| anonim_4396 a întrebat:

Ce stiti despre uniformele care se purtau pe vremea lui Ceausescu in scoli ? ce era obligatoriu sa poarte elevii si elevele ?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Baietii purtau o tinuta bleumarin avand camasa pepit (patratele albe si bleu) pentru clasele I-IV si alba pentru ceilalti pana la liceu inclusiv. Cand erai in claselele I-III nu aveai cravata (o perioada) dupa aceea s-a bagat o cravata albastru cu margine tricolora si erai soimul patriei. Din clasa a IVa pana in clasa a VIIIa erai pionier si purtai cravata rosie tivita cu tricolor. In clasa a VIIIa te faceau UTC-ist (membru al Uniunii Tineretului Comunist) si luai i cravata in aceeasi culoare cu costumul sau neagra. Aceste cravate (la inceput) aveau nodul gata facut si erau prinse pe dupa gat cu elastic. prilej de glume proaste."E 5 lei tragerea" ziceam si trageam de cravata. Pe bratul stang sau pe piept se afla (si la fete si la baieti) numarul matricol dupa care te aflau de la ce scoala esti daca faceai o prostie pe strada. Pe cap aveai sapca sau basca (la pionieri). Tinuta era obligatorie atat in scoala cat si la evenimente sau pe strada. Fetele purtau in prima treapta o rochie albastra cu cordon la spate si o bluza pepit. Ca pioniere aveau basca, camase alba si fusta (destul de scurta) blemarin, ciorapi albi. In loc de curea aveai o centura de culoare mustar cu stema tarii si tricolor. In faza de UTC-ist fetele aveau un sarafan bleumarin si o camase albastra. Sarafanul se lega cu cordon. In acesta faza si in cele anterioare erau obligate sa poarte cordeluta cand nu aveau basca pe cap. Unele scoli obligau chiar purtarea baticului. Pe langa aceasta uniforma era obligatorie (la orele de specialitate) uniforma de PTAP-ist (pregatirea tineretului pentru apararea patriei). Aceasta era de culoare albastra (a se face diferenta intre albastru si bleumarin) compusa din geaca, pantalon si basca fiind unisex cu mici deosebiri de croiala. Cea pentru fete avea niste pliuri in plus dar era tot cu pantalon. Doua saptamani (in septembrie) mergeai la munci agricole unde nu era obligatorie nici o uniforma laughing. Daca scrii in browser ai sa vezi si imagini.