| Skadred a întrebat:

Cum as putea sa imi dau seama acasa daca un obiect e din aur?

Răspuns Câştigător
| premamotion a răspuns:

Cauta stanta. Daca nu o are, cel mai probabil nu este aur.

6 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Mergeti la un atelier de prelucrare a aurului -bijuterii-si solicitati acest lucru contra cost.

| Mwhahahaa a răspuns:

Trebuie sa aiba ceva insciptionat pe el...
Daca nu are...inseamna ca nu e din aurhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arunca-l in otet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il pui in acid azotic. Daca nu este aur, nu vei mai gasi nimic de el.

| Sparkzz a răspuns:

Musca-l intre masele laughing Glumeam doar.
O modalitate buna ar fi sa te uiti daca respectivul obiect are o serie pe el ...nu ma prea pricep la aur dar...se mai poate cu acid de la bateria masinii laughing. Sau acidul sulfuric reactioneaza cu multe metale, insa f. slab cu aur, asa ca poti testa bine cu el.
Este suficienta o solutie cu apa si 5% acid sulfuric, practic in solutie slaba acidul reactioneaza cel mai puternic cu metalele big grin
Sper ca ti-am fost de folos happy NOROC!

| Lola_5953 a răspuns:

Trebuie o mica "inscripitie" - ia un lucrul de al tau sau al mamei tale din aur si vezi ca are o inscriptie...deci si lucrul care vrei sa-l verificI daca e de aur trebuie sa aiba o inscriptie.