| anonim_4396 a întrebat:

De ce se întâmplă de multe ori să plouă la înmormântări? Oare e pură coincidență?

29 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Da,pura coincidenta.
Sau spiritul decedatului încearcă să creeze o furtună ca sa ii fulgere pe dușmani, doar că nu mereu reușește(chiar anul trecut s-a întâmplat pe aici ca in timpul unei furtuni, niste gropari au fost fulgerați)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Care de multe ori? thinking Numai in filme se intampla asta.
In realitate... nu se intampla chiar asa des. Plus ca nu se fac multe inmormantari pe ploaie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

A...atunci cred că este doar pură coincidență.

| mentholinks a răspuns:

Sa nu pută defunctul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La maică-mea era soare, și mai in fata erau niște rromi care baga muzica de jale

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am vazut pe aici nicio inmormantare pe ploaie.
Singurul moment cand am observat ca ploua... ar fi ziua denumita Vinerea Mare, mai exact seara. Sau cel putin pe la noi in acea zi am observat asta.

| NotNamed a răspuns:

Pui intrebarea asta dupa ce ai vazut cateva filme de genul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Singura explicatie logica e ca plange cerul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imaginea înmormântării pe ploaie este mai degrabă o imagine cinematografică sau a culturii pop, ploaia fiind menită să accentueze sentimentele de tristețe evocate de moment. În realitate înmormântările pe ploaie sunt pe cât posibil evitate. Nu priește nimănui să stea pe ploaie într-un loc cum este cimitirul, plin de pământ care deci ar deveni noroi. Ca să nu mai vorbim de oamenii care ar ajunge uzi până la șosete. Și te-ai gândi, bun, sunt de evitat, dar ce treabă are? Doar ploaia vine de la sine, nu? Ei bine, da, dar suntem totuși în secolul 21 în care fiecare are un raport meteorologic pe telefonul mobil sau chiar la incheietura, pe ceas. Nu e mereu corect, intr-adevăr, dar de cele mai multe ori te poate ajuta să eviți ieșire pe ploaie. Singurele dăți când înmormântările au totuși loc pe ploaie sunt când fie este o ploaie neașteptată, una de aceea scurtă si puternica de vară, ori când înmormântarea trebuie făcută și pur și simplu nu se mai poate amâna. Totuși, nu poți aștepta ziua perfectă, înmormântarea trebuie să aibă loc cât mai prompt, iar daca toata săptămana plouă, asta e, nu ai de ales. Dar, în limita posibilității, nimeni nu alege să stabilească data inmormantarii intr-o zi ploioasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Nu neapărat... S-a întâmplat și în realitate să particip la înmormântări și să se întâmple așa...să mergem la cimitir pe uscat și să ne întoarcem pe ploaie.

| romeo78 a răspuns:

Depinde de anotimp și vreme. Moartea și nașterea, sunt singurele evenimente din viața unui om, pe care omul nu și le poate programa.
Referitor la superstiții, acestea provin dintr-o perioadă când paranormalul făcea parte din viața omului și astfel de evenimente erau privite ca ceva supranatural.
Dar, da, se poate interpreta de persoanele care au pierdut pe cineva drag, ca un semn de la defunct, ploaia sau soarele care apar în ziua înmormântării.
E păcat de faptul că anumite persoane râd și iau în derâdere astfel de situații.

| mgtow a răspuns:

Asa se nimereste clima, nu vrea nimeni ploaie

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In general, nu exista zi in care sa nu moara cineva. Daca ar ploua din motiv ca exista o înmormântare, arunci ar trebui sa ploua zilnic, mai ales in orașele mari. Dar nu este așa. Altfel cum se explica ca exista luni de zile cu seceta? Oare nu a murit nimeni in acea perioada?

| Mosotti a răspuns:

E pura coincidenta, la cine mi-a murit mie din fam, niciodata nu a plouat, au fost trei inmormantari in 34 de ani.
O inmormantare a fost in aprilie 1987 Bucuresti, alta in sept 2015, iar alta tot atunci dar in Germania la distanta de 1-2 saptamani.
Deci au fost si in perioade diferite.

| Celcestietot a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mi-a zis acum ceva vreme RAY ca a fost la o inmormantare pe canicula, nu stiu daca ai prins comentariul laughing.

| Celcestietot a răspuns:

Pai cu ce explicatie ai veni tu?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Celcestietot):

Sa stii ca nu l-am prins thinking

| Celcestietot a răspuns (pentru DoarBogdan):

A sters editorul intrebarea, iti trimiteam link daca nu devenea o amintire (:

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Celcestietot):

Traieste in amintirile noastre big grin

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Când eram mică, bunica mea îmi spunea ca atunci când plouă se spune că "ii pare rău că a murit". Nu spun neapărat ca e adevărat, ți-am spus și eu ce îmi spunea ea mie laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da, traieste happy

| CodrutElian1990 a răspuns:

Superstitii inventate de partidul babelor conservatare, cum bine zicea intr-un videoclip un preot.

| TLF92 a răspuns:

Eu stiu ca daca ploua raposatului ii pare rau ca a murit cv de genul

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce e amuzant? Vara nu se fac inmormantari? La înmormântarea lui mama mea era cald și soare, se spune ca nu a plâns după viata și ca ti a găsit pacea dupa moarte

| RAY a răspuns:

Se spune ca plânge după viata dacă ploaie și dacă e soare ti a găsit pacea e împăcată cu viata

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Ai glumit atunci, aveai chef de glume, RAY, tu mi-ai spus-o happy

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Se spun multe, si cu locurile vesnice la fel.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Înmormântări sunt în fiecare zi...

| Onisim10 a răspuns:

E o pură coincidență.