| anonim_4396 a întrebat:

De ce cred romanii atat de mult in horoscop, zodii si destin? Si de sunt atat de superstitiosi?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Horoscopul in Romania este o moda, care a aparut si s-a dezvoltat dupa 1989, nu poate deci sa fie catalogat nici ca traditie, nici ca superstitie.
Superstitie este cand in Statele Unite nu ai etajul 13, sau cand in Coreea de sud nu ai etajul 4, strada cu numarul 4 sau apartamente cu acest numar...
ASTA, e superstitie...si nu cred ca vreun roman sanatos la cap poate face comparatii intre sistemele educationale ale Statelor Unite si Coreei de sud, VS sistemul educational romanesc,"bagand-o" pe aia cu: needucati.
Deasemenea, legatura negativa dintre gradul de instruire si superstitii observ ca functioneaza numai pe TPU, pentru ca, surpriza, cele doua nu au nicio problema sa coexiste in viata reala chiar la oameni cu un inalt grad de educatie academica, savanti, genii, etc.
Prin urmare, mai scoateti naibii nasul din TPU...

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lipsa de educatie.

| dullcat a răspuns:

Chestiile astea tin de fiecare popor in parte.

| Hyperion7 a răspuns:

Sunt superstițioși.
La cate superstiții am auzit.
Dar da, din nefericire, principalul motiv pentru care românii cred în superstiții este, într-adevăr, lipsa de educație

| Miruna333 a răspuns:

-Moștenire culturală puternică în ceea ce privește astrologia și simbolurile zodiacale
-Tradițiile și credințele trecute din generație în generație
- Horoscopul și astrologia oferă o iluzie de certitudine și control
-Comfort psihologic, credința într-un destin sau într-o forță superioară poate oferi confort și siguranță emoțională. Gândul că evenimentele sunt predestinate poate fi mai ușor de acceptat decât ideea că viața este imprevizibilă
-Marketing și mass-media
-Superstițiile tradiționale- România are o bogată tradiție în ceea ce privește superstițiile.

| troleibuz a răspuns:

Nu doar romanii cred, cam toata planeta.