| anonim_4396 a întrebat:

Deci de maine avem izolare totala. Armata pe strazi. Pareri?

Răspuns Câştigător
| sopranaCadaverica a răspuns:

Nu e nici o izolare totala. Multi sunt angajati, multi lucreaza si trebuie sa se deplaseze catre acele locatii. Per pedes, nu cu elicoptere personale...
Asculta declaratii oficiale de la presedinte/prim ministru, nu zece mii de stiri pe aceeasi tema, ca multe sunt exagerate.
S-a anuntat ca DOAR persoanele trecute de 65 de ani nu vor mai avea voie sa paraseasca locuintele. (pe de o parte, e bine, ca oricum sunt pensionari, nu au de ce sa iasa, pot sa-si oxigeneze creierul si din balcon! Partea proasta e ca nu vor putea sa iasa pentru cumparaturi/medicamente. Trebuie sa apeleze la altii, sa depinda. Mai ales daca nu exista magazine in respectivele zone care livreaza la domiciliu! E foarte greu)
Iar restul vor putea iesi pentru strictul necesar. Ca pana acum. Afectat nu vei fi tu, cel care iese pentru mancare&serviciu, ci prostul de la colt care n-are altceva mai bun de facut decat sa cutreiere bezmetic prin cartier si sa tuseasca in fata oamenilor razand. Ala se va bate cu pumnul in piept ca nu-i convine.

HOME Știri Actualitate Klaus Iohannis anunță carantină totală în România: Tot ce era până acum recomandare devine obligatoriu. Măsurile, în vigoare de mâine

Breaking News Klaus Iohannis anunță carantină totală în România: Tot ce era până acum recomandare devine obligatoriu. Măsurile, în vigoare de mâine

Foto: Administratia Prezidentiala

Președintele Klaus Iohannis a anunțat, după întâlnirea pe care a avut-o cu premierul Ludovic Orban și cu mai mulți miniștri din cabinet, că vor fi introduse noi restricții pentru cetățeni. De mâine, românii nu mai au voie să iasă din casă decât pentru urgențe, aprovizionare curentă, sau pentru a merge la serviciu. Președintele a precizat că persoanele peste 65 de ani nu mai au voie deloc să iasă din casă. Armata va sprijini poliția pentru a asigura respectarea măsurilor, iar în cazul persoanelor aflate în carantină sau izolare vor fi folosite dispozitive electronice, astfel încât să poată fi controlate.'' Sursa: https://www.digi24.ro/......ne-1280363

38 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Ce parere vrei?
Mi imi pare o solutie foarte buna avand in vedere cati dobitoci exista in tara asta, ramane de vazut daca asa o sa se intample.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Good.

| johnnny123 a răspuns:

Exista si vreo alta varianta intr-o tara care colcaie de genul asta de cretini?:

https://www.facebook.com/lucian.mindruta/videos/10217135114031961/

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DeathIncarnate):

Voiam niste pareri la cald. Sper ca daca tot ne inchid in casa, primariile sa ajute pe cei batrani care nu au pe nimeni sa-i ajute. Nu inchizi oamenii in casa si ii lasi sa moara acolo, nu iti mai pasa

| alina2k18 a răspuns:

Izolare totala pentru batrani 65+!
In rest, te poti duce la munca - daca inca lucrezi- si poti face cumparaturi pe langa locuinta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E ceam mai buna masura care se putea lua

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Avem ce va scrie în ordonanță, nu ce spui dta aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Da stii care e hitul anului 2020? Corona
https://www.youtube.com/watch?v=MUx99QTk4cs
Relax in cati ani va lua nastere "Rommania "

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Ăla-i vechi
https://www.youtube.com/watch?v=q8_SiNIHzVs

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alina2k18):

OK, si cine le face cumparaturile batrinilor astora/cine le duce gunoiul/samd? Sa vezi mii de morti in casa ca uita toti de ei...

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru alina2k18):

Bravo! Sa-i inchidem in casa si eventual dat si foc. Asa-i? Eu nu am peste 65 de ani dar copilul nu este langa mine. Daca as avea 65 cine mi-ar aduce paine, alimente, medicamente? Fascisti!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mii de morți, hai dă-o dracu' laughing. Rafturile nu tot ei le-au golit? Nu ei se băteau pe saci de cartofi și s-au umplut de provizii?

Sunt o grămadă de tineri care fac cumpărături pentru bătrâni de 2 săptămâni deja, cel puțin la mine în oraș.

| alina2k18 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

S-au aprovizionat in saptamanile trecute, majoritatea au copii, nepoti, pot veni o data pe saptamana sa le lase cumparaturile la usa.
Un batran nu mananca de parca ar fi muncitor pe santier.
Gunoiul il pot duce la ghena de pe palier, ideea e sa nu iasa pe strazi pentru ca sunt categoria cea mai expusa, 3 sferturi din ei avand deja 2-3 afectiuni.

| alina2k18 a răspuns (pentru Salontanul):

Hai sa ii lasam pe strada si la hypermarket printre asimptomatici cand ei sunt full de diabet, hipertensiune si unii au suferit deja un infarct/AVC.
Fix infectare cu coronavirus le trebuie.

| BilaRomânească a răspuns:

Ne ducem pe pl

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru alina2k18):

Asa si? II lasam sa moara de foame in casa? Gandesti ce scrii? Asta este o reactie de tip fascist sau comunist. In ce tara ai aflat ca se procedeaza asa? Nici in China comunista nu s-a procedat asa! Au fost grupuri specializate care le duceau tot ce aveau nevoie. Citeste pe blogul lui Dan Tomozei (corespondent din China) sa vezi cum s-a procedat acolo. Voi tinerii ce Dumnezeu aveti de ganditi asa ciudat, negru?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Salontanul):

De unde știți că nu le duce nimeni mâncare bătrânilor? Nici nu s-a dat ordonanța laughing

| alina2k18 a răspuns (pentru Salontanul):

Ai idee unde bagi 10 000 batrani care necesita terapie intensiva?
Daca varianta ta e ca ii ducem la spital, pica, de aceea se prefera izolareawinking
Sa nu socotesc 5% din pensionari [ 5milioane numarul lor in Romania ] care sa aiba nevoie doar de internare laughing imi da cu virgulawinking
PS: avem 2500 paturi la terapie intensiva in TOATA tara.
PS2: vezi situatia din Spania care e in top 5 sisteme sanitare din LUME.
PS3: tu compari China cu Romania laughing pai aia au izolat 60 milioane din 1 miliard jumate laughing

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru supadeceapa):

Era vorba de o propunere a acestei persoane care spunea ca toti sa fie inchisi cei peste 65 de ani. Eu stiu o gramada care au copii in Italia si n-are cine sa ii ajute. Aia ce fac daca nu-i lasi nici la magazin si farmacie? Ii lasam sa moara in casa? Eu daca nu iau intr-o zi medicamentele imi urca tensiunea la 200 cu 100. Am patit-o.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru alina2k18):

Ce dracu ai? Unde am spus eu sa-i ducem la spital? Tu intelegi ce citesti sau citesti in alta limba. Eu am spus doar ca adaca ii izolam in case ar trebui sa fie grupuri de sprijin care sa identifice persoanele izoltate si sa le aduca cele necesare. Altfel, trebuie sa fie lasati la alimentara si framacie! Doamne fereste!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Salontanul):

În orașul meu mulți tineri s-au mobilizat deja de două săptămâni, au o listă cu bătrânii care locuiesc singuri (că lumea e mică și toată lumea se știe cu toată lumea), țin legătura cu ei, se duc și le fac cumpărăturile, apoi le lasă plasele la ușă. Soluții există, nu moare nimeni. Liniștiți-vă.

| darrio2007 a răspuns:

N-ai inteles nimic. Doar cei peste 65 de ani nu mai au voie sa iasa din casa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru supadeceapa):

Eu sunt linistit numai ca o individa, mai sus, propunea sa fie inchisi in casa si gata. Eu ii spuneam ca pentru asta trebuie sa fie grupuri de ajutor. Individa imi raspunde, aiurea, ca unde sa-i cazeze pe toti in spital, eu nezicand nimic de de cazat in spital! Asta era problema.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru supadeceapa):

Mai discutam despre asta peste cateva luni.

| Simpatic a răspuns:

Sa fac pipi pe ordonanta lor, au lasat sa intre cu microbul toti sclavetii din afara infectati si acum luam masuri drastice, Rusia au fost destepti de la primele zvonuri au inchis granita, au si ei 10 oameni infectati nu ca la noi.
Deci o tara de rahat condusa de rahati!
No offence cu nimeni dar in momentul actual pentru ce se intampla la noi in tara sunt vinovati cei din diaspora, mai ales cei care se duc si vin de la cersit de la prostitutie si asa mai departe, adica jegurile care nu lucreaza acolo sau lucreaza la negru.
Daca ai plecat din tara asta ca acolo chipurile iti este mai bine stai in *** acolo nu veni aici sa ne bagi in carantina pe toti!
Asta trebuia sa facem noi romanii, nationalisti, trebuia sa ii blocam pe toti cocalatii bronzati care se intorc in tara cu zecile de mii!

| aumih16 a răspuns:

Nu o sa fie usor! dar daca oamenii nu inteleg asta! ca trebuie sa stea in casa!

| DarthNiger a răspuns:

Pai ce pot sa zic, nu suntem in stare sa pricepem de vorba buna, asa ne trebuie pentru ca noi suntem prea destepti si prea ignoranti ca sa respectam sfatul autoritatilor, insa eu tot nu am inteles un lucru, cererea aia care trebuie completata cu datele personale si motivul pentru care iesi din casa, trebuie facuta de toate persoanele ori de cate ori ai nevoie sa iesi la cumparaturi? sau aia e pentru cei batrani?

| Adry05 a răspuns:

Era și cazu. Pe proști nu-i convingi altfel să stea în casă. Ce păcat că nu le pot vedea cu ochii mei fețele când o să stea obligați în casă ăștia de ieșeau zilnic stânga-dreapta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu parca m-as duce la cealalta casa thinking
Dar parca mi-e si lene.
Alte pareri n-am, sper sa ma cheme la servici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Te poti duce daca ai hartie ca dovada, sau pe propria raspundere. Zicea premierul ca si persoanele peste 65 pot iesi intre anumite ore. Plus ca lumea poate iesi la plimbat animalele, a zis mai devreme. Deci sambata si duminica iar vor fi batrani cu animale prin parc. Cu armata printre ei laughing))
Le este frica sa aplice masurile in mod mai sever, sa nu piarda capital politic. Vin alegerile in curand si se duce pe rapa reusita in alegeri.