| R0R0 a întrebat:

Dacă ai ocazia să călătorești cu un mijloc de transport în comun și observi că o persoană mai în vârstă stă în picioare,iar tu jos, îi cedezi locul?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hello.
Desigur!
Aproape mereu fac asta.

Cand nu fac asta?
Daca vine vreun mos din asta revoltat de noua generatie care spune direct sa-i cedez locul. Am avut experiente cu persoane de genul.

Vine la tine "Nu ti-e rusine?! Batranii stau in picioare si tu, atat de tanar, stai ca trantoru' pe scaun?" *asta in cazul in care batranii = el si abia urcase in acel mijloc de transport*

L-as fi lasat in locul meu cu mare placere daca ar fi intrebat frumos sau macar ceva de genul "Tinere, sunt batran, imi poti da locul tau?"

Dar nu... asa e mereu. Toata lumea se crede nedreptatita. Numai ei sa aiba dreptate tongue

Eh, ce sa le faci?

93 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Nu. Pentru că e stresant.
Dar nu călătoresc prea des, deci nu prea am ocazia oricum.

| R0R0 explică (pentru Alyra):

Aha.Stresant,deci...

| Alyra a răspuns (pentru R0R0):

Da, mă stresează mijloacele de transport în comun prea mult ca să mă mai pot gândi să cedez locul meu cuiva sau ceva de genul ăsta. Mna.

| R0R0 explică (pentru Alyra):

Dap!

| fantastica a răspuns:

Imi place sa cedez locul persoanelor mai in varsta, mai ales daca le cunosc si stiu suta la suta ca merita. Insa urasc aglomeratia din transportul comun si o urasc, deoarece oamenii nu stiu de respect: te inping, vorbesc foarte tare, te calca pe picioare...
Pentru mine ideal este mersul pe jos. Aer curat, miscare, in plus pot sa descopar locuri, drumuri noi. Aici, insa, apare alt pericol...

| R0R0 explică (pentru fantastica):

Care pericol?

| fantastica a răspuns (pentru R0R0):

In primul rind-cinii vagabonzi
Apoi am avut o experienta neplacuta. Era cam ora 13. Mergeam prin oras cu prietenul meu. Se opreste un barbat in stare de ebrietate cu masina in mijlocul drumului. Vine la mine, ma apuca de mina zicind: "Hai cu mine in masina, o sa fie vesel" Eu ii zic ca nu vreau, imi smulg mina mea din a lui si ma ascund dupa prietenul meu. Barabtul incepe a striga in gura mare cuvinte murdare si cauta sa ma traga cu forta in masina. Prietenul meu il impinge si-l da jos, apoi imi zice sa fug. Eu am fugit nu departe si m-am oprit vazind ca el vine spe mine, dar barbatul il ajunge din urma si sare la el la bataie. Peste citeva secunde a sarit in ajutor alt baiat si l-au neutralizat pe barbat pina a aparut politia. Am plecat linistiti mai departe, dar prietenul meu a ramas cu mina luxata.
In plus, amintira a ramas. Acum, de fiecare data cind trec prin acel loc, am grija sa ma uit daca nu apare pestrada vreun opel alb.

| R0R0 explică (pentru fantastica):

Oh...
Imi pare foarte rău...

| fantastica a răspuns (pentru R0R0):

A fost o experienta, chiar daca nu prea placuta.
Inca o dovada a rautatii ce zace in oameni. Fara sa te stie iti pot face rau.
Dar asta nu m-a facut sa cred ca oameni buni nu exista. Ei exista, dar intr-un numar mai mic.))

| R0R0 explică (pentru fantastica):

Corect!winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru fantastica):

Iti place sa-ti cedezi locul persoanelor mai in varsta, mai ales daca le cunosti si stii ca merita? Dar, daca nu indeplinesc aceste conditii, te mai gandesti ce faci?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru fantastica):

Care? Ce pericol?

| R0R0 explică (pentru oprescudorin11):

A scris mai sus.

| Drimmero a răspuns:

Cate omenii de genul n-am facut si inca mai fac. Dar evit din ce in ce mai mult aceasta aglomeratie din RATB-uri, mai intra cateodata niste nespalati de te nenorocesc acolo!

| R0R0 explică (pentru Drimmero):

Mda,există oameni și oameni.

| Drimmero a răspuns (pentru R0R0):

Cum am spus, incerc sa evit cat pot aceste RATB-uri, este o aglomeratie de nedescris cateodata, mai bine fac miscare si merg pe jos!

| R0R0 explică (pentru Drimmero):

E mai bine așa.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur. Doar ca de obicei se umple repede. Nici eu nu am loc unde sa stau jos. Dar imi place cand pune frane happy

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Mie nu îmi place.

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Doar daca sunt cu, colegii. Sa ii vad cum se "misca" happy
Dar la tine cum e? Ai cedat locul, oricum stiu asta, dar cum e cu mijlocul de transport in comun. Ce "intamplari" ai avut, daca nu deranjez? happy

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

În orice caz, nu au fost întâmplări fericite.

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Ok!

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Nu pot să cred că tu ai folosit semnul exclamării.

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Nu mi-a iesit laughing) scuze.
Si oricum... chiar asa de nefericite au fost intamplarile?

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Mda...
Nu pot să stau foarte mult în picioare, în înghesuială, simțind tot mirosul acela neplăcut.

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

A da. Inteleg asta.
Eu ma intorc cu spatele la ei laughing

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Eh,nu poți.
Chiar așa laughing))

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Oare?
Si da... sa ii vad pe unii cum se uita urat la mine, sau pe altii care sunt dubiosi, in felul lor. Asa ca... pun castile pe cap si ascult muzica in coltul meu laughing asta daca cumva nu trezesc vreo impresie frumoasa pe pa cineva de pe acolo ^^

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Ăsta esti tu.
Parintii mei au cunostinte.Si cand vad ca sta cineva in picioare, repede se uita la mine să vada daca cedez locul meu.E asa enervant!

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Da da, te fac numai din priviri laughing

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Ceea ce mie nu imi cam place!

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Nu trebuie sa te iei dupa ei. Adica e bine ca cedezi locul pentru persoane care au nevoie. Dar... asa face lumea. Ii place sa se uite. Esti tu impotriva lor. Castiga.

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Clar!
Voi câstiga! laughing)

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Ma bucur. Pentru ca si eu trebuie sa castig ceva laughing

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Ce să câștigi tu? rolling on the floor

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

O sa vezi rolling on the floor dar competitia e marebatting eyelashes

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Sigur!
Mă bag! laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Tu esti competitia laughing

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Cum adică?

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Ai uitat de mica noastra competitie? sad

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Nu,nu.
Doar că nu eu sunt competitia.

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Adica... ai inteles ce am vrut sa zic kiss

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Cam da!

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Oke happy

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Bine!winking

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

laughing))))))))))))))))))))))) eram sigur.

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Așa și trebuie să fii!

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Incep sa invat...

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

De la mine! laughing)))))))))

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Iti multumesc. Mereu am vrut sa te ajut si eu. Dar nu reusesc sad

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Ce pot să zic?
Macar incerci...

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Si tot incerc...

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Eh,lasă.

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Nu imi spune asta. Oricum. Nu ma las. Cum ai zis si tuwinking

| R0R0 explică (pentru DoarBogdan):

Să te văd, ambițiosule!

| Doub a răspuns:

Depinde dacă mă impresionează persoana respectivă.

| R0R0 explică (pentru Doub):

Ooo!
Trebuie să aiba abdomen bine lucrat? laughing

| Doub a răspuns (pentru R0R0):

Îhh, nu, asta ar fi dubios.
Vreau să mă emoţioneze dintr-o privire.

| R0R0 explică (pentru Doub):

Sper să reuseasca! big grin

| Florentina9210 a răspuns:

Bineinteles. Oricat de obosita as fi, consider ca persoana, fiind si in varsta, are mai multa nevoie de acel loc, decat mine.

| R0R0 explică (pentru Florentina9210):

Mda. big grin

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Florentina9210):

Daca persoana 'mai in varsta ' nu vrea sa stea pe loc? Si considera o ofensa MILA TA?

| Florentina9210 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu cred ca ar considera-o o ''ofensa'' ci mai mult o mana de ajutor. Mi-ar si multumi.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Florentina9210):

Mie mi s-au intamplat si situatii contrarii!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Florentina9210):

Este optiunea fiecarui om, in aceste vremuri, in a da cuiva un avantaj, evaluand situatia.Nu toti care cer au si nevoie.Nu toti care au nevoie sunt observati.Chestii socoteli.

| oprescudorin11 a răspuns:

Problema e mult mai grava. Si un tanar, are dreptul sa stea jos(are griji, munceste ca un caine, etc.).
Eu sunt batran, dar nu am pretentia ca cineva sa-mi cedeze locul, decat daca sunt bolnav, iar nu trebuie sa am aceasta pretentie, niciodata nu mi s-a intamplat sa mi se faca rau si comunitatea sa nu fi intervenit!
Dar stiai ca in Londra, nu te lasa sa te urci intr-un mijloc de transport in comun, daca nu mai este nici un loc liber? Ca nici macar nu pleaca masina daca nu te asezi? Caci sunt multi nesimtiti, care vor sa stea in picioare si blocheaza circulatia, pe motiv ca ei nu stau jos: nici pe altii nu-i lasa, nici ei nu elibereaza locul chiar si in picioare.Ai observat si acest aspect?

| R0R0 explică (pentru oprescudorin11):

Hmmm......NU.
Interesant!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru R0R0):

Ce e 'interesant'? Ca in vremea Credintei si Cutumelor existau legi nescrise? Iar acum aceste legi s-au transformat intr-un fel de 'obligatii civice' mai mult sau mai putin justificate?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru R0R0):

Dar de ce nu reformulezi si intrebarea asa cum vad eu situatii: sunt locuri libere, blocate de grasani si nesimtiti! Blocheaza intrarea si evacuarea vehicolului, nici ei nu stau pe scaun, nici pe altii nu-i lasa, 'incurca lumea'. De asta ce zici, ca mie mi se pare mai interesanta atitudinea asta (din prostie sau nesimtire, tu sa-mi spui ca eu chiar nu inteleg!).

| R0R0 explică (pentru oprescudorin11):

Aveti dreptate.

| Aberdeen a răspuns:

Depinde cât de bătrână este persoana respectivă. Am cedat de câteva ori, și probabil o voi mai face și în viitor.
Făceam naveta împreună cu o fostă colegă de clasă, și a urcat în autobuz la un moment dat un bătrânel. Colega mea a sesizat și s-a ridicat și i-a cedat locul, fapt care m-a mișcat foarte mult. M-am ridicat și eu, ca să pot vorbi mai ușor cu ea. Dacă ea a făcut gestul ăsta, eu de ce nu l-aș face, în fond, ai o satisfacție deosebită când faci o faptă bună, recunoaște.
Îmi dau seama că există persoane care nu apreciază dacă le faci un serviciu, dar asta prea puțin contează.

| R0R0 explică (pentru Aberdeen):

Da.Ai dreptate!winking

| J0B0MAT a răspuns (pentru R0R0):

Nu am de ce să mint, sunt mai multe motive pentru care nu prea cedez şi fac asta pentru binele meu. Nimeni nu cred că pune pe primul loc binele unui străin decât al lui.Tot respectul pentru cei care cedează locul lor.

| R0R0 explică (pentru J0B0MAT):

Da. E cel mai ok sa te pui pe tine pe primul loc.

| DumnezeuTatal a răspuns:

Depinde, daca vad pe unul ok da, dar cand vine unul de genul "ce copii nesimtiti, cum indraznesc sa steie jos, cand eu, bolnav cu 12 pastile pe zi, stau in picioare?", numai locul nu-l merita.

| GabrielICG a răspuns:

Depinde laughing daca sunt in toane bune poate.

| R0R0 explică (pentru GabrielICG):

Și dacă nu ești? laughing

| GabrielICG a răspuns (pentru R0R0):

50/50 sanse laughing) oricum de obicei sunt destule locuri

| R0R0 explică (pentru GabrielICG):

Așa zic și eu laughing))

| LuckyStar15 a răspuns:

Daca eu merg pana la capatul liniiei sigur ca nu ma voi ridica decat in cazul unei personae foarte in etate sau unei mame cu copil in brate sau insarcinata.

| Ady84 a răspuns:

Da, daca are sacosa sau un copil