| raMLesS a întrebat:

De ce se spune ca frumusetea sta in ochii privitorului cand e clar ca nu e asa?

49 răspunsuri:
| raMLesS explică (pentru chuckmanson):

Pentru inceput vreau sa-ti spun ca noua barbatilor nu prea ne intereseaza de aspect asa de mult, dar femeile gandesc cu totul diferit chiar daca spun fix opusul si de aceea le vezi ca isi inseala partenerul, ca umbla cu badboys sau ca baga baietii "buni" in friendzone all the time.
Daca vrei vorbim si despre asta pentru ca sunt foarte bine documentat si iti pot răspunde la absolut orice intrebare.
Acum trecand la răspunsul tau.
"Ce standard obiectiv ai care determină frumusețea?"
Hmm, nu stiu, probabil evoluţia noastră si modul in care ne-am dezvoltat pe parcursul a sute de mii de ani?

Lungimea părului si greutatea corporala nu prea au relevanta atat timp cat te prinde.
Vorbesc strict de trasaturile fetei.
Cu cat ai fata mai simetrica si ai trasaturi mai accentuate dismorfice specifice sexului, cu atat arati mai bine.
Iti pot demonstra acum pe loc.
Daca vrei sa vezi ca am dreptate cauta in momentul de fata asa pe google: Magnus Fiennes (uitate la poze cu el)
Apoi cauta Brad Pitt si uita-te cum arata el la 20-30 de ani.

100% ca toti oamenii de pe planeta, sau hai sa includ doar femeile, la prima vedere aleg faptul ca Brad Pitt arata mai bine.

Bun, trecand peste asta, eu vorbesc din studii si statistici, uita-te la răspunsul meu de deasupra acestui raspuns si citeste-l, se aplica si pentru tine.
Daca chiar vrei sa iti demonstrez ca te inseli, iti pot da fie cateva clipuri de pe yt cu aceste informatii combinate (cuprind analizarea fetei unor persoane si acordarea notelor pe baza modului in care arata), fie iti pot da studiile direct(iti recomand clipurile pentru ca iti salveaza timp).
Acum tu decizi cum vrei, eu sunt dispus sa iti demonstrez ca frumusetea nu sta in ochii privitorului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ba e clar că este exact așa. De aceea se spune.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil pentru ca este cam... abstracta.

| xXLuLuXx a răspuns:

Simplu, pentru ca gusturile difera.

| Celcestietot a răspuns (pentru raMLesS):

Atractia tine de genele pe care le posezi si cum nu toti poseda aceleasi gene, atractia este subiectiva.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru raMLesS):

Nu a zis nimeni ca alea frumoase nu au caracter ok.
De multe ori vad tipe frumoase, care imi starnesc niste asteptari spre nota 10 in ceea ce priveste comportamentul, iar cand ma apropii sa le abordez, sunt niste tampite cu accent rural, glume proaste nonstop si bineinteles inculte/analfabete. Dupa ce sesizez lucrurile alea, creierul meu nu le mai vede atragatoare, refuza modelul complet, nu le mai considera frumoase.
Desi in tot ritualul asta de imperechere, nu exista termenul "frumos". E vorba doar de atractie fizica si atractia emotionala.
Frumusetea ramane ceva subiectiv si mai ales relativ.
Unii considera "frumoasa" o punga de plastic precum Loredana Chivu, eu as evita-o din instinct. Altii daca nu vad sani, zic ca e naspa o tipa. Multi vor voluminoase, mie imi plac slabanoagele.
Unora le plac tipele cu posterior patratos de proeminent, mie mi se par naspa, etc.
Fiecare cu preferintele lui. Ma uit la tipi care se culca cu femei de 1.60 si 100kg, fericiti. Au fantezii cu ele, iar grasele de obicei au mutra frumoasa si sunt de treaba. Why not?

| OldSoul a răspuns:

Pentru ca frumusetea este obiectiva. Mie poate imi plac persoanele inalte si subtirele, tie poate iti plac persoanele scunde si plinute.
Chestii de acest gen.

| mgtow a răspuns:

Ca sa nu ai pretentii la cineva care arata bine, sari la primul venit in viata ta. Conteaza aspectul fizic, si cum se imbraca, mirosul, conduita civica toate aspectele astea conteaza

| relian a răspuns:

Nu se referea la barbati sau femei laughing se refera la alte chestii, la picturi,imagini,filme,peisaje etc.

Ce spui tu ca ar fi,banui faci referire cand se foloseste expresia la om,aia da e vraja marii,povesti laughing dar se foloseste si in cazul asta experesia aia,doar ca nu-i deloc asa, dar lumea o mai foloseste.
Unia tot baga ca asa vede el ca e urata, altul ca e frumoasa,(ma refer la o femeie), aia bat doara din gura, asta pentru ca nu pot ei avea, asa ca macar sa comenteze.

daca iei o femeie frumoasa si a duci 100 de barbati 90 vor spune la fel, deci restul is umplutura, aia 10 daca spun altceva bat campii, ori au ceva probleme, vad in loc de alb, negru laughing

| raMLesS explică (pentru Celcestietot):

"Atractia tine de genele pe care le posezi si cum nu toti poseda aceleasi gene, atractia este subiectiva"
Ce treaba au genele cu atractia fata de o persoana? Atractia nu e subiectiva.
Ti-am explicat destul de clar cum sta treaba.

| raMLesS explică (pentru NoTurbinaNoGood):

"Unii considera "frumoasa" o punga de plastic precum Loredana Chivu, eu as evita-o din instinct."
Aia care o considera atractiva sunt niste hornalai redusi mintal care n-au avut in viata lor o prietena.
La aia chiar nu conteaza, vie sa fie.

"Desi in tot ritualul asta de imperechere, nu exista termenul "frumos". E vorba doar de atractie fizica si atractia emotionala"
Ba cam da, poti spune despre o femeie ca e mai frumoasa decat alta sau mai urata decat alta, iar marea majoritate sunt de acord cu tine, si sigur ca conteaza si atractia emotionala foarte mult.
Cu totii suntem de acord ca Gigi Hadid e mai frumoasa decat Andra a lui maruta, chiar daca ambele sunt femei frumoase.
Daca ii analizezi fata lui Hadid si ii iei toate unghiurile, ai sa observi faptul ca are anumite trasaturi mult mai accentuate decat o persoana de rand, si cam la fel cu toate persoanele pe care le consideri frumoase.
Sunt si exceptii, poti sa ai ca barbat de exemplu, un jawline extraordinar, daca ochii si sprancenele nu se pupa cu restul fetei, nu mai esti la fel de actractiv cum puteai fi.
Unora le sta mai bine cu ochii albastrii/verzi, (Ian Somerhalder e cel mai bun exemplu, ii pui ochi caprui, il nenorocesti).

"Fiecare cu preferintele lui. Ma uit la tipi care se culca cu femei de 1.60 si 100kg, fericiti. Au fantezii cu ele, iar grasele de obicei au mutra frumoasa si sunt de treaba."

Pai au mutra frumoasa iar ei fantezii, ce sa le faci.
Crezi ca daca ar veni o bomba de femeie cu forme si cu ce vrei tu si ar fi si frumoase, aceia ar sta tot cu grasele lor? Fii sigur ca nu.
Obezele nu isi gasesc parteneri ca sunt urate si grase in primul rand, ia fa o medie si uita-te la toti barbatii care stau cu grase, majoritatea sunt vai de... lor, niste disperati fara viata care nu-si pot gasi o prietena ca nu se uita nici dracu la ei.
Crezi ca un barbat care face sala si isi respecta corpul s-ar uita vreodata in viata lui la o obeza? Un om normal cel putin, n-ar face-o.

| raMLesS explică (pentru sadrian46):

Nu e bre asa, cine te-a mintit?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru raMLesS):

Femeile. 8.

| raMLesS explică (pentru sadrian46):

Pai femeile astea mint de rup daca nu le dai 8===D

| Pnin a răspuns:

Altul care se minte singur că asta e motivul pentru care nu e băgat în seamă de femei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru raMLesS):

Erau 8 la număr.

| raMLesS explică (pentru Pnin):

Poftim? La mine nu e cazul, chiar din contra laughing am dm-urile pline.
Vorbesc strict de statistici.

| Pnin a răspuns (pentru raMLesS):

Cred ca esti genul care interpreteaza orice seen primit ca pe o validare.

| raMLesS explică (pentru Pnin):

De obicei nu primesc seen si in nici un caz nu o interpretez ca pe o validare.
La mine seen = remove si unfollow.
Te rog sa nu-ti mai dai cu parerea despre mine pentru ca nu ma cunosti si nu stii cum arat, cum vorbesc, cum ma imbrac, etc...