| R0R0 a întrebat:

Dacă ai ocazia să călătorești cu un mijloc de transport în comun și observi că o persoană mai în vârstă stă în picioare,iar tu jos, îi cedezi locul?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hello.
Desigur!
Aproape mereu fac asta.

Cand nu fac asta?
Daca vine vreun mos din asta revoltat de noua generatie care spune direct sa-i cedez locul. Am avut experiente cu persoane de genul.

Vine la tine "Nu ti-e rusine?! Batranii stau in picioare si tu, atat de tanar, stai ca trantoru' pe scaun?" *asta in cazul in care batranii = el si abia urcase in acel mijloc de transport*

L-as fi lasat in locul meu cu mare placere daca ar fi intrebat frumos sau macar ceva de genul "Tinere, sunt batran, imi poti da locul tau?"

Dar nu... asa e mereu. Toata lumea se crede nedreptatita. Numai ei sa aiba dreptate tongue

Eh, ce sa le faci?

93 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cate omenii de genul n-am facut si inca mai fac. Dar evit din ce in ce mai mult aceasta aglomeratie din RATB-uri, mai intra cateodata niste nespalati de te nenorocesc acolo!

| R0R0 explică (pentru Drimmero):

Mda,există oameni și oameni.

| Drimmero a răspuns (pentru R0R0):

Cum am spus, incerc sa evit cat pot aceste RATB-uri, este o aglomeratie de nedescris cateodata, mai bine fac miscare si merg pe jos!

| R0R0 explică (pentru Drimmero):

E mai bine așa.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur. Doar ca de obicei se umple repede. Nici eu nu am loc unde sa stau jos. Dar imi place cand pune frane happy

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Mie nu îmi place.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Doar daca sunt cu, colegii. Sa ii vad cum se "misca" happy
Dar la tine cum e? Ai cedat locul, oricum stiu asta, dar cum e cu mijlocul de transport in comun. Ce "intamplari" ai avut, daca nu deranjez? happy

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

În orice caz, nu au fost întâmplări fericite.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Ok!

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Nu pot să cred că tu ai folosit semnul exclamării.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Nu mi-a iesit laughing) scuze.
Si oricum... chiar asa de nefericite au fost intamplarile?

| fantastica a răspuns:

Imi place sa cedez locul persoanelor mai in varsta, mai ales daca le cunosc si stiu suta la suta ca merita. Insa urasc aglomeratia din transportul comun si o urasc, deoarece oamenii nu stiu de respect: te inping, vorbesc foarte tare, te calca pe picioare...
Pentru mine ideal este mersul pe jos. Aer curat, miscare, in plus pot sa descopar locuri, drumuri noi. Aici, insa, apare alt pericol...

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Mda...
Nu pot să stau foarte mult în picioare, în înghesuială, simțind tot mirosul acela neplăcut.

| GabrielICG a răspuns:

Depinde laughing daca sunt in toane bune poate.

| R0R0 explică (pentru fantastica):

Care pericol?

| R0R0 explică (pentru GabrielICG):

Și dacă nu ești? laughing

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

A da. Inteleg asta.
Eu ma intorc cu spatele la ei laughing

| GabrielICG a răspuns (pentru R0R0):

50/50 sanse laughing) oricum de obicei sunt destule locuri

| R0R0 explică (pentru GabrielICG):

Așa zic și eu laughing))

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Eh,nu poți.
Chiar așa laughing))

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Oare?
Si da... sa ii vad pe unii cum se uita urat la mine, sau pe altii care sunt dubiosi, in felul lor. Asa ca... pun castile pe cap si ascult muzica in coltul meu laughing asta daca cumva nu trezesc vreo impresie frumoasa pe pa cineva de pe acolo ^^

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Ăsta esti tu.
Parintii mei au cunostinte.Si cand vad ca sta cineva in picioare, repede se uita la mine să vada daca cedez locul meu.E asa enervant!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Da da, te fac numai din priviri laughing

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Ceea ce mie nu imi cam place!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Nu trebuie sa te iei dupa ei. Adica e bine ca cedezi locul pentru persoane care au nevoie. Dar... asa face lumea. Ii place sa se uite. Esti tu impotriva lor. Castiga.

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Clar!
Voi câstiga! laughing)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Ma bucur. Pentru ca si eu trebuie sa castig ceva laughing

| Florentina9210 a răspuns:

Bineinteles. Oricat de obosita as fi, consider ca persoana, fiind si in varsta, are mai multa nevoie de acel loc, decat mine.

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Ce să câștigi tu? rolling on the floor

| R0R0 explică (pentru Florentina9210):

Mda. big grin