| anonim_4396 a întrebat:

Cei care critica s-au implinit pe toate planurile in viata? Acesti oameni sunt superiori noua? Avem ce invata de la ei?

Răspuns Câştigător
| Arrakis a răspuns:

Da, pai acesti copii abuzati devin si trolli de Internet care fac bullying exagerat si au deja din pacate conturata o astfel de personalitate (una tulburata) care se va extinde tot mai rau daca nu este oprita la timp (pana la maturitate).
Vor dobandi NPD (Narcisistic Personality Disorder). Mai exact sunt/vor fi malignant narcissists sau chiar dark triads (psihopati, machiavelici, narcisisti). Ba chiar unii dispun si de sadism uneori.

De obicei trolli de Internet sunt aia care nu pot fi bullies la scoala, asa ca folosesc altfel de arme pentru a ataca pe altii, adica in mediul online unde le e usor sa fie anonimi.

Bine, aici ma refer la "trollul de profesie", nu la unul care se plictiseste si face caterinca pe un site punand intrebari la misto.
Personal am fost si patit la inceput pe TPU prin 2010-2011. Chiar era cineva care ma stalkarea agresiv si tinea sa ma atace, sa ma deconspire, etc. A obosit incercand si a trebuit sa renunte, ca apoi sa vina sa isi ceara scuze si sa doreasca sa ne imprietenim ca sa ma trolleze ulterior si in realitate, unde din nou nu i-a mers.
Si trolling-ul adevarat chiar se face pentru a ataca/deconspira persoane care chiar au intentii bune. Altfel e doar joaca ieftina de copii sa razi efectiv de unul mai slab. Troll-ul adevarat vrea sa atace pe cineva mai bun ca el, vrand sa-l murdareasca si sa dovedeasca ca respectivul e la fel sau mai rau, in niciun caz vreun om cu mare caracter, verticalitate, etc.

48 răspunsuri:
| Arrakis a răspuns (pentru anonim_4396):

Recunosc ca nu e o idee inspirata sa te numesc "scumpa", dar ai inteles cu siguranta intentia din spate (one that is pitiful).
Cat despre treaba cu emotiile, pricepe atat: o faci la modul default si nu iti dai tu seama, dar eu da. Gandirea asta emotionala e vizibila in permanenta prin diverse mecanisme de aparare nejustificate pe care toti cei ca tine le practica. Ai si uitat cand te considerai speciala si nu vreo mediocra banala? Si la fel il pretinzi si pe endoguvid in contrast cu toti cei care-l critica/ironizeaza.
Gandirea emotionala e dincolo de ceea ce ai tu impresia ca stii. Pentru ca aparent si cea mai simpla si rationala idee e de fapt rezultata pe fondul experientelor tale emotionale. O faci instinctual, prea putin probabil sa realizezi modul in care gandesti.

Tot ceea ce gandesti tu la modul general trece mai intai prin lentila sau filtrul emotiei, una care este infiripata in self-defense-ul si grandomania ta specifica unei persoane interesante cu o personalitate puternica (in a exploata pe altii, nu in a depasi suferinte).

Iti doresc o seara la fel de speciala ca tine! big grin
Hai ajunge cu off-topic-ul ca ne acuza RAY de spam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Arrakis):

E o idee inspirata.Imi creste simpatia fata de tine happy
" o faci la modul default si nu iti dai tu seama, dar eu da."
Da, eu sunt tâmpită, tu ma cunoști de la 3 ani.Normal ca știi tu mai bine ca mine de ce ma comport eu cum ma comport sau de ce sunt cum sunt.
Mecanismele alea de apărare sunt justificate.Nu le folosesc de dragul de a -mi îngreuna viața.Si oricum nu sunt sigura ca ma refer la același lucru la care te referi si tu.
Nu "ma consideram", ma consider.Prefer sa mor decât sa fiu o mediocra banala. Poti sa nu-l mai aduci mereu in discuție? Ma simt in umbra lui si-mi displace.
N-o fac instinctual, nu gândesc emoțional, e un lung șir de "nu" aici dar mi-e lene sa scriu de 100 de ori.
Normal ca prima data gandurile mele sunt influențate de emoții.Asa e la oricine.Cand te enervează cineva prima data îți vine sa-l calci cu masina si după realizezi ca ar fi niște mici mari inconveniente Asta durează câteva secunde.Ratiunea obiectiva primează.
Personalitatea mea puternica e capabilă de ambele.Si pentru a-i exploata pe altii si a depăși suferințe.In fond, depășind suferințe devii puternic.
O seara la fel de specială ca mine? Doar dacă câștig la loto.
Ți-as spune ca îți doresc o seara placuta si tie de dragul politeții/simpatiei, dar știi si tu ca mi-e indiferent ce seara o sa ai.

| mentholinks a răspuns:

Tot ce poti sa inveti de la un astfel de om e sa te minti singur.

| RAY a răspuns (pentru Arrakis):

Continuati,ca invat si eu ceva

| Frank51 a răspuns:

Daca e critica constructiva primita de cei dragi e ok. Daca e primita de la un necunoscut se numeste idiotenie.

| Arrakis a răspuns (pentru Frank51):

Nu se numeste idiotenie, se numeste doar ignoranta si ingamfare din partea ta. Ce, doar cei dragi stiu sa iti ofere critica pertinenta? La modul in care o spui tu critica pentru tine e sa ti se spuna daca ai gusturi cam indoielnice la frizura, haine, masina, muzica, etc.
Doar astfel are sens ce spui tu, adica ce ratati trebuie sa fie strainii sa-ti insulte imaginea.
Dar uite ca exista critica in viata si pentru ceea ce stii tu sa faci pentru altii, nu pentru ceea ce ai tu acasa sau pe corpul tau.

| relian a răspuns:

Daca critici nu inseamna ca esti perfect asa cum crezi tu.
Critica este ceva benefic,fara critica nu mergem deloc in directia buna.
De criticat poate sa critice oricine atata timp cat arata ceva dovezi,altfel e doara batut din gura laughing deci critici ceva,pe cineva,dar si arati unde a gresit,sau ce trebuie sa faca,ori sa zica,arati si de ce este gresit,ori nu-i bun.
Crtica o poate face oricine are ceva informatii depre subiectul in cauza,ori a trecut prin o situatie similara,,sau are ceva studii,nu conteaza ca e bogat sau sarac,ca e destept sau slab de inger laughing oricine poate critica.

Daca ai ce invata? Pai daca cineva te critica,sau critica ceva anume,tu poti verifica daca el a avut dreptate,iar daca a avut dreptate,poti invata,retine ce este bine,daca nu uiti critica aluia laughing

De superiori nu-s,cum am spus oricine poate critica si chiar daca au dreptate aia nu inseamna ca e superior tie,aia inseamna ca el a trecut,ori a vazut sau cea mai facut,deci a trecut prin acea situatie,iar tu nu,tine de experienta,de informatie etc,nu de superioritate in gandire,asta daca ai facut referire la inteligenta,asa superior sa zic ca experienta iti poate fi suoperior,sau superior in informatii laughing

De ce intereseaza pe altii de tine? Probabil pentru ceea ce spui,pentru ceea ce faci si etc,uni oameni vad lucrurile diferit,altii vad realitatea,uni din ei isi vad de drum,altii iti spun ce cred ei,cum vad ei acea situatie,deci eu nu vad nimic rau daca cineva te critica,ori iti face observatii.
Nu trebuie sa te supere in nici un caz,nici daca au si nici daca nau dreptate.Tu celor care nu au dreptate le poti replica,dar asta cu dovezi cum am zis,iar de la cei care au dreptate retii, inveti cum zici tu.
Critica cum am spus e ceva benefica societatii,altfel neam duce de rapa toti laughing.Ce ar fi ca toti sa ne periem,asa cum se intampla de regula pe FB acolo daca te uiti toti i frumosi,toti is destepti,toti au dreptate laughing asta pentru ca toti se perie unu pe altul,indiferent ca au ori nu dreptate,indiferent ce balarie zice unu,toti din lista lui sar si il aproba laughing chestia asta nu-i buna deloc.Or sa ajunga oamenii sa nu mai realizeze cei bine si cei rau laughing vine unu si baga o tampenie toti il urmeaza laughing nimeni nu critica,nimeni nu le spune, stati si ganditi.
Asa cum e cu vaccinurile daca ai vazut, toti is deja profesionisti, a zis unu ca nu stiu cea patit plodu lor si toti deja lau aprobat, de parca ala ar fi fost mare specialist laughing deci fra critica apare fenomenul ala de turma laughing

| Frank51 a răspuns (pentru Arrakis):

Cum poate cineva care nu te cunoaste sa iti ofere o critica pertinenta? De unde stie el macar 0.01% din tine? De unde stie ce gandesti? Faptele de multe ori lasa interpretari, asa cum orice actiune face asta, asa ca doar cei care te cunosc te pot critica corect, nu oricine.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Mann cand scrii ceva dovedeste in caz contrar degeaba scrii, nu am spus ca sunt perfect, imi place critismul dar cel logic, bazat pe dovezi si gasirea unei solutii

| Raducons a răspuns:

Unii da altii nu, dar cei mai multi nu s au implinit

| relian a răspuns (pentru RAY):

Si eu am spus altfel?laughing naspa intelegi cam greu se pare.Eu am spus parerea mea la ce ai intrebat, dar cam tot aia am zis ce spui si tu aici, dovezi, logica etc.
Cu raspunsul tau sincer nu stiu ce ai vrut sa zici.Dar e ok las cai bine si asa rau laughing

| RAY a răspuns (pentru relian):

Omule am venit de la munca si am stat si in ploaie o ora si eram obosit asa ca am citit in graba si aiurea e si cald afara, dar acum te-am citit mai bine ai dreptate

| relian a răspuns (pentru RAY):

Mai si muncesti? dao la jale de munca, aia e pentru tractoare laughing Pfff si prin ploaie si prin vant, guta volumu 2 laughing
Glumesc man.asta e, se mai intampla.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Ce sa faci daca trebuie sa astepti un nenorocit de buss o ora

| Arrakis a răspuns (pentru Frank51):

Da, bre, de acord, dar tocmai asta ti-am si spus ca nu intelegi ca o critica pertinenta nu se face doar asupra persoanei tale. Depinde si ceea ce faci ca persoana, iar asta nu are cum sa judece mereu numai familia ta sau apropiatii. Efectiv nu are cum in orice situatie. In anumite situatii doar altii sunt "entitled" sa isi dea cu punctul de vedere despre ce nu faci tu asa bine. De exemplu la un loc de munca, la scoala, etc.

Uite, de exemplu, pe Internet, poti primi critica pentru ceea ce scrii pe un site sau cum te comporti. Iar RAY in directia asta batea, cum ca el e prea des luat in ras/batjocura.

| RAY a răspuns (pentru Arrakis):

Http://www.doctorulzilei.ro/......e-la-sine/

din pacate mai pentru niste copii care sunt abuzati fizic, emotional iti dai seama ce personalitate vor dobandi

| relian a răspuns (pentru RAY):

Pai masina nu ai? E naspa daca nici autobuzele nu vin mai des.

| RAY a răspuns (pentru relian):

As fi mers pe jos dar ploua, nu am masina ca cat de cat pot ajunge oriunde in oras relativ usor