| AnetteBurnier a întrebat:

Buna, TPU! Deci am primit mult ajutor aici la o problema din categoria Sanatate, asa ca cine stie, poate primesc si la categoria asta.
Vreau sa va cer sfaturi in legatura cu increderea in sine..adica nu neaparat, vreau sa zic ca... mai bine va povestesc.
In clasa am fete batause, care vorbesc tot ce gandesc si au super mult tupeu. As vrea si eu sa fiu ca ele. Daca ceva nu le convine nu ezita bataia, in care nu m-as baga niciodata, dar de cand le-am vazut, si de cand ma si uit la un film care e plin de lupta, imi doresc suuuper mult sa invat sa ma lupt si eu. Am crezut ca e nevoie numai de confidenta si de afirmatia ca pot sa o fac, a fost greu sa-mi bag astea in cap dar am reusit. Si am un prieten coleg cu mine foarte bun, a zis ca venise in foisor sa vada o bataie, dar nu e. Si îi zic eu: Hai s-o facem noi daca nu e.
Bine ca nu era nimeni, decat noi si inca un coleg pentru ca altfel sigur radea toata scoala de mine. El e ciudat sincer, nu stiu de ce sunt asa prietena cu el, dar faza e ca el sta mai mult cu mine si mna nu-mi place să resping oamenii. Faza e ca am incercat sa dau un pumn care nici nu s-a simtit iar pe urma e negru nu-mi amintesc, adica nu am ptit nimic,dar totul s-a intamplat asa repede, jongla cu mine pe acolo, stiu doar ca m-a luat de gat si talie, iar pe urma m-a trantit jos. Dar n-a fost cine stie ce tehnica. pur si simplu a fost super rapid si violent si n-am putut sa ripostez, a fact ce-a vrut cu mine. Si el r ok, nu se bate deloc de obicei, cand ma gandesc la ceilalti cum or fii.;-; Nu ştiu ce sa faaaac. In fata altora par dura si glumeata pentru ca asa imi ascund eu sensibilitatea, dar nu sunt.;-; Sunt groaznica. n-o sa pot sa ma apar niciodata... ce sa fac ca sa invat da ma lupt? Nu-mi place de loc sa dau in oameni, gandul ma infioara... dar am impresia ca face parte din om, bataia tupeul,chestii pe care nu le am. Vreau doar sa ma bat cu cineva si sa inving. O data. Cum fac fetele din clasa mea
Putin ajutor? E cam lung, da.heh dar o sa dau fundita ^-^

Răspuns Câştigător
| ș53fan a răspuns:

Sincer, un sfat al meu e sa nu faci ce face altul si sa nu te schimbi,sa nu iti schimbi personalitatea doar ca sa fii ca altul sau eu stiu ca sa te integrezi sau mai stiu eu ce!
Sincer cu bataia... Nu stiu ce sa zuc,daca nu e necoie, eu zuc ca cel mai bine ar fi sa eviti, cel mairau caz ca suni la politie...
Iar daca chiar vrei sa inveti ceva bataie, ai putea sa te inscrii la karate ceva!
Zic si eu nu stiu, asta as face eu, parerea mea

| AnetteBurnier explică (pentru ș53fan):

Mulțumesc frumos!

3 răspunsuri:
| StevenMetalhead a răspuns:

Salut Anette. Ești neobișnuită, n-am mai văzut cazuri în care fata să vrea să bată. Eu sunt de părerea că dacă omul își dorește ceva, atunci el face orice ca să obțină ceea ce vrea. Găsește vreo secție de lupte cum ar fi taek-won-doo, karate, box, judo, kickboxing, etc. Azi sunt atâtea arte marțiale și...bineînțeles că pe stradă nu le folosești, pentru că suntem oameni civilizați, nu vandali, dar în schimb vei participa la competiții, vei putea da în nas cu piciorul, va fi tare distractiv și îți vei putea ține controlul, dar referitor la prietenele tale, străduie-te să nu te i-ai de capul cuiva. Adică fii așa cum ești și ocupă-te cu ceea ce-ți place. Asta e )).

| AnetteBurnier explică (pentru StevenMetalhead):

Mulțumesc pentru răspuns dar digur n-o să se lipească nimic de mine la cursuri. O să mă rezum doar la defensiva mea de apărare dacă nu pot să mă lupt... cam asta e decizia mea.