NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Credeţi că atitudinea omului (deseori mult prea crudă, arogantă şi nepăsătoare) faţă de celelalte animale este una potrivită?
http://vimeo.com/8104231
http://youtu.be/NpSZa00-3eM

57 răspunsuri:
| Against a răspuns:

Niciodata! Cred ca animalele au acelasi drept la viata ca si noi,si in niciun caz nu ar trebui sa le exploatam sau sa le folosim ca metoda de a obtine banii. Pe langa oamenii de la tara,care isi bat animalele pentru ca nu fac munca de camp,asta dupa ce ca nu le ofera hrana necesara si pe langa copii de la bloc sau chiar tinerii care ranesc si isi bat joc sau chiar ucid animalele fara adapost, gasesc grotesc chiar si Gradina Zoologica. Nu poti sa tii niste animale in captivitate, pentru a obtine bani, chiar daca incerci sa le oferi mediul din locul lor si zona lor potrivita, nu este corect si cinstit sa le tinem inchise intre 4 gratii ca sa vina lumea sa le admire, nu sunt bibelouri! Cum ar fi sa tinem diferiti oameni in custi? oameni care au ceva diferit, ar fi corect? Doar pentru ca animalele nu pot vorbi, asta nu inseamna ca avem drept de viata asupra lor, si asta ar trebui sa inteleaga toti care chinuie animalele.

| NOname explică (pentru Against):

De acord, Against.

Îmi place felul în care a spus-o Buddha, poetic şi profund:

"Toate fiinţele tremură înaintea voilenţei. Toate se tem de moarte, toate iubesc viaţa. Priveşte-te în alţii. Apoi pe cine mai poţi răni? Ce rău mai poţi face?"

| Against a răspuns (pentru NOname):

Citate probabil sunt multe si poate si mai profunde,dar a fi foarte frumos daca s-ar face fluturasi si s-ar imparti aceste citate,si ar fi si mai frumos daca oamenii nu ar fi asa incuiati si ar intelege mesajul. Toti vrem o lume mai buna,dar nimeni nu face nimic,ar trebui sa se faca o campanie impotriva violentei animalelor,care sa aiba si un rezultat, caci nu doar odata am vazut cai batuti si chinuiti, uneori chiar si in fata mea, si ma doare mai tare sa vad un animal cum este batut decat un om, pentru ca de cele mai multe ori animalul nu poate sau nu vrea pentru ca isi iubeste stapanul... iubeste ceea ce il distruge.

| AnyAnA99 a răspuns:

Nu, nu este. Vreau sa va spun ca saptamana trecuta am vazut filmul ''Planeta maimutelor''.In acel film era vorba despre o planeta unde maimiutele erau ca oamenii, iar oamenii erau tratati ca niste animele. Uitandu-ma la acel film, mi-am dat seama cat de cruzi suntem.Acolo rolurile erau inversate.Maimutele spuneau ca ar trebui sa eutansieze oamenii, ca sunt prea multi, copiii mici erau tinuti in lesa ca niste catelusi, oamenii stateaau in custi etc.Toti pe aceasta planeta suntem egali! Sunt oameni care se duc la vanatoare, ca sa vaneze animale, dar pentru distractie.Omoara tot felul de vietati fara aparare! Criminali, ucigasi si tot felul de infractori sunt pedepsiti cu inchisoarea iar despre cainii maidanezi se zicea intr-un timp ca ii eutansiaza -foarte multi dintre ei nevinovati, chiar foarte blanzi! Ce ne-a lasat Dumnezeu pe pamant ne-a lasat ca sa avem grija, nu sa ne batem joc!

| NOname explică (pentru AnyAnA99):

Un film care merită văzut. Planet of the Apes. Cu inversarea rolurilor şi astronautul Leo Davidson, din 2001.
http://www.imdb.com/title/tt0133152/
Avem şi o versiune din 2011.
http://www.imdb.com/title/tt1318514/
...şi din 1968.
http://www.imdb.com/title/tt0063442/

Cred că genul acesta de filme ne mai umanizează...deşi este ironic că acest lucru ajungem să învăţăm de la animale.
De multe ori ne dau o lecţie de viaţă, dovedindu-se mai bune şi mai...umane.

| DellyDell a răspuns:

Oamenii cred, de cele mai multe ori ca animalele nu au sentimente si le ranesc, pentru motive banale, unii oameni nu sa gendesc ca daca animalele nu ar exista nu am mai avea un cel mai bun prieten si ne-am plictisi ingrozitor. Si eu condamn acest comportament agresiv al oamenilor fata de animale, la fel ca si tine!

| danutzuzisdutzu a răspuns:

Nu cred. E ceva anormal