| Foca_4528 a întrebat:

Cine a inventat curentul elctric si cand?

13 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

Nu exista o singura persoana care a inventat curentul electric. Este ceva ce a fost descoperit de-a lungul timpului, unde minti stralucite au pus cate o caramida. Presupun totusi, ca cel mai cunoscut pentru "inventarea" electricitatii ar fi Benjamin Franklin (da, omul cu zmeul si cheia happy ), care a facut legatura dintre fulger si electricitate.
Dupa aceea a venit razboiul curentelor electrice AC vs DC(curent continuu vs curent alternativ), dus de Edison vs Westinghouse si Tesla. Pana la urma s-a ajuns la concluzia ca amandoua tipurile de curent electric pot fi folosite, dar in moduri diferite.
Numai bine, Shin.

| NimeniCuActe a răspuns:

Sfantul Ilie... si dupa aia ne-am trezit si noi sa-l reproducem si iaca... suntem dependenti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curentul electric la inventat thom edison si a incercat de 999 999 abia 100000 oara a reusit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alessandro volta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tomas edinson

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cutrentu elecric a fost inventat de mohamed al doilea; p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci cum a spus si "shin" nu a inventat cineva. a existat din totdeauna. cei ce au contribuit cel mai mult sunt Edison, Volta, Franklin, Coulomb, Joseph Henry. eu d astya stiu
big grin

| Roxana_4138 a răspuns:

Nu l-a inventat cineva...sau nu se stie. De exemplu au fost descoperite unele modele de baterii facute de egipteni cam acum 1000 de ani in niste vase de lut. In interior aveau sulf si erau acoperite cu o anumita substanta care genera curent electric.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curentul a fost descoperit dar cand?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wandengraf a descoperit curentu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mercuri dupa botez