interpretabil.

In rest ce sa mai spun, e clar ca nu exista egalitate in momentul de fata. Bine in opinia mea, aici e tot vina barbatului, care are tendinta de a pune femeile pe un tron (Bine, nu toti barbatii, dar majoritate, eventual mai bine spus pustanii aia mai... plapanzi) si de aici toate lucrurile sunt date peste cap, astfel tot noua ne fac socializarea si interactionarea cu o femeie mai dificila.
Si desigur sa nu mai spun si lectiile din familie "sa respectam fetele de la scoala" chestii care nu prea si-ar avea rostul daca ar exista aceea egalitate.

Se vrea egalitate dar tot femeile au de castigat mai mult decat barbatii.

Cat despre egalitate, ideea acestei egalitati este ca femeia sa aiba aceleasi drepturi ca si barbatul. Dar de cand cu ideea asta tot barbatul a ramas cu mai putine drepturi.

Acum desigur asta e doar opinia mea, dupa cum am spus si la inceput, nu poate, si nu va exista niciodata o egalitate deplina intre barbati si femei, si desigur, tind sa cred ca mereu femeile vor fi avantajate in defavoarea barbatilor.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Speed99):

Congrats!