| acestaesteunnume a întrebat:

Cum pun muzica pe Microsft Powerpoint 2003 fara sa-mi zica : " powerpoint couldn`t insert a sound from the selected file."

Fundakiss

p. s: v-a fost dor de >mine?:

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Salve. Eu asta am la instrucţiuni... Dacă pricepi ceva de-aici, baftă!
Muzica in powerpoint
Pentru ca muzica sa se auda fara probleme trebuie atasata altfel: Daca doriti sa adaugati muzica, adaugati melodia in format "wav", prin click pe primul slide(diapozitiv)! apoi click pe "SlideShow"(sau "Expunere Diapozitive") apoi "SlideTransition"(sau "Tranzitie") apoi "Sound"(sau "Sunet"), apoi validati "Loop until next sound"(sau "Bucla pana la urmatorul sunet" daca aveti versiunea Office in limba romana), si salvati, preferabil ca "PowerPoint show -pps"(sau "Expunere PowerPoint"), si dupa ce apasati tasta F5, melodia canta la nesfarsit. Dar, atentie, programul PowerPoint suporta melodii doar in formatul "wav", si pentru a-l obtine, trebuie sa convertiti o melodie "mp3" in "wav"

Adaugarea de muzica, cantece sau efecte de sunet in Powerpoint
Afișați diapozitivul la care doriți sa adaugați muzica sau efecte sonore.
Din meniul Inserare, selectați Filme și sunete, apoi alegeți una dintre variantele urmatoare:
Inserați un fișier sunet
Faceți clic pe opțiunea Sunet din fișierul, localizați folderul care conține fișierul dorit, apoi faceți dublu clic pe fișier.
Inserarea unei secvențe sonore din Clip Organizer
Faceți clic pe Sunet din Clip Organizer, defilați pentru a gasi secvența dorita, apoi faceți clic pe acesta pentru a-l adauga la diapozitiv.
Pentru a cauta secvențe in Clip Organizer, completați caseta de dialog Cautare, apoi faceți clic pe Salt. Pentru mai multe informații legate de gasirea secvenței cautate, inclusiv detalii despre gasirea fișierelor cu ajutorul metacaracterelor și despre adaugarea de secvențe la Clip Organizer, faceți clic pe Sfaturi pentru gasirea miniaturilor, aflat in partea inferioara a panoului de activitate.
Faceți dublu clic pe fișierul sunet pe care doriți sa-l inserați.
Cand este afișat mesajul, alegeți una dintre urmatoarele opțiuni:
Pentru derularea automata a muzicii sau sunetului cand accesați diapozitivul, faceți clic pe Automat
Pentru derularea muzicii sau a sunetului numai cand faceți clic pe pictograma sunet, faceți clic pe Dupa Clic
Pentru a ajusta setarile momentului in care se oprește fișierul sunet, faceți clic pe pictograma sunet, faceți clic cu butonul din dreapta, apoi faceți clic pe Animație particularizata.
In panoul de activitate Animație particularizata, faceți clic pe sageata de pe elementul selectat in lista Animație particularizata, apoi faceți clic pe Opțiuni efect.
In fila Efect, sub opțiunea Oprire redare, alegeți o varianta dintre urmatoarele:
Pentru oprirea fișierului sunet cand faceți clic cu mouse-ul pe acest diapozitiv, selectați La clic (opțiune implicita).
Pentru oprirea fișierului sunet dupa acest diapozitiv, selectați Dupa diapozitivul curent.
Pentru a pastra fișierul sunet in redare pe parcursul mai multor diapozitive, selectați Dupa, apoi setați numarul total de diapozitive in timpul carora ar trebui sa fie redat fișierul sunet.