nony
| nony a întrebat:

Daca a-ti fi in situatia de a alege, intre a salva viata sotului/ei si viata copilului, pe care ai salva-o.

Ps: Nu poti salva decat una.

Răspuns Câştigător
| alexam a răspuns:

Depinde de situatie, in mod normal, natural vorbind, este de salvat viata copilului, caci mama sau tatal au trait ceva ceva, are si el dreptul la sansa de a trai, dar daca mai mari sanse sunt ca unul din parinte sa se recupereze si copilul poate fi pierdut, atunci alegi pe unul din parinti. Cred ca e NORMAL si LOGIC. De altfel astea sunt lucrurile la care se gandeste un medic spre exemplu, cand trebuie sa aleaga, dar e adevarat ca poate decizia FINALA NU ii va apartine... crying

9 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

O intrebare foarte grea si sper din suflet sa nu ajung aici niciodata... insa din pacate se poate intampla... eu as alege copilul meu... ii iubesc pe amandoi mai mult ca viata mea... insa copilul meu este totul pentru mine...

| Mya a răspuns:

In primul rand, nu am nici sot si nici copil... dar si necunoscund sentimenul de iubire fata de acestia, cred ca este foarte crud sa ne gandim la astfel de lucruri...nu-mi pot imagina o astfel de situatie!
Ori te uiti prea mult la telenovele, ori plictiseala iti afecteaza imaginatia...si ne mai faci si pe noi sa ne gandim la astfel de situatii tragice.

prfml
| prfml a răspuns:

Sa gandim la rece : daca copilul se afla in pantece, vrem nu vrem alegem viata mamei purtatoare in caz ca este de ales, in general aceasta decizie apartine barbatului sad femeia este posibil sa fie anesteziata, in schimb daca copilul deja este nascut si ca mama si ca tata care se afla primul in posibilitatea de a salva viata copilului o va face, indiferent care ar fi pretul. Cum spune si @tundenana sper sa nu se afle nimeni in aceasta ipostaza.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Uite de asta nu am nici sot, nici copil. Asa ma salvez pe mine de batai de cap!

| Brigitta a răspuns:

Nu stiu, chiar habar n-am. Sper sa nici nu ajung acolo niciodata.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Copilul...clar!

| Bianca_4346 a răspuns:

1)a copilului... cel mai mare pacat e sa omori un copil nevinovat
2)a sotului... deoarece copii poti face cu caruta.

sper sa nu fie niciodata nevoie sa trebuiasca sa iau aceasta decizie...cred ca m-as omori odata cu sotul si copilul...

| eni a răspuns:

Doamne ce intrebare grea...nici nu vreau sa ma gandesc la asa ceva.

| sebastian_7562 a răspuns:

M-as sinucide eu, fiindca daca orice alegere as face m-as considera "mort".