| GabbyGabriella64 a întrebat:

Cum reusesc arheologii ca atunci cand gasesc un os/schelet sa aproximeze perioada in care a trait animalul/omul respectiv? Sau in cazul unui obiect.

Răspuns Apreciat de Editori
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Se face o datare cu C-14. Pe durata vieții, organismul asimilează încet cantități mici dintr-un izotop radioactiv numit carbon 14. După ce mori, C-14 începe să se alimine încet, din ce în ce mai încet pe măsură ce timpul trece. După 5730 de ani a mai rămas 50% din C-14 de la momentul morții. După alți 5730, a mai rămas 25%. Și tot așa.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Datare cu carbon 14.