| anonim_4396 a întrebat:

Ce spuneti despre egalitate intre sexe? O femeie si un barbat sun considerati egali daca si femeia poate munci in constructii si barbatu poate purta rochii sau sunt egali daca pot decide in aceias masura lucruri,fac treburile in casa in aceias masura, muncesc ambi, ...etc?

Răspuns Câştigător
| Speed99 a răspuns:

Atitudine clasica a unei oi liberale spalate pe creier.

Cand o sa vezi tu o femeie carand 100 de kg de ciment in spate, anunta-ma. Am mai spus asta de nenumarate ori: barbatiii sunt, din punct de vedere obiectiv si biologic, mai puternici fizic decat orice femeie, si mereu vor fi.

Asta nu inseamna ca femeile sunt inferioare - ci doar ca barbatiii si femeile sunt facuti pentru activitati diferite.

Astept voturi de "Nefolositor" si "Eronat" de la NOName, aka liderul sjw-urilor feministe, vegane si indoctrinate din Romania.

82 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns (pentru OldSoul):

Am explicat ce vreau sa zic si cred prin egalitatea intre sexe si nu este legata de faptul ca femeia face copii si barbatu ridica greutati.Nu este rau sa respecti femeia si sa fi de acord ca ambi parteneri trebuie sa ia decizi intr-o relatie ambi pot gandi la aceias capacitate...

| DeathIncarnate a răspuns:

Bun,eu sunt pentru egalitatea intre sexe, dar pana sa ma puna cineva sa port rochii, ca-mi bag piciorul in ea de moda.

| OldSoul a răspuns (pentru Freya1):

Da, legat de aceste aspecte asa e, dar in realitate, lucrurile sunt mult mai complexe de atat.

| Freya1 a răspuns (pentru DeathIncarnate):

laughing Nu te pune nimeni era un fel de a spune ca nu in asta consta egalitatea ca se fac confuzii

| xByte a răspuns:

Tocmai asta e problema la oameni in general, nu doar intre barbati si femei. Toti avem impresia ca ne dorim egalitate, cand de fapt vrem sa fim superiori, toate astea fara sa realizam ca suntem deja egali prin masura in care toti suntem superiori in diferite directii. Mai pe intelesul lumii, toti suntem superiori in diverse situatii, ceea ce ne face sa fim egali ca oameni, pentru ca toti suntem niste imperfecti perfecti, ce cauta perfectionarea totala ce este inexistenta.

| 393Dan a răspuns:

Leagea zice "da", insa de acum conteaza mult si de anturajul tau si de educatia sefului tau, pentru care muncesti. Cu toate ca suntem egali, foarte multi barbati inca isi bat femeile acasa si cred ca-i ceva normal. Asa ca depinde cu cine ai de-a face.

| Freya1 a răspuns (pentru 393Dan):

Da de aceia de inceput incercam sa spun despre forta fizica etc

| 393Dan a răspuns (pentru Freya1):

Egali in amandoua aspecte, sunt femei care-s mult mai zdravene ca unii barbati. Si daca pot munci in constructie si duce tot atat cat si un barbat, atunci nu vad de ce n-ar avea aceleasi avantaje si salarii. Pentru ca daca ea merge sa munceasca in constructie inseamna ca are puterea s-o faca, nu se porneste asa, cu capul in nori, din principiu ca sa demostreze ceva cuiva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde ce intelegi prin egalitate.Egalitate intre sexe inseamna sa aiba ambii aceleasi drepturi.Ma indoiesc ca ai sa vezi tu multe femei muncind in constructii))Nu trebuie sa facem aceleasi lucruri. Legat de treburile in casa, o femeie mereu va face mai mult.De muncit, evident ca muncesc ambii.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asta explicam.Ca egaliatatea intre sexe nu consta in cate kg poate ridica barbatul sau ca femeia naste sau nu mai stiu ce exemple.Egalitatea intre sexe inseamna ca amandoi sa aiba aceleas responsabilitati si aceleas drepturi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vechea poveste dintre bărbat vs femeie. Dintre om vs femeie (see what I just did?).
În primul rând problema nu este egalitatea asta între bărbați şi femei.Ci egalitatea între oameni la modul general. Încă de când ne naştem nu suntem egali.De la culoarea pielii, situația socială a părinților şi educația pe care aceştia şi-o permit să ne-o ofere în parametrii propriilor posibilităti atât financiare cât şi mentale (educația de acasă/cei 7 ani) până la ceea ce mâncăm fiecare dintre noi la cină. Unii mâncăm friptură cu garnitură de piure împreună cu o salată asortată pe când alții ciorbă de potroace (fiecare cu posibilitățile sale).
Iar lumea este încă prea plină de rasişti, fanatici extremişti, sexişti, pedofili, fascişti, xenofobi, homofobi etc.Iar unele dintre acestea sunt şi promovate, la nivel înalt.
Te oripilează? Şi pe mine.
Deci, problema principală nu este controversa egalității dintre bărbăt şi femeie.Asta e doar una dintre ele.

| Freya1 a răspuns (pentru 393Dan):

Da sunt femei care muncesc in constructii cum sunt si barbati care gatesc sau spala vase.Sunt femei care au salariul mai mare decat barbatul deoarece munceste intr-un domeniu mai bine platit si asta incerc sa spun egalitatea inseamna a nu il injosi pe celalalt si chiar daca are salariu mai mic este egal cu tinne de aceia v-ati luat de aceia v-ati jurat la bine si la greu etc sa va respectati si sa fiti egali

| ShaOfHatred a răspuns:

Hai sa fim sinceri.Nu o sa fie niciodata egalitate. Efectiv sunt unele chestii pe care un barbat le poate face mai bine ca o femeie,si unele chestii pe care femeile le fac mai bine ca un barbat.
Si in acelasi timp sunt unele chestii care le consider ca celalalt sex nu ar trebui sa le faca. Gne, daca un barbat e barbat, pai fii omule barbat, nu te comporta ca o femeie, nu purta rochii si machaj sau sa ai apucaturi de femeie.Si daca esti femeie,nu incerca sa pari baietoasa, sau sa te dai mare smechera, ca tu daca te enerveaza cineva, il iei la bataie, bazandu-te ca persoana aia nu are voia sa dea in tine ca esti fata(am cunoscut cazuri....nu s-o terminat bine pentru ea).
Apoi urasc ipocrizia.Sunt unele femei care efectiv lovesc barbati, si daca si ele primesc o palma, barbatul e monstrul. Apoi se promoveaza "egelitatea intre sexe". Hai ma serios.
Sau am vazut un barbat care la 20 si ceva de ani si-o schimbat sexul si o participat la o competitie de powerlifting pentru femei, si surprinzator (sarcasm) o castigat.Si celelalte fete, saracele, o trebuit sa para fericite ca el o castigat si ca o avut curajul sa participe chiar daca e transexual. Si asta e egalitate?
Poate am deviat putin de la subiect, dar ati inteles ideea.

| Speed99 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Called it.

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Egalitatea intre barbat si femeie n-are nici o legatura cu relatia dintre soti. Ca degeaba esti "egala" cu sotul daca in societate fiind femeie esti inferioara.
Tot ii dai ca trebuie egal sa speli vase, sa faci curatenie, sa calci haine, sa mai stiu eu ce...dar te-ai gandit cum i-ar fi stat strabunicului tau crosetand ciorapi pentru nepoti?!? Nu prea se mai poarta crosetatul acum, dar e cam acelasi lucru.
Daca s-ar urma logica ta, intr-o familie acum 50-100 de ani barbatul trebuia sa croseteze...printre altele. Ca nah, egalitate...

| Freya1 a răspuns (pentru ShaOfHatred):

O sa citesti tu raspunsurile mele si iti dai seama ce zic

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Lasa ca atuncia femeile nu munceau si stateau si crosetau.Da nu le scade rangu barbatilor daca spala o farfurie ca la fel cum muncesc ei muncesc si femeile si tot fac curat mancare spala etc pentru acasa

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Femeile ce fac? Ele nu au concediu sunt femei de serviciu, soti, prietene, mama.Merg la munca la 8 ore 2 3 schimburi vin acasa spala,calca gatesc fac curat,te asteapta sa vi de la munca strange sosetele dupa tine iti pune sa mananci,se culca cu tine,te sprijina cand esti la greu,te ingrijesc cand esti bolnav,isi schimba numele,se muta,iti fac copii,ti poarta, isi strica corpul, ti creste, ti educa, pana si el poarta numele tau etc

Răspuns utilizator avertizat
| Clorox a răspuns:

Egalitatea n-are nicio legatura cu purtatul rochiilor, chestie interesanta, ''Rochiile si pantofii au fost prima data inventate pentru barbati, nu pentru femei''.
De ce sa fiu egal? Nu cred ca trebuie sa fim egali, femeia completeaza barbatul iar barbatul completeaza femeia, trebuie sa fie armonie nu egalitate.

| Freya1 a răspuns:

Ba da.Sa enumereat tot ce face barbatu sau cum respecta el femeia si ca ea ce face pentru el.Eu ti-am raspuns

| Freya1 a răspuns (pentru falokrat):

Buna observatie laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Nemessys a răspuns (pentru Freya1):

M-ai mult ma refer la diferenta dintre un sclav care saliveaza dupa **** si un gentleman. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru Hanhao):

Intrebari nu am dar imi place cum gandesti."Lasa sa ii dea ca merita o fi facut ea ceva" nu te gandesti ca ala daca vrea poate pur si simplu sa plece nu il obloga nimeni sa stea si mai ales o femeie sau "Eu sunt mai destept ca doar sunt barbat" dar uiti ca si pe tine te-a facut si ti-a dat viata o femeie iar daca te consideri mai destept ca maicata nah asta este fiecare cu mentalitatea lui

| Freya1 a răspuns (pentru Hanhao):

Daca tu compari treburile casei cu un incendiu sau titanicu si asta este ceva ce sa spun.

| Freya1 a răspuns:

In primul rand nu cred ca te intereseaza pe tine pe cine imi gasesc eu ca nu o sa imi botezi tu copii si daca tot am lamurit asta si crezi ca vrei sa folosesti jigniri poti sa scrii in alta parte sau cel putin sa spui frumos ce ai de spus ca sunt sigura ca te va intelege toata lumea.Iar daca asa vrei tu sa fi bagat in seama ca ai prins ca merge cu injuraturi suporti consecinte

Răspuns utilizator avertizat