Stefan
| Stefan a întrebat:

Nu împart oamenii în prieteni si dusmani, prefer sa consider ca exista unii oameni care ma cunosc si altii care nu ma cunosc.Cunoscandu-te cu adevarat orice dusman îti poate deveni prieten. E adevarat?

Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Da, oamenii sunt foarte diferiti, asa as spune mai exact : am cunoscut situatii de cele mai diverse feluri, as zice surprinzatoare... Oamenii care te cunosc si care iti sunt prieteni, sunt acei oameni de "aur ", oameni care te cunosc de mult timp si te accepta asa cum esti, cu calitatile si defectele tale, care au rezistat in timp, si pe care te poti baza oricand la nevoie. Acestia sunt oamenii care te cunosc si cu bune si cu rele, care ti-au acceptat demult calitatile si defectele care-ti cunosc zbuciumul si framantarile interioare; care-ti cunosc capacitatea de a ierta si de a mai da o sansa celui ce a gresit odata; care stiu ca esti si tenace, dar si delasator in unele privinte; care te stiu aprig la suparare, dar si docil in alte situatii; care stiu ca nu esti invidios pe reusita celuilalt, dar ca esti omul milos, la suferintele celuilalt si ca se pot baza pe tine, la nevoie; Acesta este de fapt un bun prieten ...deci oricine care, nu te- a cunoscut indeajuns, acum iti poate deveni, prieten. Cu urarea de mai bine, Lucien

8 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu sunt de acord. Poate ca la unii e valabil, care te antipatizeaza fiindca le amintesti de cine stie cine (proiectie) sau au interpretat o replica a ta ca fiind un atac. Acestia, cunoscandu-te, isi pot schimba parerea. Dar cei care te cunosc si nu te plac (chestie care nu e neaparat rea, e normal ca unii oameni sa te simpatizeze altii sa te antipatizeze) si nu au invatat sa respecte o persoana chiar daca nu ii impartasesc opiniile, nu prea ai sanse sa ti-i apropii. Nu faci decat sa le oferi accesul la un izvor de informatii ce le-ar putea folosi.

mlm
| mlm a răspuns:

Da asta intr-adevar asa este, dar daca te-ai lovito data de el pe viitor s-ar putea sa te mai linseze o data, de data asta cunoscandu-te mult mai bine; Deci atentie nu avea incredere in orice si orisicine.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sa stii ca nu e regula generala, sunt persoane care dupa ce te cunosc bine, te ataca atunci cand te astepti mai putin.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Eu prefer sa-mi tin prietenii aproape si dusmanii si mai aproape (chiar daca sunt foarte putini), ca sa nu am suprize din partea lor. Nu am incredere in cei care mi-au facut rau, pentru ca oricand o pot repeta. Sunt oameni care sunt fericiti daca fac rau cuiva... aceea nu ar putea deveni prietenii mei, nicidecum.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu cred ca un dusman iti poate deveni prieten... Depinde mult de oameni... Dar daca un om nu te place, faptul ca te cunoaste nu inseamna neaparat ca trebuie sa te si placa.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Da cred ca e adevarat... insa nu i-as spune dusman ...cunosc destule persoane care la prima vedere nu mi-au fost simpatici, nu am avut aceleasi pareri si tocmai pentru ca nu ne cunosteam nu ne suportam... insa cu trecerea timpului... am avut posibilitatea sa cunosc aceste persoane mai bine si cu unii suntem fff buni prieteni... chiar si cea mai buna prietena a mea la inceput a fost in ochii meu o tipa cu fite, inganfata si aroganta... insa acum ca o cunosc stiu cat am gresit sa o judec dupa aparente... insa mlm are dreptate... trebuie avut grija pe cine lasam aproape de noi... pentru ca poti pati ca si mine... sa am incredere tocmai in persoana care mi-a vrut raul... asta e viata... insa nu cred ca e bine sa consideram ca avem dusmani... trebuie doar sa avem grija pe cine lasam sa se apropie de noi...

| adi a răspuns:

Orice dusman iti poate devenii prieten, dar si invers, depinde de ce vrea omul respectiv de la tine. Exista oameni care vor sa te cunoasca doar pentru a putea sa iti faca mai mult rau, sau sa obtina ceva de la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este adevarat, mi-s-a intamplat