Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

De ce nu poti deveni niciodata prieten adevarat si apropiat cu un fost dusman cu care totusi ai facut pace si nu mai exista divergente intre voi?
De ce ramane acea reticenta si distanta care impiedica prietenia adevarata intre 2 fosti adversari?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Doi oameni se dusmanesc fiindcă au caractere diferite, fiindcă își greșec reciproc, și fiindcă nu sunt deloc pe aceeași lungime de unda, chiar dacă fac pace ei nu pot deveni prieteni fiindcă tot nu exista o chimie între caracterele și mințile lor, și în plus nu pot uita cu adevărat dacă și au făcut rău sau și au spus vorbe dureroase, și nici nu mai poți avea încredere

32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Pnin):

Nu sunt.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

E ca la păgubiții prin înșelăciune: prima oară e vina escrocului, a doua oară e vina păgubitului.