| anonim_4396 a întrebat:

Deci, nu stiu daca are sens.
Cumva am o frica de a nu uita chestii. Cand citesc o carte, cand invat ceva. Imi e frica sa nu uit.
As vrea sa imi pot amintii totul si cele mai rele chestii.
Cum sa fac sa nu mai simt asa?
Nu e chestia neaparat ca uit repede si nu stiu sigur de unde s-ar fi putut dezvolta.
(Nu stiu sigur daca e buna categoria, dar am gasit-o ca fiind cea mai potrivita)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| siriusblack98 a răspuns:

Tie nu ti-e frica sa uiti lucruri,tie mai degraba ti-e frica de greseli,de imperfectiuni, de a nu pica la aceeasi scara intelectuala cu restul muritorilor de rand.Tu vrei sa faci totul foarte bine, daca se poate perfect din prima, imediat dupa ce ai invatat cum se face respectivul lucru. Tine minte un lucru, o memorie perfecta este un chin cum nu iti imaginezi.Creierul te ajuta sa uiti pentru a-ti prelungi viata. Daca nu ai uita lucruri, nu ai mai dormi noaptea, ai intra in depresie, nu ai trece peste anumite etape din viata.O memorie perfecta sau aproape perfecta inseamna mai multa gandire, cum viata este formata din 90% rele si 10% bucurii, o sa te gandesti mai mult la lucruri nasoale, gandirea la astfel de lucruri in mod excesiv duce la boli psihice si/sau de inima, bolile duc la deces.Este un sistem complicat si stufos dar totusi foarte simplu ramificat.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și mie mi-e frică să nu uit. Ei și?

| RoCkKiD a răspuns:

Care sunt efectele acestei frici? In ce masura iti afecteaza viata de zi cu zi? Iti afecteaza performantele scolare/la lucru sau relatiile cu prietenii/familia?