| anonim_4396 a întrebat:

Deci de maine avem izolare totala. Armata pe strazi. Pareri?

Răspuns Câştigător
| sopranaCadaverica a răspuns:

Nu e nici o izolare totala. Multi sunt angajati, multi lucreaza si trebuie sa se deplaseze catre acele locatii. Per pedes, nu cu elicoptere personale...
Asculta declaratii oficiale de la presedinte/prim ministru, nu zece mii de stiri pe aceeasi tema, ca multe sunt exagerate.
S-a anuntat ca DOAR persoanele trecute de 65 de ani nu vor mai avea voie sa paraseasca locuintele. (pe de o parte, e bine, ca oricum sunt pensionari, nu au de ce sa iasa, pot sa-si oxigeneze creierul si din balcon! Partea proasta e ca nu vor putea sa iasa pentru cumparaturi/medicamente. Trebuie sa apeleze la altii, sa depinda. Mai ales daca nu exista magazine in respectivele zone care livreaza la domiciliu! E foarte greu)
Iar restul vor putea iesi pentru strictul necesar. Ca pana acum. Afectat nu vei fi tu, cel care iese pentru mancare&serviciu, ci prostul de la colt care n-are altceva mai bun de facut decat sa cutreiere bezmetic prin cartier si sa tuseasca in fata oamenilor razand. Ala se va bate cu pumnul in piept ca nu-i convine.

HOME Știri Actualitate Klaus Iohannis anunță carantină totală în România: Tot ce era până acum recomandare devine obligatoriu. Măsurile, în vigoare de mâine

Breaking News Klaus Iohannis anunță carantină totală în România: Tot ce era până acum recomandare devine obligatoriu. Măsurile, în vigoare de mâine

Foto: Administratia Prezidentiala

Președintele Klaus Iohannis a anunțat, după întâlnirea pe care a avut-o cu premierul Ludovic Orban și cu mai mulți miniștri din cabinet, că vor fi introduse noi restricții pentru cetățeni. De mâine, românii nu mai au voie să iasă din casă decât pentru urgențe, aprovizionare curentă, sau pentru a merge la serviciu. Președintele a precizat că persoanele peste 65 de ani nu mai au voie deloc să iasă din casă. Armata va sprijini poliția pentru a asigura respectarea măsurilor, iar în cazul persoanelor aflate în carantină sau izolare vor fi folosite dispozitive electronice, astfel încât să poată fi controlate.'' Sursa: https://www.digi24.ro/......ne-1280363

38 răspunsuri:
| brokxy a răspuns (pentru anonim_4396):

Da mai bine ii lasa sa moara pe batrani, ca dupa cine mai voteaza? lol

| Violleta2022 a răspuns:

Este corect.
Politie pe starzi, controale aleatoare. La servici vei merge cu permis, deci, ceva justificativ, daca nu, stai in casa si respecta legea.
Nu ai voie sa iasa din casa batranii de peste 65 de ani DELOC, iar ceilalti au voie DOAR ca sa cumpere de mancare sau medicamente, fiindca toate celelate magazine vor fii inchise.

| Frank51 a răspuns:

Sunt incantat. Ma mira acesta masura, venind de la actuala conducere, dar in acelasi timp ma bucur. Hai ca se poate pana la urma.

| aXy99 a răspuns:

Au voie si batranii sa iasa afara (la cumparaturi de alimente) in intervalul orar 11-13.

| CleanHeart a răspuns:

Foarte bine, asa stau oamenii in casa si nu-i mai poarta michiduta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CleanHeart):

Si ce facem de pasti? Nu mai avem sarbatori. Ne uitam online la slujba

| DoarAlin a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-o naibi de pasti. Sanatatea tarii e mai importanta decat o zi amarata.

| CleanHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi mersi daca pierzi doar un paste laughing conteaza sa ne revenim cu virusul prima.