| WallzRUp a întrebat:

Ce părere aveți despre Secuime? Ați fost vreodată acolo?
Ați luat vreodată în considerare ideea de a vă petrece concediul în Secuime?
Care-s localitățile pe care ați dori să le vizitați? Ce anume ați vrea să mâncați?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Am fost de multe ori.
Balvanyos resort e cel mai tare.
Lacul Sf Ana e superb.
Castelul Daniel din Tălișoara o bijuterie de hotel.

De fiecare data oamenii au fost foarte primitori și aia care scriu că le e frica că le aduce omleta in loc de friptura vorbesc rahaturi

15 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Secuimea nu exista, la fel cum nici Dracula nu a existat.
Am fost in cateva locuri de prin Romania, inclusiv pe unde se vorbea si scria maghiara.
Am avut o placere deosebita de a pune intrebari in romana, si de a astepta zambitor pana cand mi se raspundea (cu o romana stangace, si un zambet fortat).
Nu iau in considerare concedii in zonele alea, pentru ca sunt destul de slab dezvoltate si absolut neinteresante dpdv geografic.

| Simpatic a răspuns:

Nu am fost pentru ca imi este teama ca voi comanda o friptura si imi vor aduce in bataie de joc omleta laughing unii dintre ei, mai fac chestia astia prefacandu-se ca nu inteleg limba romanawinking caz real patit de un unchi de-al meu cu ceva ani in urma
insa nu va speriati nu-s asa la modul general etnicii maghiari de la noi!

pe scurt zona descrisa de tine ar fi conform wikipedia : "Colocvial, sub denumirea de Ținutul Secuiesc se înțelege numai teritoriul format din județele Covasna, Harghita și o parte din județul Mureș. "

| siriusblack98 a răspuns:

Am fost in zone din tara unde sunt majoritar populate de vorbitori de maghiara care au impresia ca sunt in Ungaria. Am decis ca nu o sa mai merg niciodata in zonele alea. Mi se pare o bataie de joc foarte mare ca in propria ta tara roman fiind, sa te simti strain. Am fost pe la 7-8 hoteluri/moteluri, cand auzeau ca vorbesc romaneste si nu maghiara, imi spuneau ca nu mai au locuri ori ca " nem tudom romani ". Nu mai zic ca nici macar o apa la un magazin alimentar de tara nu au vrut sa ne vanda si eram mort de sete si eu si ceilalti cu care eram. Cand au auzit ca vorbim romaneste, mai ca era sa ne dea afara din magazin. Norocul nostru a fost ca tocmai atunci a intrat in magazin o politista si vanzatoarea s-a speriat iar atunci a fost imediat de acord sa ne vanda o sticla de apa la 2L. O alta faza a fost la un restaurant la care oprisem sa mancam ( Cred ca Popasul Haiducului se numea dar nu sunt 100% sigur. Anyway le-am asat si o recenzie cum trebuie ). Patronul bozgor, ospatarii niste copii de 16-17 ani tot bozgori. Am stat la masa in soare jumatate de ora pana o ospatarita adolescenta a venit sa ne ia comanda, asta dupa ce am tot intrebat in stanga si in dreapta ce se intampla de nu vine nimeni cu un meniu ceva, ne-a aruncat in scarba meniurile pe masa si a tipat la noi cu doua cuvinte in ungureste si unul pe romana ca ei sunt ocupati si au multa treaba iar comanda nu a venit nici dupa doua ore. Cand a intrat in restaurant era un barbat imbracat bine inauntru careia fata i-a zis ca suntem romani ( foarte dezgustata ). Dupa 2h ore de asteptare ne-am ridicat si am plecat deoarece nu venea nimeni sa ne serveasca ce am comandat si sincer chiar ne-a fost ca ne scuipa in mancare sau chiar mai rau. Asta este unul din multele motive pentru care romanii evita sa plece in vacanta in propria lor tara. Tot atunci am mai fost la un motel din secuime si pe o camera ce pe avizier aparea ca pretul este de 400 si ceva de lei pe noapte, noua ca vorbeam romaneste ne-a cerut 1500 de lei pe noapte. Dupa ce i-am zis ca nu am venit sa o cumparam, am plecat direct acasa si ne-am scurtat vacanta cu 2 zile ca deja ni se luase.

| WallzRUp explică (pentru siriusblack98):

Nu e ok să folosești cuvinte precum ''bozgor'', mi se pare foarte jignitor.
Tu ce părere ai atunci când cei din Occident folosesc cuvinte precum "țigan" sau "hoț de buzunare" când vine vorba de români?

| siriusblack98 a răspuns (pentru WallzRUp):

Mie mi se pare mult mai jignitor sa tratezi romanii atat de urat in tara noastra asa cum reiese din ce am relatat si nu sunt singurul care a trecut prin asta. Nu ma intereseaza ce cuvinte folosesc cei din occident. Eu nu sunt rrom in primul rand deci n-am cum sa ma simt insultat. Dar in ce priveste bozgorimea, stim cu totii ce-i ala un bozgor. Eu personal nu am respect pentru voi ca nu il meritati si dovediti lucrul acesta cu fiecare ocazie pe care o aveti. La fel si in ceea ce priveste rromii. Ce sa vezi? Pakistanezii reusesc performanta sa se integreze in Romania in 2 saptamani, lucru pe care bozgorii si rromii nu l-au reusit sute de ani.

| WallzRUp explică (pentru siriusblack98):

Mă scuzi, aș avea o curiozitate, tu vorbești din perspectiva unui om născut și crescut în Ardeal?

| siriusblack98 a răspuns (pentru WallzRUp):

Eu vorbesc din perspectiva unui cetatean roman.

| WallzRUp explică (pentru siriusblack98):

Am înțeles, o să merg pe prezumția că ești un sudist/moldovean.
Poate dacă românii(din Sud și Moldova mai ales) nu i-ar antagoniza toată ziua pe secui, pentru simplul fapt că nu doresc să fie balcanizați(pardon, asimilați), poate relațiile dintre români și secui ar fi mult mai bune. Apropo, cuvinte precum "bozgor" nu ajută cu nimic, nu faci altceva decât să pui paie pe foc.
Dar no, românii nu se respectă nici între ei, ce pretenții pot avea alții?

| siriusblack98 a răspuns (pentru WallzRUp):

Voi bozgorii nu ati respectat pe nimeni si de vreme ce sunteti o minoritate plina de specimene cu obrazul gros care nu oferiti respect, cum ai tu pretentia sa vi se ofere respect?! Si nu, nu ai ghicit deloc cu pozitionarea geografica a mea. "Poate dacă românii(din Sud și Moldova mai ales) nu i-ar antagoniza toată ziua pe secui, pentru simplul fapt că nu doresc să fie balcanizați(pardon, asimilați), poate relațiile dintre români și secui ar fi mult mai bune" nu va antagonizeaza nimeni, nu va mai victimzatii atata precum rromii. Nu va haleste lumea pentru ca sunteti o adunatura de nesimtiti. Vreti autonomie intr-o tara care nu va apartine, alungati romanii de pe propriul lor teritoriu atunci cand ii prindeti in zona in care vi s-a dat voie sa locuiti si ati incercat chiar sa eliminati predarea limbii romane din scolile frecventate in mare parte de bozgori. Btw, o sa vedeti Ardeal numai pe cutia de pateu iar autonomie doar atunci cand o sa v-o ofer eu! happy

| WallzRUp explică (pentru siriusblack98):

Îmi place că îi compari pe "bozgori" cu rromi.
Germanii și "bozgorii" au ridicat Transilvania, ei au adus civilizație în Transilvania. Altfel era vai de capul românilor. Să fim 100% sinceri, ce au construit românii în Transilvania?

| siriusblack98 a răspuns (pentru WallzRUp):

Gata, a scos bozgorul coarnele si si-a aratat coltii. Incet, incet demonstrezi ca toti bozgorii aveti acelasi of pe suflet importiva noastra a romanilor de sute de ani. Zic sa mergeti inapoi in Ungaria daca tot aveti ceva importiva tarii in care locuiti. Luati-va civilizatia aia despre care aberezi inapoi in Germania si Ungaria, noi romanii ne descurcam foarte bine si fara minoritati lipsite de respect!

| WallzRUp explică (pentru siriusblack98):

"noi romanii ne descurcam foarte bine si fara minoritati lipsite de respect!"
Asta ar însemna să pierzi cel puțin 1 milion de cetățeni care plătesc taxe în statul ăsta fain, sigur asta ți-ai dori, crezi că nu s-ar resimți?
Cu ce persoane ai umple golul lăsat, cu pakistanezi, nepalezi, srilankezi, etc? Tu știi că marea majoritate dintre ei nu rămân definitiv în România, nu? Vor și ei la mai bine.

| siriusblack98 a răspuns (pentru WallzRUp):

Nimeni nu este de neinlocuit in lumea asta, nici macar milionul acela de minoritati despre care vorbesti. Nu vad rostul ca un grup de oameni sa stea intr-un loc alaturi de alti oameni pe care nu-i suporta de secole asta intr-o tara pe care o denigreaza cu fiecare ocazie. Va asemanati foarte mult cu rromii deoarece faceti exact aceleasi gesturi. Ex: Va purtati extrem de urat cu romanii cu fiecare ocazie pe care o aveti, incercati sa ne excludeti din propria tara si aruncati cu noroi in Romania de fiecare data. Nu vad rostul unor astfel de minoritati nerecunoscatoare tarii care i-a gazduit de secole. Voi efectiv ati refuzat sa va integrati in societate, nu este vorba ca nu ati fost primiti.

| MistarGoGu a răspuns:

Daca ar vedea Vladimir Putin comentariile din sectiunea asta ar crede ca TRISATI si începeți Războiul Mondial 3 înaintea LUI! VA rog nu il zgandariti ca nu am chef sa stau 10-15 ani ascuns in buncar dupa ce da el Nucleara!

| WallzRUp explică (pentru MistarGoGu):

"VA rog nu il zgandariti ca nu am chef sa stau 10-15 ani ascuns in buncar dupa ce da el Nucleara!"

Am înțeles, ești fan Fallout.