| anonim_4396 a întrebat:

Dacă viața voastră ar fi o carte, ce titlu ar avea acea carte?

43 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

De ce oare eu te-am cunoscut?

| Celcestietot a răspuns:

Cunoasterea lui Dumnezeu.

| SilentRain a răspuns:

Cum sa ajungi un ratat în 10 pași simpli

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

De ce te consideri un ratat? straight face

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma consider, era doar un titlul...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Okay...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Povestiri din cripta.

| SERIALS a răspuns:

Cu rabdare treci si marea

| Endoryus a răspuns:

Emptybook

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Versul lui Eminescu.
Un vis al morții eterne e viața lumii întregi.
Meditează un pic la asta Crissi99, ca să îți pui piticii pe moațe.

| JicaContra a răspuns:

How to bring balance to The Force... for dummies big grin

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Eu cred în moarte eternă, dar și în viață eternă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și cum îți închipui tu viața eternă, zisă și viață veșnică, poți să explici unui ateu ca mine?
De exemplu cum poți tu, Crissi99 să trăiești veșnic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Domnule drag, ce nu se poate vedea acum, nu înseamnă că nu există. Iar unui ateu fizician ca dvs. nu îi pot explica, recunosc, asta deoarece credința este ceva care trece și de legile fizicii.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Stai liniștit... Fiecare e ciudat în felul lui.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Domnule drag, ce nu se poate vedea acum, nu înseamnă că nu există.
Domnișoară dragă și prea iubită.
Să analizăm fraza ta.
Ce nu se poate vedea acum, nu înseamnă că nu există.
Mai întâi, o să îți spum că existența nu este o portocală sau un pix, ci o relație.
Astfel pot să afirm că ceva există sau nu există doar în relație cu altceva.
Deci nu am nevoie să îmi arăți cu degetul ca să vâd acum ceva ce nu se poate vedea, adică viața veșnică.
Am dorit și doresc în continuare să exprimi cu cuvinte acea entitate, acea temă, acel concept pe care dta îl numești viață veșnică.
Dta afirmi că credința depășește chiar și legile fizicii.
Fizica actuală întradevăr nu se ocupă de credință ca fenomen căci credința nu face parte din natură, fizis.
Dar din nou, chiar dacă sunt fizician prin formație ( și credință) te întreb pe dta, prea iubită domnișoară. nu să mă convingi, ci doar să îmi explici cu cuvinte, ce însemnă pentru dta asta.
Eu cred în viața veșnică.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Domnule drag, viața veșnică există în relație cu Dumnezeu și cu omul.
Viața veșnică reprezintă pentru mine atât o stare, cât și o Persoană - Domnul Isus Hristos, în care personal cred cu toată inima mea. happy
Iar starea despre care vorbesc este una înălțătoare pentru sufletul omenesc, o tindere spre Infinitul sfințeniei, adică spre Dumnezeu, caracterizată de libertate desăvârșită... Te afli în acea stare dacă vrei să fii bun și, în același timp, poți să fii bun, pentru că Dumnezeu este în tine...
Când mă gândesc la Dumnezeu, mă gândesc ca Lumină. Ea este infinită, și, totuși, poate încăpea și într-o inimă de om.winking
Cine a înțeles cu desăvârșire Lumina? Și cine a înțeles cu desăvârșire mărirea lui Dumnezeu, domnule drag și preaiubit? happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ooook, dră, dar indiferent de cât de persoană este pentru tine Isus, viața ta ca individ se va termina o dată, și cu ea și starea ta înălțătoare. Deci am înțeles ceva, Dumnezeu, Isus, bunătate, lumină.
Dar unde este veșnicia pentru tine în toată povestea asta, că eu despre veșnicie întrebam?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Vorbim despre două vieți diferite. Eu nu m-am referit la viața asta...palpabilă. M-am referit la viața veșnică, cea care începe aici, dar de terminat nu se mai termină.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, da, despre aceea te rog să mă edifici.
Repet, Isus, bunătate, lumină, dat unde e veșnicia? Cum nu se mai termină?
Te rog, luminează-mă!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Veșnicia începe acolo unde se termină timpul. Dar dvs. sunteți fizician, de aceea nu îmi stă în putere să vă luminez, din păcate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te rog, timpul este comparația a două mișcări. Când se termină el, nu se mai mișcă nimic.
Astfel când nu se mai mișcă nimic, nu mai poate începe nimic.
Care este concluzia de aici?
Dar e nu te-am întrebat când începe, eu te-am întrebat ce este? Ce este pentru tine, pentru viața ta,
La ce îți folosește ceva care nu poate începe.
Am spus nu este nevoie să mă convingi, ci să îmi explici relația dintre viața ta și viața veșnică.
Pentru asta vreau să aflu dacă se poate ce înseamnă viața veșnică pentru tine, accentuez, pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Aveți mare dreptate, Viața veșnică nu poate începe, pentru că nu are început. Isus Hristos este Viața veșnică. El este și Cuvântul. "La început era Cuvântul și Cuvântul era cu Dumnezeu și Cuvântul era Dumnezeu" (Ioan 1:1).
Pentru mine, Viața veșnică este Isus Hristos și a început în momentul în care L-am întâlnit. Din ziua în care am fost vie pentru El.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sadrian46):

Poate este o qualia. happy
Ma gandesc un pic la 'camera lui Mary', astazi am vazut experimentul. Poate raspunsul este acolo.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. nu are început. Dar ce făcea atunci, atunci înainte să înceapă? Nu puteau să facă ceva, căci atunci nu era inainte de început ci chiar începutul.
Toate au un început. Dar la începutul a toate Cuvântul exista deja.
Deci Isus, Cuvântul și Dumnezeu sunt identice, Hai să le asimilăm și să le identificăm cu unul din ele, Cu Dumenezeu, să nu ne zăpăcim. Deci la început, Dumnezeu exista deja, De când exista? Dintotdeauna.
Când a început totul, atunci a început totul să se miște. Înainte nu se mișca nimic.
Dacă nu se mișca nimic, ce făcea Dumnezeu înaintea începutului? Nimic, căci dacă făcea ceva, înaintea începutului, atunci această acțiune făcea ca începutul să fi început înainte să înceapă. Deci, începutul se deplasează în timp, spre începutul a toate. Astfel la început erau, Isus, Dumnezeu și Cuvântul și ei se identidicau cu începutul. Astfel, ei nu au un început. Ceva ce nu are un început poate să existe?
Deci nu au început niciodată. Dacă nu a inceput, are cum să existe?
Isus este viața veșnică, deci nici el nu există. Deci nici viața veșnică nu există.
Aici nu sunt fizician, ci logician.
Și am dreptate.

| Apokales a răspuns:

Ce carte ca n-as umple nici o pagina, dar apoi sa ii mai pun si titlul straight face.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Supă de ceapă pentru suflet.

| Raizing a răspuns:

_Raizing_ aventurieru ( ceea ce este si adevaratlove strucklove struck)