| anonim_4396 a întrebat:

Cei care critica s-au implinit pe toate planurile in viata? Acesti oameni sunt superiori noua? Avem ce invata de la ei?

Răspuns Câştigător
| Arrakis a răspuns:

Da, pai acesti copii abuzati devin si trolli de Internet care fac bullying exagerat si au deja din pacate conturata o astfel de personalitate (una tulburata) care se va extinde tot mai rau daca nu este oprita la timp (pana la maturitate).
Vor dobandi NPD (Narcisistic Personality Disorder). Mai exact sunt/vor fi malignant narcissists sau chiar dark triads (psihopati, machiavelici, narcisisti). Ba chiar unii dispun si de sadism uneori.

De obicei trolli de Internet sunt aia care nu pot fi bullies la scoala, asa ca folosesc altfel de arme pentru a ataca pe altii, adica in mediul online unde le e usor sa fie anonimi.

Bine, aici ma refer la "trollul de profesie", nu la unul care se plictiseste si face caterinca pe un site punand intrebari la misto.
Personal am fost si patit la inceput pe TPU prin 2010-2011. Chiar era cineva care ma stalkarea agresiv si tinea sa ma atace, sa ma deconspire, etc. A obosit incercand si a trebuit sa renunte, ca apoi sa vina sa isi ceara scuze si sa doreasca sa ne imprietenim ca sa ma trolleze ulterior si in realitate, unde din nou nu i-a mers.
Si trolling-ul adevarat chiar se face pentru a ataca/deconspira persoane care chiar au intentii bune. Altfel e doar joaca ieftina de copii sa razi efectiv de unul mai slab. Troll-ul adevarat vrea sa atace pe cineva mai bun ca el, vrand sa-l murdareasca si sa dovedeasca ca respectivul e la fel sau mai rau, in niciun caz vreun om cu mare caracter, verticalitate, etc.

48 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni nu e superio nimănui.Am putea spune că Gigel deși este puternic, sărac.Iar Azorel deși e slab rău de tot, e bogat.Practic nu putem zice că că unu e mai mare ca altul. Suntem oameni, toți suntem egali

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Banuiesc ca daca critici duci o viata perfecta

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mnu ...Nimeni nu are o viață perfectă. Poți să fii bogat, dar să fi singur. Poți să fi căsătorit, dar sărac

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu spui bine

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Unii oameni merita sa fie criticati alții nu! depinde de circumstanțe! Aia care critica fără rost fără sa cunoască și fără sa fie informați nu merita băgare de seama!
Daca pe tine te deranjează așa de mult criticile și te aprinzi așa de tare din nimic e treaba ta! Nu sunt neaparat superiori dar unii in unele cazuri poate spun adevarul!
Conteaza și cum e spusa acea critica! poate fi cu rea voința sau una constructivă.

| Arrakis a răspuns:

Deloc. Niste ratati. Numai ratatii critica si batjocoresc pe cei slabi. Restul lumii e zen si isi vede de treaba.
Asta voiai sa auzi?

Da, ai ce invata de la o critica, daca e una buna. Bine, fiind vorba de TPU aici e mai mult vorba de trolling, nu critica pe bune. Iar trollul da, cel mai probabil e ceea ce consideri tu.

DAR problema e la tine daca n-ai niste probleme mai adanci de sensibilitate si nu tolerezi in general vreun repros, mai ales daca si faci ceva gresit si refuzi sa recunosti (ceea ce faci aproape mereu). Intreaba-te doar atat.
Chiar faci ceva gresit sau esti perfect?

Atunci avand postura de incapatanatul perfect vei fi tinta pentru critici, ba chiar si bascalie/caterinca.
Conteaza atitudinea ta fata de critica. Cu ignore-uri si raportari la admina nu prea ai cum sa-ti faci o reputatie grozava. Deci automat vei atrage tot mai multa critica. Si dupa reactia ta de acum nu te vad deloc bine. Invata sa fii umil si sa admiti cand gresesti. Doar atat.

| RAY a răspuns (pentru Arrakis):

Dar eu nu critic pe nimeni, nu ma intereeaza de alti, de ce le intereseaza lor de mine

| Arrakis a răspuns (pentru RAY):

N-ai inteles o iota din ceea ce am spus.

| RAY a răspuns (pentru Arrakis):

Ba da, ca te-am citit din nou, si hecate ma critica si endroyus dar aveam ce invata de la ei nu neg asta
ce critica rationala e aici?
https://www.tpu.ro/......de-pe-tpu/
https://www.tpu.ro/......oarbogdan/

| Ale5184 a răspuns:

Nu e nimeni extrem de împlinit, dar critica te poate invata cate ceva. De exemplu, daca e una care inseala desi are un barbat super ok alaturi (stiindu-i situatia, nu vorbesc in necunostiinta se cauza) si apoi vad ca se casatoreste cu el desi sta si cu altul pentru ca ala o face sa se simta femei, in acesta situatie normal ca incep sa o critic pentru ca nu mi se pare normal sa iti bati joc de cineva. Tu daca nu stii ce parere sa ai despre asta, dar vin eu cu argumente prin care iti demonstrez că ceea ce face e gresit, ai ce invata. Sa fim sinceri, cu toții criticam. Criticăm ca x se imbraca asa, ca s-a ingrasat un kg, ca are patul ciufulit, ca e nu stiu cum. Dar in aceste situatii nu ne deranjează cel mai mult aspectul sau ca are o unghie mai mare sau mai mica, ci caracterul omului respectiv care lasa de dorit si ne face sa ii vedem toate defectele.

| RAY a răspuns (pentru Ale5184):

Te intreb si pe tine ce sa faci din asta

https://:///......de-pe-tpu/
https://:///...oarbogdan/

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ai menționat numele magic...de-abia astept sa văd ce reply ai sa primesti.
N-ai ce invata tu de la mine.Metode sa nu mai consumi oxigenul degeaba
găsești si pe net. Unele definitive chiar, dar nu ma lasă inima sa ți le sugerez eu.
Critica, cu cât mai dura si venind din partea unor persoane apropiate, e extrem de utila.Critica in general e utila, chiar si aia nefondata.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Critica ta inclusiv nu poate contine adevarul absolut pentru ca nu exista adevarul absolut pot fi doar pareri relative atat, practic tu dai sfaturi sau critici prin sistemul tau de credinte, ca un mulsulman care critica de ce nu te rogi de 6 ori pe zi, nimeni nu detine adevarul

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Eu nu am un sistem de credințe, ray.
Știi vorba aia, când 2 îți spun ca ești beat, du-te si te culca. Oricine cu mai mult de 2 neuroni e de aceeași parere cu mine.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Du-te si urineaza alcoolul din sange sa nu dai in deshidrare, cu toti avem sisteme de credinta

| Arrakis a răspuns (pentru RAY):

"Eu nu am un sistem de credinte, ray".
Ar fi bine s-o crezi. Un lucru am invatat despre cei ca ea. Cand afirma niste lucruri de genul asta ar fi bine sa-i si crezi. Altfel arzi gazul degeaba sperand sa crezi ca nu e asa.

| Ale5184 a răspuns (pentru RAY):

Stai ca nu inteleg, ce vrei sa zici?

| RAY a răspuns (pentru Arrakis):

Chiar nici una,nici prejudecati, nici o gandire eronata, nu stiu, ma mir, omul e o fiinta emotionala care actioneaza haotic

| RAY a răspuns (pentru Ale5184):

Nu prea multe

| Arrakis a răspuns (pentru RAY):

Nu e o critica "rationala" acolo, oricum aia sunt copii cu cel putin 10 ani mai mici decat tine, poate chiar 15 ani in cazul Babaciunii. Stii cate chestii sugereaza faptul asta? Ca si asteptarile tale sunt nerealiste.
In rest, de ce dai tu ignore nu am inteles in cazul unor useri, stiu doar ca o faci prea frecvent. Tocmai de aia esti puricat de alti useri si aratat cu degetul.

| RAY a răspuns (pentru Arrakis):

Ce as mai avea de vorbit cu un om care ma jigneste

| Arrakis a răspuns (pentru RAY):

Tocmai asta e faza in cazul lui Hecate. Genul ei reactioneaza mai mult emotional. Desi sunt fiinte rationale cu diverse ideologii/prejudecati, emotia e cea dupa care se guverneaza astfel de oameni. E pe primul loc pentru persoanele foarte egocentrice.

| Arrakis a răspuns (pentru RAY):

Ai avea destule de vorbit, iar tu la fel reactionezi mai mult emotional in astfel de situatii.

| RAY a răspuns (pentru Arrakis):

Nu e adv, ambele sexe sunt emotionale, barbati reactioneaza emotional de multe ori

| RAY a răspuns (pentru Arrakis):

Ai dreptate si in seara asta, daca as fi fost rational nu as fi scris asemenea intrebari

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Asculta-l pe arrakis cand îți zice sa ma crezi.Tu ai sisteme de credinta.Eu n-am.Doar ma pliez ocazional pe unele din varii motive.
Oricum, asculta-l doar legat de tema asta.Cat despre "genul meu" si reacțiile mele bazate pe emoții, astea-s doar prejudecățile lui.Imi controlez al naibii de bine emotiile si nu acționez pe baza lor.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo

| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt prejudecati, scumpo. Sunt chestii scrise si in carti.
Daca e vorba de a masca adevaratele tale emotii altora da, stii tu ce spui, dar cand e vorba de tine insati, singura, doar tu cu emotiile, hmm...gandirea e destul de intunecata de ele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

Scumpo? Joci murdar.Mi se duce cheful sa te contrazic dacă îmi spui asa. sad
Nu ele in sine sunt prejudecăți, ci faptul ca mi le atribui mie si ești ferm convins ca ai dreptate, doar pe baza unei asocieri între mine si ex bff-ul tău.
Eu însămi, singura, cu emotiile mele...nu ele sunt problema.Ci gandurile mele.Alea ma sâcâie când sunt singura. Emotiile îmi întuneca gândirea pe moment, dar le pot controla.Mi-e extrem de simplu sa le "îngheț" pe o anumită perioada de timp.