| JajaAliensHere a întrebat:

Spuneti-mi tot ce stiti despre Mexic (as prefera sa nu-mi dati copy/paste de pe wikipedia). [Dau funda]

Răspuns Câştigător
| Birjaru a răspuns:

Un stat de 1 milion jumate de kilometrii patrati in America de nord cu aprox. 120 mil. locuitori, standarde de viata apropiate de Romania, etnie mixta...hispanica, suprafata desertica, in afara de Peninsula Yucatan in sud, unde odata era imperiul mayas, de altfel si imperiul aztec se intindea in mexicul central. regiunea a fost colonizata de spania, dupa independenta a rivalizat cu sua pentru texas si california, e de amintit generalul santa ana, stat producator de petrol, prima pusca automata din lume, probleme cu drogurile, in zilele noastre e aliat sua, au o cultura aparte, e republica prezidentiala. (NU AM LUAT NIK DE PE NET, AS FI PUTUT DA M-AM GANDIT SA MERIT FUNDA)

3 răspunsuri:
| Cosminovici18 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Mexic nu am gasit alte informatii!

| Bazileu a răspuns:

E o tara cam saraca, se mananca foarte picant, au ceva piramide in trepte si majoritatea de la granita emigreaza ilegal in SUA.Sunt si temperaturi ridicate. Sper ca te-am ajutat.

| B0GDI a răspuns:

Toti politistii sunt corupti...