| Ex0id200 a întrebat:

As vrea sa invat limba coreeana, doar ca nu găsesc manuale in romana care sa ma ajute, toate sunt out of stock si cele in engleza sunt foarte scumpe.Am gasit cate ceva pe Scribd dar cam atat. Nu pot sa invat online pentru ca sunt foarte multe surse si nici nu stiu care e cea potrivita, plus ca sunt tentata sa mai trag cu ochiul pe Instagram intre timp laughing. Pana acum am reusit sa invat alfabetul și pot citi destul de repede, stiu structura gramaticala și câteva cuvinte/fraze uzuale de prin kdrame. De obicei invat o limba straina foarte repede si nu depun prea mult efort, dar fiind vorba de o limba cu o structura diferita si un alfabet nou, ma simt puțin descurajata. Ce sfaturi imi puteți da? Mai e cineva in situația mea? De unde pot face rost de cursuri si manuale?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu inveti limba rusă? Si vei putea vorbi cu Ion Iliescu rusește, nea nelu măi dragă.

| zurick a răspuns:

Găsești pe Z library.

| JicaContra a răspuns:

? fetish much cu carti fizice?
aplicatii de telefon ai incercat?

| Ex0id200 explică (pentru JicaContra):

Am încercat Duolingo si Rosetta Stone, dar ma deruta faptul ca învăț mai intai cuvinte si nu gramatica. Personal mi s-ar parea mai usor sa invat baza gramaticala si sa grefez cu cuvinte pe parcurs. Dar cred ca tot la aplicații o sa recurg pentru ca nu gasesc fizic nimic laughing

| JicaContra a răspuns (pentru Ex0id200):

Aplicatia incearca mai intai sa te aduca un nivel minim de conversatie

| Ex0id200 explică:

Franceza și engleza le-am epuizat de mult, nu mi se pare deloc o prostie sa stiu o limba asiatica, mai ales ca astea se cauta alaturi de limbile mai neobișnuite. Nu se stie niciodata când o sa am nevoie de ea si mai da si bine cand auzi ca o persoana știe o limba diferita, eu una chiar apreciez persoanele care fac eforturi sa invete ceva ce nu e mainstream. E doar o pasiune de-a mea care ma stimuleaza intelectual si de care sunt sigura ca ma voi folosi in viitor, nu stie nimeni unde il duce soarta happy