| schlau a întrebat:

Ce intelegeti voi prin oameni superiori(sau Supraoameni)?

P.S:Nu ma refer neaparat la opera lui Nietzsche, ci la viata de zi cu zi.Sau altfel spus, cum ati caracteriza voi un om superior?

10 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Omul superior este homo religiosul.

| Woodenpints91 a răspuns:

Un om care trage cu lasere din ochi,sfidează gravitaţia,îşi poate schimba starea de agregare, scuipă flăcări, şi aruncă în aer şatre de ţigani doar pocnind din degete.
În rest, toţi suntem la fel, nu există supraoameni.

| 4b a răspuns:

Ce superiori frate... vrem egalitatelaughing

| OOOLEOOO a răspuns:

Fiecare e un superom in viata lui.

| ƛƝƊƦЄЄƛ a răspuns:

Un om care poate face şi poate vedea sau să simtă lucruri paranormale.

N'seara!

| Meheツ a răspuns:

Eu prin supraoemni inteleg niste fiinte absolut normale dar cu un intelect sau o putere psihica mai mare. Supraomul ar fi capabil sa treaca dincolo de emotii dincolo de greutati, sa reuseasca sa schimbe lumea, nu neaparat sa fie un super-erou sau alta entitate supra-naturala.

| ADBadea a răspuns (pentru Meheツ):

Prin foarte multa munca se poate.

| sebyse a răspuns:

Sunt oameni aia care sunt semi robotici
un sistem nervos din cabluri si din fire picioare magnetice rezista la impacte cu masina, autobuzu, camionu, tren si avionul si restul

| Ghiti2011 a răspuns:

Nu exista toti suntem egali fa-o medie aritmetica si include cateva sute de calitati frumusete inteligenta farmec simt al reusitei si toti iesim la fel ca pana la urma daca te gandesti bine sa zicem o famiele de savanti isi inmulteste neamu timp de o mie de ani sa zicem normal ca ies oameni destepti nu? dar si un betiv care face asta 1000 mie de ani poate va avea urmasi rezistenti la alcol cu un corp mult mai rezistent...nu exista super om numi superambitiosi

| ADBadea a răspuns:

Eu nu cred in oameni superiori si nu cred ca un om, o persoana imi poate fi mie superior, nu ma cred fata de nimeni inferior, ce poate cineva sa faca pot si eu, nu cu usurinta intr-adevar dar cu multa munca se poate, te asigur, si ori ce om poate deveni supra om, Jack London se credea supraom, pentru ca a facut ce alti nu au putut face dar de fapt daca ar fi fost altul un locul lui ar fi facut poate la fel, ideea este ca oricine poate face un lucru, sunt si excepti dar majoritatea oamenilor pot.