| Lyndsey a întrebat:

Cand sunteti pe scaun intr-un mijloc de transport in comun, cedati locul pentru cineva care sta in picioare? De ce?

Răspuns Câştigător
| kar1GaNNN a răspuns:

Nu cedez pentru nimeni locul meu.
In cazul in care e un om bolnav si batran care vad eu ca nu poate sta in picioare ma ridic si il las sa stea. ( asta e o maniera si fapta foarte buna ).
Dar unui coleg, prieten sau altcineva nu il cedez nimanui, eventual iubitei fiindca o iubesc

9 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Nu prea stau jos, decât dacă sunt în tren, unde sunt locuri suficiente pentru toată lumea.
Frumos e să cedezi locul unei bătrâne, dar nu te obligă nimeni să faci asta.
Baftă!

suntserios
| suntserios a răspuns:

In general stau in picioare, sunt tanar si pot, cand o sa imbatranesc o sa ocup si locurile

| lpavel a răspuns:

Pentru cineva NU!
Pentru o batrana sau batran sau o femeie cu copil mic DA!
De ce? Pentru ca le dor picioarele de oboseala iar noua NU, de aceia!
Nu crezi? Vei afla peste cativa ani când vei avea un copil... big grin

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu cedez nimanui locul. Este locul meu pentru care am platit si merit sa circul in conditii decente fix din cauza asta. Am obligatia sa acord locul doar persoanelor in varsta, persoanelor cu handicap si gravidelor cu sarcina vizibila si asta doar daca m-am asezat pe locurile special rezervate. Daca locul pe care m-am asezat nu este rezervat il trimit pe cel care vrea sa ma ridice la locurile rezervate. Daca toate locurile rezervate sunt ocupate inseamna ca sunt prea putine si asta este respectul statului roman pentru cetatenii sai, nu am eu nicio vina si nici obligatia sa renunt la locul platit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vine o persoană în vârsta sau una cu probleme fizice, care are nevoie de odihnă, şi (să se sublinieze vizual) îmi cere să-i cedez locul, o fac fără probleme. Dacă se apropie de mine şi se aşteaptă să mă ridic fiindcă "aşa-i frumos", poate să aştepte până cobor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general NU. Eu fac zilnic naveta cu un microbuz de 16 locuri chiar daca se ajunge sa circulam si cate 40 de oameni cu respectivul autoturism. Sunt unii care ocupa cate 3 locuri ca sa stea amicii lor, eu abia de imi prind mie cateodata. Cand prind logic ca nu imi vine sa ma ridic sa las pe altul. Pe langa elevii care circula cu microbuzul asta mai sunt si anumite persoane care vin de la munca, dar au 40 de ani si sunt niste ipocrite, nu le-as lasa-n veci in locul meu. Las doar persoanele care imi starnesc mila si anume batranii care abia sunt in stare sa mearga (aia sanatosi sa stea in picioare) si copiii. De restul nu-mi pasa.

| MilkWithCereals a răspuns:

Nu, doar daca e o persoana in varsta sau cineva cu probleme.

| SoBerzerk a răspuns:

Depinde ce faţă are laughing Dacă pare mai simpatic, da, desigur.

| AnaLove2014 a răspuns:

Doar daca este mai invarsta