| MaRy0o a întrebat:

Cum pot sa scriu intr-o pagina de word numerele de la 1 la 1000 cu un spatiu intre ele? dar nu sa ma apuc sa scriu1 2 3 si nici sa imi spuneti dai >copy---paste sau daca stiti un site unde pot gasi sa dau copy/paste spuneti-mil.Dau funda! Merci!

1 răspuns:
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Pentru a rezolva problema, am creat pentru tine un mic progrămel în Visual Basic Word, care îţi cere să introduci de la tastatură un număr întreg pozitiv, mai mare decât 1, de exemplu 1000, aşa cum ai cerut tu. După aceea, programul îţi generează automat acel şir de numere de care ai nevoie.

Nu ai precizat ce versiune Word foloseşti, aşa că am presupus că foloseşti Word 2007, sau Word 2010.

Deschide aplicaţia şi creează un fişier nou, salvează-l, dă-i ce nume vrei tu.

Apoi, apasă ALT + F11, ţi se va deschide editorul de program VBA pentru Word. În mediul INSERT alege opţiunea „Module". Îţi va apărea un modul gol. Copiază tot textul de mai jos (tot de la Sub până la End Sub, inclusiv End Sub) şi dă-i Paste în partea dreaptă (zona aceea mare „albă" în care nu scrie nimic). Apasă CTRL + S pentru a salva fişierul cu tot cu progrămelul de mai jos. La final, apasă F5 pentru a rula programul, dacă te uiţi în fişierul Word vei găsi şirul de numere de la 1 la 1000.

Sub Numerele_de_la_1_la_x()

Dim i As Integer
Dim Max_i As Variant
Dim Msg As String
Dim ValidEntry As Boolean

Msg = "Completati valoarea lui x, adica valoarea maxima a sirului de numere INTREGI POZITIVE. De exemplu: 1000. "

MsgBox "Acest program creeaza un sir de numere INTREGI, de la 1 la numarul x introdus de utilizator. Apasati OK pentru a continua."

ValidEntry = False

Do
Max_i = InputBox(Msg)
Msg = "Valoarea introdusa de Dumneavoastra NUUU este corecta. Va rog sa reluati. Multumesc."
Loop Until (Max_i vbNullString) Imp (IsNumeric(Max_i) And Max_i > 1)

If Max_i = vbNullString Then
MsgBox "Din pacate, nu ati introdus nicio valoare. Fisierul activ se va inchide, apasati OK si redeschideti fisierul!"
ThisDocument.Saved = True
ActiveDocument.Close SaveChanges:=False
Else
With ActiveDocument
Selection. WholeStory
Selection.Delete Unit:=wdCharacter, Count:=1
For i = 1 To Max_i
Selection.Collapse (wdCollapseEnd)
Selection.InsertAfter i & " "
Next 'i
End With
End If

Selection. WholeStory
Selection.Style = ActiveDocument.Styles("No Spacing")
Selection. EndKey Unit:=wdStory
Selection. TypeBackspace
Selection.HomeKey Unit:=wdStory
ActiveDocument.Save

End Sub

Scrie-mi te rog dacă totul a mers conform celor de mai sus. Mulţumesc.