| raMLesS a întrebat:

De ce se spune ca frumusetea sta in ochii privitorului cand e clar ca nu e asa?

49 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca sa nu ai pretentii la cineva care arata bine, sari la primul venit in viata ta. Conteaza aspectul fizic, si cum se imbraca, mirosul, conduita civica toate aspectele astea conteaza

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ba e clar că este exact așa. De aceea se spune.

| raMLesS explică (pentru sadrian46):

Nu e bre asa, cine te-a mintit?

| sadrian46 a răspuns (pentru raMLesS):

Femeile. 8.

| raMLesS explică (pentru sadrian46):

Pai femeile astea mint de rup daca nu le dai 8===D

| sadrian46 a răspuns (pentru raMLesS):

Erau 8 la număr.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ba e asa.
Poti considera frumoasa o tipa care nu e, in urma experientelor placute alaturi de ea.
Unora le place simplitatea, altora kitsch-ul... Normal ca vor vedea "frumosul" in lucruri diferite.

| raMLesS explică (pentru NoTurbinaNoGood):

"Poti considera frumoasa o tipa care nu e, in urma experientelor placute alaturi de ea."
Daca nu ma atrage absolut deloc, nu o pot considera frumoasa indiferent de cele intamplate laughing
Frumusetea fetei unei persoane noi toti o percepem obiectiv la prima instanta, pac deja in 0.3 secunde stii daca te atrage sau nu.
Creierul nostru functioneaza la fel si avem zone speciale pentru recunoasterea faciala si trasaturilor acesteia, frumusetea nu e deloc subiectiva ci e foarte obiectiva de fapt, e foarte putin loc de subiectivitate cand vine vorba de aspect.
Cu totii de pe planeta asta daca nu mintim, absolut 7.8 miliarde sau cati suntem, toti o sa spuna ca Emma Stone e frumoasa.

| Cheo0S a răspuns (pentru raMLesS):

Asta numai daca esti robot.
Creierul tau stocheaza informatii treptat, sa stii cum arata cu exactitate o persoana iti trebuie minim 30 de zile sa stai cu ea zilnic.

Si aia e average nu e asa frumoasa + imagineazati cum ar arata fara unghiuri perfecte, fara machiaj.
Doar cine sta cu ea Zi de Zi stie cu exactitate cum arata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru raMLesS):

Eu m-am dragostit de una urata.
N-ai idee cat de frumoasa o vedeam, desi la inceput, abia am avut chef sa ies cu ea. Pe romaneste, era urata, "obiectiv". Subiectiv, a devenit foarte frumoasa.
Ma mai si mandream ca prostul, cand ma afisam cu ea.
Era si curva. M-am facut de rahat, aia e. Dar pot confirma ca frumusetea e in ochii privitorului.
Iar Emma Stone nu ma impresioneaza. Are moaca de broasca.

| Cracaaaaaaaaaaaan a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Are moaca de broasca.
Exact!

| raMLesS explică (pentru Cheo0S):

"Creierul tau stocheaza informatii treptat, sa stii cum arata cu exactitate o persoana iti trebuie minim 30 de zile sa stai cu ea zilnic."
Nu, ii judeci infatisarea instant, nu trebuie sa stai nici macar 5 minute cu unul cu sindromul down de vorba ca iti dai seama instant ca sufera de aceasta boala.
Nu trebuie sa stai cu nimeni 30 de zile ca sa stii daca te atrage fizic sau nu, hai sa nu zicem ca instant, dar te uiti la ea, la corpul lui atent timp de 10 secunde, o analizezi atent si iti dai seama daca e pe placul tau sau nu.
"Si aia e average nu e asa frumoasa + imagineazati cum ar arata fara unghiuri perfecte, fara machiaj."
Nu, nu e average in nici un caz, iar de unghiuri nu aduc discutia pentru ca sunt poze cu ea din toate unghiurile, + ca e actrita si arata bine din orice unghi, posibil ca in realitate sa arate mai bine/mai rau, vorbim strict de ceea ce vezi tu cand dai search pe google.

| raMLesS explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu vorbesc de subiectivitate, vorbesc pur obiectiv, si crezi ca alea frumoase nu pot avea un caracter frumos sau ce?
Diferenta dintre o femeie care arata de nota 3 si una care arata de nota 9-10(cum e Gigi Hadid), e enorma, aceste 2 fiinte traiesc in lumi total diferite.
Ok, pe barbati ii inteleg, astia sunt facuti sa isi lase samanta in mai multe femei, deci f** tot ce prind pentru ca nu raman insarcinati dupa sex, in schimb femeile da si sunt mai selective, primul lucru la care se uita e aspectul, o femeie nu are timp sa stea nu stiu cate ore/zile cu fiecare barbat sa afle ce personalitate are, il ia dupa aspect.
Un barbat de nota 4 ca aspect are sanse foarte, foarte mici sa isi gaseasca o prietena, in schimb daca are o abordare excelenta de nota 10, poate avea succes mai mare.
In schimb un barbat care arata de nota hai sa nu zic 10 ca astia nu prea exista, sa zicem nota 8-9 (cum e Brad Pitt, Sean O'Pry sau Tommy Fury, care arata mult mai bine decat un barbat de rand), nu au nevoie de o abordare foarte buna ca sa-si gaseasca o prietena, de fapt chiar nu prea conteaza daca sunt tacuti, antisociali, petrecareti, badboys, etc...(ai tot felul de exemple in jur)
Si da, sigur ca o femeie ar alege un barbat cu valoare(caracter bun, siguri pe ei, au afaceri, bani, sunt inteligenti, au status social etc...), dar astea vin mai tarziu si sunt mici bonusuri.
In mod obiectiv ai spune ca e frumoasa, are o fata simetrica si diferite trasaturi, dar esti putin subiectiv si de aceea ai o mica repulsie fata de ea.
Si te asigur ca daca ar veni nu stiu ce fata si Emma Stone la tine, 99% ai merge cu Emma laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru raMLesS):

Nu a zis nimeni ca alea frumoase nu au caracter ok.
De multe ori vad tipe frumoase, care imi starnesc niste asteptari spre nota 10 in ceea ce priveste comportamentul, iar cand ma apropii sa le abordez, sunt niste tampite cu accent rural, glume proaste nonstop si bineinteles inculte/analfabete. Dupa ce sesizez lucrurile alea, creierul meu nu le mai vede atragatoare, refuza modelul complet, nu le mai considera frumoase.
Desi in tot ritualul asta de imperechere, nu exista termenul "frumos". E vorba doar de atractie fizica si atractia emotionala.
Frumusetea ramane ceva subiectiv si mai ales relativ.
Unii considera "frumoasa" o punga de plastic precum Loredana Chivu, eu as evita-o din instinct. Altii daca nu vad sani, zic ca e naspa o tipa. Multi vor voluminoase, mie imi plac slabanoagele.
Unora le plac tipele cu posterior patratos de proeminent, mie mi se par naspa, etc.
Fiecare cu preferintele lui. Ma uit la tipi care se culca cu femei de 1.60 si 100kg, fericiti. Au fantezii cu ele, iar grasele de obicei au mutra frumoasa si sunt de treaba. Why not?

| raMLesS explică (pentru NoTurbinaNoGood):

"Unii considera "frumoasa" o punga de plastic precum Loredana Chivu, eu as evita-o din instinct."
Aia care o considera atractiva sunt niste hornalai redusi mintal care n-au avut in viata lor o prietena.
La aia chiar nu conteaza, vie sa fie.

"Desi in tot ritualul asta de imperechere, nu exista termenul "frumos". E vorba doar de atractie fizica si atractia emotionala"
Ba cam da, poti spune despre o femeie ca e mai frumoasa decat alta sau mai urata decat alta, iar marea majoritate sunt de acord cu tine, si sigur ca conteaza si atractia emotionala foarte mult.
Cu totii suntem de acord ca Gigi Hadid e mai frumoasa decat Andra a lui maruta, chiar daca ambele sunt femei frumoase.
Daca ii analizezi fata lui Hadid si ii iei toate unghiurile, ai sa observi faptul ca are anumite trasaturi mult mai accentuate decat o persoana de rand, si cam la fel cu toate persoanele pe care le consideri frumoase.
Sunt si exceptii, poti sa ai ca barbat de exemplu, un jawline extraordinar, daca ochii si sprancenele nu se pupa cu restul fetei, nu mai esti la fel de actractiv cum puteai fi.
Unora le sta mai bine cu ochii albastrii/verzi, (Ian Somerhalder e cel mai bun exemplu, ii pui ochi caprui, il nenorocesti).

"Fiecare cu preferintele lui. Ma uit la tipi care se culca cu femei de 1.60 si 100kg, fericiti. Au fantezii cu ele, iar grasele de obicei au mutra frumoasa si sunt de treaba."

Pai au mutra frumoasa iar ei fantezii, ce sa le faci.
Crezi ca daca ar veni o bomba de femeie cu forme si cu ce vrei tu si ar fi si frumoase, aceia ar sta tot cu grasele lor? Fii sigur ca nu.
Obezele nu isi gasesc parteneri ca sunt urate si grase in primul rand, ia fa o medie si uita-te la toti barbatii care stau cu grase, majoritatea sunt vai de... lor, niste disperati fara viata care nu-si pot gasi o prietena ca nu se uita nici dracu la ei.
Crezi ca un barbat care face sala si isi respecta corpul s-ar uita vreodata in viata lui la o obeza? Un om normal cel putin, n-ar face-o.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil pentru ca este cam... abstracta.

| relian a răspuns:

Nu se referea la barbati sau femei laughing se refera la alte chestii, la picturi,imagini,filme,peisaje etc.

Ce spui tu ca ar fi,banui faci referire cand se foloseste expresia la om,aia da e vraja marii,povesti laughing dar se foloseste si in cazul asta experesia aia,doar ca nu-i deloc asa, dar lumea o mai foloseste.
Unia tot baga ca asa vede el ca e urata, altul ca e frumoasa,(ma refer la o femeie), aia bat doara din gura, asta pentru ca nu pot ei avea, asa ca macar sa comenteze.

daca iei o femeie frumoasa si a duci 100 de barbati 90 vor spune la fel, deci restul is umplutura, aia 10 daca spun altceva bat campii, ori au ceva probleme, vad in loc de alb, negru laughing

| Celcestietot a răspuns:

Cel mai scurt raspuns posibil - din moment ce se ia in calcul si subiectivismul, atunci putem spune ca frumusetea sta in ochii privitorului. Ca un exemplu sa nu te bag in ceata, si daca o persoana din o mie spune ca esti frumos, iar restul neaga, se considera ca frumusetea este subiectiva. Daca doresti un alt argument, gandeste-te ca notele ca si aspect acordate unei persoane variaza in functie de privitor, la fel cum unii apreciaza un tablou mai mult, iar altii mai putin, la fel cum unii sunt dispusi sa se opreasca intr-un anumit punct intr-o licitatie. Valoarea obiectelor este subiectiva.

| raMLesS explică (pentru Celcestietot):

Fratele meu, frumusetea e obiectiva si e foarte puţin loc de subiectivitate, poate unii prefera buze mai pline si o față mai masculina, poate altii fix opusul, dar creierul tau automat recunoaşte feţele atractive pentru ca le evalueaza in mod obiectiv, de asta se ocupa cortexul prefrontal medial in mare parte.
Ce imi spui tu acum e ca si cum mi-ai spune ca dintre un băţ de 1 metru si un băţ de 2 metri, tu vezi mai lung băţul de un metru, ceea ce e complet fals, chestia asta se poate intampla doar daca ai tu vreun scurt circuit in creier, iar aici deja iesi din calcul si opinia nu mai are relevanta.
Ideea e in felul urmator, atractivitatea faciala este o atributie care ofera un avantaj biologic strans legat de succesul gasirii unui partener.
Trăsăturile faciale care contribuie la atractivitate sunt simetria faciala, trasaturile dismorfice sexuale, expresiile fetei si textura pielii.
Ce spun eu sunt studii si sunt statistici pe care vi le demonstrez cu exemple din viata de zi cu zi, daca nu ma crezi iti pot da link-urile, nu sunt genul de persoana care sa vorbeasca din plictiseala, frustrare sau sa dau informatii false nascocite de mintea mea cum fac majoritatea de aici.
Stiu ca suntem fiinte emotionale si ne place sa fim subiectivi si sa traim in iluzii, dar realitatea e putin mai dura iar statisticile nu mint, cifrele nu mint, matematica nu minte.
Marea majoritate sufera de sindromul Dunning Kruger, nu vreau sa te jignesc sau ceva dar daca tu crezi ca ai dreptate si e adevarat ce spui, adu-mi dovezi, astept link-uri cu studii stiintifice, astept statistici.

| Celcestietot a răspuns (pentru raMLesS):

Atractia tine de genele pe care le posezi si cum nu toti poseda aceleasi gene, atractia este subiectiva.

| raMLesS explică (pentru Celcestietot):

"Atractia tine de genele pe care le posezi si cum nu toti poseda aceleasi gene, atractia este subiectiva"
Ce treaba au genele cu atractia fata de o persoana? Atractia nu e subiectiva.
Ti-am explicat destul de clar cum sta treaba.

| OldSoul a răspuns:

Pentru ca frumusetea este obiectiva. Mie poate imi plac persoanele inalte si subtirele, tie poate iti plac persoanele scunde si plinute.
Chestii de acest gen.

| Hammurabi a răspuns:

Pentru că orice om cataloghează ca fiind "frumos" ceea ce-i place lui.
Și nu tuturor ne plac aceleași lucruri. Simplu.

| raMLesS explică (pentru Hammurabi):

Nu ma refer la lucruri, ci la o persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca se aplica la opere de arta(literatura, pictura, sculptura.) Desi si acolo subiectivitatea are niste limite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că așa e. Pe verificate și pe constatate.

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

Cum ar fi? Vreau si argumente nu doar raspunsuri de 3 cuvinte.
Da-mi un argument sau 10 in sustinerea afirmatiei ca frumusetea sta in ochii privitorului cand vine vorba de aspectul fizic al unei persoane.

| chuckmanson a răspuns:

Ce standard obiectiv ai care determină frumusețea?
Uite eu sunt bărbat, am păr lung și în general sunt foarte feminin și mai toți oamenii care m-au întâlnit mi-au zis măcar odată că arăt bine.
De asemenea, consider fetele grase ca fiind extraordinar de frumoase.
Bărbații cu părul lung și femeile supraponderale au fost considerați idealuri de frumusețe pentru milenii, deci nu înțeleg cum ai putea să argumentezi că preferințele mele sunt obiectiv incorecte.
De asemenea, eu consider păianjenii și șerpii ca fiind animale extrem de frumoase și au fost considerați așa în multe culturi.
Moda se schimbă mereu, curentele în artă se schimbă mereu, deci ideea că frumusețea ar fi ceva obiectiv e de râs.

| raMLesS explică (pentru chuckmanson):

Pentru inceput vreau sa-ti spun ca noua barbatilor nu prea ne intereseaza de aspect asa de mult, dar femeile gandesc cu totul diferit chiar daca spun fix opusul si de aceea le vezi ca isi inseala partenerul, ca umbla cu badboys sau ca baga baietii "buni" in friendzone all the time.
Daca vrei vorbim si despre asta pentru ca sunt foarte bine documentat si iti pot răspunde la absolut orice intrebare.
Acum trecand la răspunsul tau.
"Ce standard obiectiv ai care determină frumusețea?"
Hmm, nu stiu, probabil evoluţia noastră si modul in care ne-am dezvoltat pe parcursul a sute de mii de ani?

Lungimea părului si greutatea corporala nu prea au relevanta atat timp cat te prinde.
Vorbesc strict de trasaturile fetei.
Cu cat ai fata mai simetrica si ai trasaturi mai accentuate dismorfice specifice sexului, cu atat arati mai bine.
Iti pot demonstra acum pe loc.
Daca vrei sa vezi ca am dreptate cauta in momentul de fata asa pe google: Magnus Fiennes (uitate la poze cu el)
Apoi cauta Brad Pitt si uita-te cum arata el la 20-30 de ani.

100% ca toti oamenii de pe planeta, sau hai sa includ doar femeile, la prima vedere aleg faptul ca Brad Pitt arata mai bine.

Bun, trecand peste asta, eu vorbesc din studii si statistici, uita-te la răspunsul meu de deasupra acestui raspuns si citeste-l, se aplica si pentru tine.
Daca chiar vrei sa iti demonstrez ca te inseli, iti pot da fie cateva clipuri de pe yt cu aceste informatii combinate (cuprind analizarea fetei unor persoane si acordarea notelor pe baza modului in care arata), fie iti pot da studiile direct(iti recomand clipurile pentru ca iti salveaza timp).
Acum tu decizi cum vrei, eu sunt dispus sa iti demonstrez ca frumusetea nu sta in ochii privitorului.

| Anuket a răspuns:

Ba e așa.

| raMLesS explică (pentru Anuket):

Ai si vreun argument?

| Anuket a răspuns (pentru raMLesS):

Fiecare are gustul său, iar persoana poate părea mai plăcută sau antipatică în funcție de cum se comportă, după gândire și prin comparare cu alții. Dar diferențele nu sunt mari, la o persoană cu trăsături de model nu poți nega că arată foarte frumos, dar poate să nu te încânte.
Un exemplu foarte clar e stereotipul blondă cu ochii albaștrii, dar uite că mi-e îmi par șterse și mă topesc după opusul acestor trăsături.

| Celcestietot a răspuns (pentru Anuket):

Bun raspuns thinking

| TheStrategist a răspuns:

Ba se poate să fie așa.

| Pnin a răspuns:

Altul care se minte singur că asta e motivul pentru care nu e băgat în seamă de femei.

| raMLesS explică (pentru Pnin):

Poftim? La mine nu e cazul, chiar din contra laughing am dm-urile pline.
Vorbesc strict de statistici.

| Pnin a răspuns (pentru raMLesS):

Cred ca esti genul care interpreteaza orice seen primit ca pe o validare.

| raMLesS explică (pentru Pnin):

De obicei nu primesc seen si in nici un caz nu o interpretez ca pe o validare.
La mine seen = remove si unfollow.
Te rog sa nu-ti mai dai cu parerea despre mine pentru ca nu ma cunosti si nu stii cum arat, cum vorbesc, cum ma imbrac, etc...

| nevermatch a răspuns:

Emma Stone fiind asta? https://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%99ier:Emma-Stone-Photo-Call.jpg

E ciudata... si in unele poze seamana cu bunica mea. Daca intrebi lumea orice vedeta o sa li se para frumoasa dar daca vorbim de viata reala unde nu exista filtre si unghiuri perfecte nu avem cum sa vedem aceleasi persoane frumoase.

| raMLesS explică (pentru nevermatch):

Uita-te cati ani are acum si apoi uita-te cum arata la 20-25 de ani dom'le, nu mai face comparatii de genul... e ca si cum m-as uita la poze cu regina elisabeta de acum si as spune ai de viata mea ce urata e, vai ce babaciune.
Intre 18-30 de ani, atunci sunt femeile cele mai frumoase, cauta poze de atunci

| raMLesS explică (pentru nevermatch):

Omule, eu nu compar pe x cu y, e posibil sa fie, vorbesc strict de ea si de aspectul ei, fiecare om e diferit si are diferite trasaturi atractive, unii nici macar nu sunt de aceiasi etnie... fiecare etnie are diferite trasaturi care-i face atractivi, acestea apar in functie de zona unde au trait.
Nu ii inteleg scopul primei poze, e alb negru, e facuta cu o camera proasta si e naspa rau, restul sunt chiar bune.

| Cracaaaaaaaaaaaan a răspuns:

Ba asa e
Mie de exemplu mi se par urata cu spume angelina jolie

| raMLesS explică (pentru Cracaaaaaaaaaaaan):

Nu as putea spune ca e neaparat urata, pentru ca e in varsta, dar ia uita-te la poze cu ea de cand era tanara.
Ti se face el grosso vrej cand o vezi.

| Cracaaaaaaaaaaaan a răspuns (pentru raMLesS):

Mie mi se pare urata cu totul are maxilar de barbat buzele exagerate are alura de robot si ochii divortati nas de pug
Daca e sa luam din anumite unghiuri orice persoana arata bine

| Cracaaaaaaaaaaaan a răspuns:

Devon Aoki mi se pare oribila si e foarte populara e toata ziua in trend printre modele
Mi se pare cea mai urata
Dar unele fete au norocul sa li se ignore fata doar pentru ca sunt inalte in indutria asta

| xXLuLuXx a răspuns:

Simplu, pentru ca gusturile difera.