| neanicu a întrebat:

De ce o mare parte din parinti nu se mai implica atat in educatia copiilor, fata de inainte de 89 sa zicem?

4 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Majoritatea parintilor, tutorilor, se ocupa de educatia copiilor, dar copiii nu iau de bune sfaturile primite de la parinti si fac ceea ce doresc. Asta nu inseamna ca parintii sunt neglijenti in ceea ce priveste educatia odraslelor lor. Da, mai sunt si parinti care din pricina grijilor cotidiene sunt ceva mai superficiali, oricum, sa nu uitam ca, tot pentru urmasii lor se trudesc.

| gabriela a răspuns:

Buna intrebare! Ai mare dreptare in ceea ce constati...asa este! Neimplicarea parintilor se datoreaza stresului de la locul de munca, privitor l locul de munca... dar asta nu reprezinta o scuza in ceea ce priveste nesupravegherea, neindrumarea si protejarea de la informatii clar nefolositoare copiilor. Vezi chat-turi, forumuri cu copii de 10-12 ani, si intrebarile acestora. Pur si simplu se poate observa ca nu are cine sta de vorba cu ei, nu primesc informatii legate de adolescenta, viata intima, de acasa, de unde ar fi normal sa le primeasca!

mlm
| mlm a răspuns:

De ce? simplu, deoarece o parte din parinti sunt plecati in afara iar copiii sunt lasati in grija rudelor apropiate care in mare parte nu au grija de acestia.Sincer si democratia din ziua de azi ai face pe tineri sa isi ia lumea in cap si in ultimul rand de ce sa nu fim sinceri cu noi insane ne-am pierdut o mare parte din noi parintii rabdarea de-a da explicatii tinerilor din ziua de azi.Eu una sunt mereu alaturi de copiii mei si incerc sa-i educ in limita bunului simt si cu frica de Dumnezeu.

| katala a răspuns:

Fie din lipsa de timp, fie sunt lipsiti si ei de educatie si atunci cum sa poata face educatie copiilor lor? dar stai sa vezi ce va fi cand actualii copii (care nu primesc educatie), vor fi parinti la randul lor. Ce isi vor invata ei odraslele? Cum vom convietui noi cu acele odrasle? Mi-e teama sa ma gandesc