| RAY a întrebat:

De multe ori imi vine sa plec in lume fara nici o direcție, m-am saturat de aceeași rutină zilnică, voi nu? Toata viata asta e doar munca si a iti dori chestii materiale, eu unul m-am săturat

Răspuns Câştigător
| Theo94 a răspuns:

Accepta-ti soarta, maine dimineata te trezesti te duci la munca intri in roata de hamster alergi 8 ore si te intorci acasa, a doua zi o iei de la capat si tot asa. Cand va veni ziua vei primi recompensa pe care o vei da pe facturi, mancare, vicii, chestii materiale fara valoare intrinseca, insoara-te, fa copii care cel mai probabil va avea aceeasi rutina la maturitate, imbatraneste, ia pensie si mori. Dupa ceva timp nimeni nu isi va mai aminti de tine, ai fost doar o simpla rotita in intregul si gigantul angrenaj capitalist, o piesa simpla si usor de inlocuit.

Bine inteles nu toti au o viata ca asta.

10 răspunsuri:
| AdioTPU a răspuns:

Poti sa-ti iei concediu si sa calatoresti, sa vizitezi o alta tara.

| RAY explică (pentru AdioTPU):

Mult te ai gandit sa raspunzi

| Kaonashii a răspuns:

Plecatul in lume nu rezolva problemele, te ajuta sa fugi de ele. Si aici, si in strainatate esti acelasi om si faci aceleasi greseli. De ce nu schimbi rutina? Ce faci de obicei dupa munca?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu simt că aș fugi, eu calculez și fug.
Nu sunt fanul rutinei.
Dacă nu mă simt bine undeva, plec.
Te sfătuiesc să faci același lucru. Îți vei găsi locul mult mai ușor, dacă iei în serios toate posibilitățile.

| RAY explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Filozofic vorbind

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

Filosofic nu plecăm nicăieri, stăm și ne smiorcăim.

| RAY explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ma referam la rutina zilnica

| Freya1 a răspuns:

Fără chestiile astea materiale trăiești cam greu.Dar da, nu strica uneori sa îți mai eliberezi mintea iar dacă poți, de ce nu? chiar sa alegi un alt stil de viata.
Te-ai gândit la posibilitatea unei cabane în pădure?

| RAY explică (pentru Freya1):

Desigur ca da

| Fantaspirit2k23 a răspuns:

Asta e Matrix-ul in care trăim din cauza îndoctrinării pe care am primit-o in scoli sa te trezești să muncești ca un sclav pentru alții care tipăresc bani când vor ei și să o faci din nou la nesfârșit. Fa ce te face fericit daca ai bani strânși, fa o pauză și trăiește și pentru tine.