| Vitalie a întrebat:

De unde provine şi ce semnificaţie are expresia "E putred ceva în Danemarca asta", sau ceva de genu'?! happy

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

"Hamlet" de Shakespeare.Cuvintele se refera la o criza morala si politica, de fapt, in Anglia.

5 răspunsuri:
| antonius74 a răspuns:

Mi se pare ca e o replica din Hamlet, de Shakespeare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ceva e putred in Danemarca, insa de ce miroase la noi? laughing
si ca sa stii de unde vine expresia, citeste-l pe nenea,, Seicspir''. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Shakespeare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O replica celebra din opera "Hamlet" spunea ca e "ceva putred in Danemarca" William Shakespeare.
Continui cu una din perlele elevilor nostri :Shakespeare, după ce i-a omorât pe Romeo şi Julieta, a fugit în Danemarca, unde, după puţin timp, şi-a dat seama că acolo ceva este putred, aşa că a luat-o pe Ofelia şi s-au retras la o mănăstire din Parma, care-i aparţine Iui Stendhal.
Baza expresiei n-am gasit-o, intuiesc ca se referea la animozitati in Danemarca, posibilitatea unui iminent razboi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ceva putred in Danemarca
asta e expresia.