| Raniia a întrebat:

Care este atitudinea omului fată de rugăciune? Care este atitudinea lui Dumnezeu fată de rugăciune?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Rugaciunea este respiratia sufletului.Trebuie sa ne rugam ca sa primim putere sa ne impotrivim pacatului. Dumnezeu asculta rugaciunea, si la vremea potrivita ne raspunde la rugaciuni.Trebuie sa o faci cu credinta.

| IMC90 a răspuns (pentru EmaS):

Tare, o sa-mi notez laughing

16 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Pai d-zeu este inventia omului si are atitudinea fata de rugaciunea pe care i-o dam noi. Normal ca atunci cand creezi pe cineva il controlezi.

| IMC90 a răspuns:

Depinde de om laughing Dumnezeu nu exista, deci e greu ca cineva care nue xista sa aiba o atitudine.

| Raducu1 a răspuns (pentru IMC90):

Cata dusul,cum sa spui asa ceva? Nu exista Dumnezeu,parca esti Frederich Nietzsche(daca stii cine a fost) care a spus-o mai diferit:,, Dumnezeu a murit!,,.Da, asta a spus.Pe cat de bun filozof era, pe atat de prost a fost cand a spus asta. Daca tacea, filozof ramanea.Sa revenim la intrebare.Depinde de om,care e constient ce e rugaciunea cu adevarat,o va trata cu respect, ca pe Dumnezeu, ceilalti...Atitudinea lui Dumnezeu fata de rugaciune se observa usor, avand in vedere faptul ca ii iubeste cei mai mult pe cei care se roaga cu adevarat si des.

| Raniia explică (pentru IMC90):

Este trist că ne amăgim cu ideea că viata si caracterul nostru moral sunt corecte si considerăm că nu trebuie să ne umilim inima inaintea lui Dumnezeu, asemenea păcătosului de rind.

| IMC90 a răspuns (pentru Raducu1):

Atata vreme cat nu imi vii cu argumente clare care sa ateste existenta lui Dumnezeu, am rugamintea ca acum sau pe viitor sa nu ma mai jignesti. Mi-am expus o opinie, nu inseamna neaparat ca trebuie sa te iei dupa ea... Daca ar exista Dumnezeu, prima oara l-asi injura ca m-am nascut in Romania si dau peste ''destepti'' ca tine pe forum.

| Raniia explică (pentru IMC90):

Indiferent de opinia ta,adevărul este că esti un păcătos.,,Să se lase cel rău de calea lui si omul nelegiuit să se lase de gindurile lui,să se intoarcă la D omnul, care va avea milă de el, la Dumnezeul nostru care nu oboseste iertind--Is, 55.7--Este imposibil să scăpăm, prin noi insine, de adincul păcatului in care suntem cufundati.Inima noastră este rea si nu o putem schimba fără ajutorul lui Dumnezeu

| IMC90 a răspuns (pentru Raniia):

Inima rea? eventual creier rau, acolo se intampla procesele chimice care influenteaza gandirea. inima are rolul ei bine stabilit, si acela nu e de a avea sentimente... faptul ca, de exemplu, cand ai emotii creste ritmul cardic, se datoreaza eliberarii de adrenalina in sistem. inima e plina de receptori adrenergici atat alfa cat si beta, deci iti dai seama ce se intampla big grin maxim sau ce? laughing

| Raducu1 a răspuns (pentru IMC90):

Bine ti-a zis-o Tea, zau ca esti pacatos! Macar de-ai incerca sa te mantuiesti sau sa recunosti ca nu poti.

| Raniia explică (pentru IMC90):

Din punct de vedere anatomic inima reprezintă motorul sistemului circulator,din punct de vedere spiritual inima ta este impietrită,si mă rog la Dumnezeu să-ti facă un transplant de inimă să-ti pună o inimă nouă plină de dragoste :,,Căci Dumnezeu este Acela care lucrează in voi,si vă dă,după plăcerea Lui, si vointa si infăptuirea-Filipeni-2, 13.

| lifeForJesus a răspuns (pentru IMC90):

Cine te-a întrebat dacă exista Dumnezeu?
Alta era întrebarea... ești orb?

| IMC90 a răspuns (pentru lifeForJesus):

LOL laughing Cum poate ceva ce nu exista sa aiba o atitudine? tu gandesti logic? Hai s-o lasam balta, ca eu m-am lamurit de mult cum stau lucrurile pe aici. ramaneti cu bine in poiana fermecata.

| DianaScorpio a răspuns:

Atitudinea omului fata de rugaciune difera in functie de fiecare om in parte. Cat despre atitudinea lui Dumnezeu fata de rugaciune, cred ca iti poti da si tu seama ca nimeni nu poate sa iti raspunda concret...

| Vesta a răspuns:

Nu toti au o atitudine normala adica spun rugaciunile din carte ca pe niste piezii.Asta nu e corect.Iar Dumnezeu asculta toate rugaciunile celor ce asculta de el asta se spune in Sfinta Scriptura la 1 Petru 3:12. Daca ai mai multe itrebari...sunt gata sa ti le raspund pe toate bazate pe cuvintul lui Dumnezeu Biblia.

| Raniia explică (pentru Vesta):

Există anumite cauze pentru care rugăciunile noastre nu sunt ascultate:păcatele noastre, lipsa unei predări totale, lipsa credintei,-cind vă rugati...să credeti-

| Vesta a răspuns (pentru Raniia):

Eu am mai spus ca Dumnezeu nu asculta rugaciunilor celor rai adica acei care fura fara sa se caiasca si sa nu mai faca...adica pacatte serioase.Dar acei care asculta de Dumnezeu i se sunt ascultate rugaciunile.
Oameni buni mai cititi Biblia in ea puteti avea incredere!