| anonim_4396 a întrebat:

Cum au unii tupeu sa se arunce de la etajul 10? Și eu mă gândesc de multe ori la suicid având o sumedenie de probleme dar nu as avea tupeu sa mă arunc de acolo,mi se pare prea horror numai când mă uit în jos! Cum de unii care-și terminați de viața nu se sinucid, care au și depresii de ani zile de alea horror nu își pun capăt și alții care au efectiv probleme mult mici se aruncă în fața trenului sau de la etajul 10?
Pe unii instinctul supraviețuirii ii tine în viață? Să lupte deși viața le-a dat Game Over? Sau ce îi mai tine in viață? Ce rost are sa trăiești o viață plină de chinuri? Poate spuneți că nimic nu e permanent,că totul e temporar,nop,,nu e chiar așa! Eu mă confrunt cu o depresie de foarte multi ani și nu se ameliorează deși urmez tratament,și am dat schimbat, alții au boli și mai grave și nu e chiar totul temporar!
Cunosc oameni care au tot ce trebuie și cu toate astea sunt dependenți de droguri, terminați! Și pe alții care viața de mult le-a dat Game Over și nu i-au droguri deși chiar lucrurile acelea pe care le au acei drogați le lipsesc foarte mult!
Încă o chestie interesanta pe care am remarcato chiar la criminalul în serie Marius Csampar sau și alții, a "petrecut" 20 de ani în închisoare și nu sa îmbolnăvit de depresie e incredibil așa ceva! Și alții se îmbolnăvesc de la orice! Cum e posibil așa ceva? M-am uitat la el și omul e mai lucid decât foarte multi oameni care pretind că sunt ok la mansarda,e foarte culculat in discuții și rațional,calm,sociabil, deși nu are multa școală e siretlic și pare psihic mai ok decât mulți care nu au nici pe naibii deși a fost închis 20 de ani.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1.Nu tupeu, ci curaj. Cum îl au? Un sinucigaș nu gândește ca tine, are modul lui. El trebuie să își rezolve problema. Dacă a ales această cale, alegerea îi dă curajul.

35 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sigut, depinde de genetica cel mai mult, nu de inteligenta. Dar ponderea la spital era de din aia mai redusi.
Ca asa pe drumuri o sa vezi mereu si inteligenti si prosti fericiti, dar nu dai de din aialalti, ca probabilitatea sa-i intalnesti e mica.
Cam 5 % din romani au depresie, deci cam 100 de mii de oameni in toata Romania, cel putin poate ca astia is inregistrati.
Ca daca era 50 %, intalneai sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Poate aia au devenit așa că au înnebunit, sau ia afectat grav depresia, le-a afectat funcția cognitivă grav că se poate întâmpla la depresie, poate nu erau așa înainte când nu aveau depresie. Boala asta te cam prostește in unele cazuri, din om te face ne-om

| Yparisa a răspuns:

"am o sumedenie de probleme"
Nu știu ce să zic, ești toată ziua aici. Eu când am probleme sunt absorbita de ele, uit că există TPU și alte prostii.

Csampar daca e psihopat, ce sentimente sa aibă? Desi mie îmi apărea zilnic într-o perioadă plângând pe un live. Probabil pentru bani

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Yparisa):

Toată ziua că îmi place TPU și ajut multa lume, ajutând mă ajut pe mine e ca o terapie, nu e timp irositwinking pentru mine nu e o prostie TPU, sunt multi care sunt foarte inteligenți printre nebuni, ai ce învața de la ei

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu le-a afectat deloc cognitia, erau okey, faceau testele bine unii din ei, ca la alea de baza nu-ti trebuie mare inteligenta, doar ca erau depresivi, exista si destepti nebuni, nu are treaba nebunia cu inteligenta neaparat.