| RAY a întrebat:

După reingrasare scade rata metabolica sau e un mit?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Slabirea e mega usoara pentru mine, mentinerea ma omoara laughing
A fost mai greu ca la prima pentru ca am slabit ffff multe kg gen daca mai dadeam jos 5-6 eram subponderala, nu cred ca am cum sa scad ever oricum laughing la anii mei.
In dieta pe care am tinut o eu nu calculam calorii, calculam de fapt proteinele, acum nu mai calculez ca stiu deja.
Cand nu consumi grasimi si carbohidratii sunt putini oricum si aia din legume verzi nu ai cum.sa consumi multe calorii ca nu mananci 1 kg de carne slaba si 1 kg de branza degresata 0.5% zilnic.

38 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nea mosoti, să-mi zici și mie secretul prin care ai ajuns sa ai idolihee hee

| RAY explică (pentru Catrice):

Da raspunsuri bune, dar acum are treaba sau manca nutella

| Celcestietot a răspuns:

Nu vad de ce ar scadea. Logic ar fi sa se mareasca.

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Puteai sa ii mesaj privat știi?

| RAY explică (pentru Catrice):

Pentru ca vreau si de alti

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ce ai făcut Man din nou ai călcat pe bec? Sau e doar o curiozitate?laughing Eu unu ' de la dulciuri nu mă pot abține, mi imposibil, culmea la țigări am renunțat când mi am impus, am fost singurul din familie care a reușit acest lucru.nu știu, dar parcă și de dulciuri incepe sa mi se ia.

| alina2k18 a răspuns:

Nu stiu dar termenul de reingrasare suna ciudat rau laughing
E gen a doua ingrasare?
laughing
Hai la papanasi calzi cu smantanicaaa din aia bunawinking si dulceata de cirese, visine sau smochinewinking
Am si frisca vanilata de casa laughing
Duminica ne rasfatamwinking

| RAY explică (pentru Celcestietot):

Omule esti repetent la teoria evoluției, organismul conserva energia nu o risipește, cu scăderea greutăți scade rata, îmi pot da fundita singura

| RAY explică (pentru alina2k18):

Zi-mi tu Alina dupa ce ai slăbit apoi ai pus pe tine cum a fost a doua slabire mai grea ca prima, ma refer la consumul de calori nu in mod psihologic

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Baga fructe, recomand kaki du-te și baga și mandarine. Fără nr

| RAY explică (pentru alina2k18):

Dupa 3 ore de banda am pus întrebarea

| RAY explică (pentru alina2k18):

Pe mine corona ma ingrasat și tratamentul

| RAY explică (pentru alina2k18):

Fructe,legume sunt energia organismului, grăsimi din peste, avocado, proteine ar fi bine sa crești pentru a nu pierde masa, tu ar fi trebuit sa faci cv masa sa îți crească rata metabolica

| alina2k18 a răspuns (pentru RAY):

Nu am cum sa mai cresc proteine, mananc 80-100 grame proteine maxim pe zi, am 65-66 kg in VIUwinking laughing, consider ca sunt destule, am putine zile cand depasesc 100g si asta daca mananc prajituri proteice de mi le fac eu, altfel din carne slaba de mi-o pregatesc eu nu pot manca atat de mult, te ia greata cand mananci de aproape 1 an f multa carne zilnic... am avut saptamani cand am mancat 4 kg de carne laughing
Nu am ce masa sa mai pierd pentru ca eu sunt la mentinere > stabilizarea greutatii.
Nu consum fructe deloc = my personal choice.
De la avocado borasc.
Oricum azi e zi de sarbatoare laughing deci ne facem de capwinking

| alina2k18 a răspuns (pentru RAY):

Hai mai Raywinking recunoaste ca ai papat laughing eu din martie 2020 pana in septembrie 2020 am tinut cel mai draconic regim, 6luni frumoase de full pandemy, daca am slabit eu 37 kg femeie fiind cu perioade ale lunii horror pai tu dai jos 25 kg in maxim 4luni, la 1 mai esti scandura de 60-62 kg si cantarul va fi best friendwinking ca daca esti normoponderal o sa te simti tu naspa cand pui 2-3 kg.
Nu mori 4luni sa tii un regim.
Mercic de fundita pentru o fata slabuta ca mine laughing sunt pisica acum nu mai sunt vacutawinking.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu ai dat un context clar, eu ti-am raspuns la modul general happy. Ai inteles? Dumnezeu stie laughing! Daca mananci ca porcul nesimtit, normal ca rata metabolica va reveni la NORMAL, sunt sanse foarte mari si sa nu revina la loc daca ai parte de o boala. Omul are un metabolism aproximativ liniar toata viata, nu scade si nu creste cu mult, desteptule evolutionist. Tu esti repetent la ortografie, pe langa multe altele, preafericitule.

| Mosotti a răspuns:

E un mit.

Eu am probat asta personal cu cantarul si calculul matematic care au dat, daca am mancat in jur de 2300 Kcal/zi m-am mentinut, chiar daca m-am ingrasat de 4 ori, daca mancam peste 2300-2400 ma ingrasam la fel de repede ca si inainte, la acelasi surplus caloric.
Sau slabeam la fel de repede la acelasi deficit caloric.

Dar nici nu are cum sa scada, eu am mai zis parca, procesele chimice din organism sunt aceleasi ca sa-ti mearga treaba cum trebuie, organele, alimentarea lor, ele isi faca treaba la fel mereu, nu cont de cate ori te-ai reingrasat tu, inima bate cu acelasi puls, temp corpului e aceiasi, creierul tau merge la fel, deci e nevoie de aceiasi energie!
De aia si testul practic mi-a dat, ca si eu credeam porcaria aia odata.

Chiar si cand faceam dieta stricta un timp, nu scadea metabolismul, era la fel, tot 2200-2400 ardeam, asa ca aia este. Singura chestie care e posibila e ca daca ai 60 Kg sa arzi mai putin decat daca ai 90, asta da, pentru ca fiind mai mare, consumi mai multa energie si pentru aceleasi miscari uzuale, insa sincer la mine nu prea am observat asta, ca am avut 90 ca 70, cam la fel ardeam, poate sa fi fost un 100 diferenta dar nu mai mult.
Insa este o diferenta, ca si la ceasurile de la biciclete, benzi, poti pune greutatea tocmai ca poti arde mai putin daca esti mai slab, si mai mult daca esti mai gras.
Si inima cand esti mai gras face efort mai mare, deci consuma mai mult.
Dar cu reingrasare nu are nici o treaba scaderea metabolismului, adica daca ai redevenit mare ca inainte, arzi la fel.

| Mosotti a răspuns (pentru alina2k18):

Pai Kcal conteaza in slabire, nu cont ca mananci carbo, grasimi si altele, eu in slabire mancam si dulciuri fara probleme, dar in limita a 1200 Kcal/zi, si asa slabeam cam 4, 5 Kg lunar.

Ptr sanatate conteaza sa mancam si ce trebuie, insa strict pe partea de slabire, organismu vede cate energie intra in corp, nu-l int ca mananci carbo, grasimi sau proteine, ori din toate.

Nu stiu de ce disociaza unii aiurea.

Bine, tu ai luat-o la sigur ca nu ai cum sa sari cu mancarea sanatoasa, e si asta o chestie, insa sa nu duca la frustrari in timp.
Normal ca mentinerea te omoara, ca trebuie sa mananci mereu a la long tot atatea Kcal cat arzi, iar fara calcule, nu ai controlul.
Eu calculez tot ce mananc ca sa stiu sigur ce se intampla.

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Pai de unde sa stiu eu, eu raspund in mod natural cum gandesc eu cu privire la problema aia, dar pe sub asta m-a nimerit, ca eu fac astea din 2008, Kcal, cantare, glicemie, slabit, ingrasat, calcul Kcal, teste la laborator (asa am aflat ca sucurile cu indulcitori nu provoaca secretie in plus de insulina cum ziceau aia cum ca simte corpul ca am bagat dulce si baga insulina ca si cum e zahar, si ne ingrasa).

Si evident ca am testat si pe ingrasare si nu doar pe secretia de insulina, si nu ingrasa! Partea cu chimcalele e alt subiect, n-are treaba cu axa slabit, ca si alea cu zahar au chimicale in ele.

Eu mi-am calculat rata metabolica ca lumea cu precizie 95-96 %, nu ma iau dupa calculatoarele astea de pe net care au mari erori.
Calcu da ca as arde 1650-1700, si eu real ard 2300-2400, bine fara miscare in plus, doar activitatea uzuala.
Sau invers, poate da ca arzi mai mult si de fapt sa nu fie asa, de aia unii "Pai arata ceasul ca ard 3000 si eu mananc 2500, de ce nu slabesc domne?", pai nu arde 3000, asta daca chiar mananca 2500.

Dar mie imi si place, nu fac doar de nevoie, e o joaca pentru mine.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Ramane la fel, daca avea 90 Kile inainte, a ajuns la 60 si ajunge iar la 90, va arde identic cu prima data cand avea 90.

E ca si cum acum ai tras dupa tine o masina de o tona si ai facut pauza 3 luni, dupa 3 luni trebuie iar sa tragi dupa tine o masina de o tona, ai nev de aceiasi energie, nu consumi mai putin.
Lucru mecanic e identic.
Bine, presupunem ca miscare uzuala e aceiasi, ca daca dormi toata ziua si inainte te mai miscai, da, scade.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Funda nu se cere, aia o primesti sau nu daca intiatorul considera, nu trebuie sa zici tu. Daca considera ca din punctul lui de vedere e cel m ai bun raspuns (ca poate din alte puncte de vedere nu e cel mai bun), primesti funde clar.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu stie cred, ca nu a calculat exact ca sa aiba control ca lumea, de aia si mentinerea e grea la ea.
Daca ai cutare deficit caloric, slabirea decurge in acelasi ritm, asta daca cand incepe slabirea avea aceiasi greutate ca si data trecuta cand a inceput slabirea.

Si evident miscarea uzuala sa fie cam aceiasi.
Dar daca a calculat ne va putea spune.

| Mosotti a răspuns (pentru alina2k18):

Pai de ce suna ciudat termenul? Adica la o a doua ingrasare, asta inseamna reingrasare.
Ai slabit, si apoi te ingrasi iar.
Reincarcare, deci incarci din nou, de ex.

Asa am tinut-o eu in rasfat o luna in 2013 si am luat 8 kile in luna aia.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu nu prea ma pot abtine de la dulciuri, cateodata am mancat si doi cozonaci de 450 g unu, din ala Boromir cu ciocolata si rom, doaaamne ma ungea pe sufletel, nu alta. Cand muscam asa din el si era ciocolata aia in el, era durere, nu mai aveam nevoie de nimic. 3800 Kcal erau, dar nu mai conta.

Sau chifle cu Nutela, asa calde cand o rupeam in doua si puneam cu lingurita Nutela si mancat, era urgie de bun.

Daca ti se ia de dulciuri e bine!
La mine oscileaza, odata mananc asa, alteori mai putin, si ma mai mentin.
Pe 8 ianuarie am mancat o cratita de cartofi prajiti (proveniti din 2 Kg cantariti curatati), doua copanele prajite deci 3200 Kcal, si dupa 7 ore am mancat si un cozonac din ala, si asa facut 5000.
Nebunie.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Masa musculara creste metabolismul sa zic cu un 100 Kcal/zi cam, asta la barbati, la femei unde creste nesemnificativ, e egal cu zero, insa e bune pentru sanatate ca se tonifica corpul, arata altfel si la femeie asa fin cu masa.

Pai fara proteine nu merge masa, ca proteina e caramida de constructie a muschilor, si carbohdratii sunt zidarii care duc caramizile unde trebuie, deci trebuie si carbo in cantitate normala, nu redusi mult.

| Mosotti a răspuns (pentru alina2k18):

Da, sunt destule proteine! Trebe minim 1 g per Kg, lucru care tu ai.
Daaaa, ne facem da cap, eu am de gand sa prajesc cartofi si copanele bune rau tare, dar sa vedem, nu-s hotarat inca.
Ce inaltime ai?

| Mosotti a răspuns (pentru alina2k18):

Adica ai mancat cam 500 Kcal pe zi si ai avut cam 1450 deficit pe zi, ca sa slabesti 6, 2 Kg lunar adica 37 alea in 6 luni.
Mda, e regim durere. Bine ca ai putut.
Nu s-ar recomanda sub 1200 Kcal/zi deficit, ca sa nu pierdem masa musculara multa, minerale si altele.
Oricum la 1 kil slabit, in kilu ala e si 30 % muschi pierdut cam.

Dar mentinere sa vedem cum o faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Într-adevăr cozonacii de la boromir sunt foarte buni ..de aia cu rom nu am incercat, in general nu îmi plac dulciurile cu rom, nici nutela nu prea mai mănânc de la o vreme încoace, dar o sa bag niste clătite cu nutela ..eu de exemplu am sesizat că, când mănânc mâncare proasta și mai depresiv mă simt, mai ales mâncare de la fast food aproape că nu se schimba imediat starea după ce mănânc un kebab, cred că contează și alimentația in depresie, dulciurile in schimb nu schimba starea în naspa decât junk food am sesizat că schimba aproape brusc starea.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu are acelasi metabolism liniar toata viata, la 10 ani mi s-a zis la sala ca, ar scade metabolismul cu 10 % din cauza ca se duce din masa musculara, insa sincer asta nu am verificat ca sa fiu convins ca asa este.
Sincer la mine n-am observat asta fata de acum 10-13 ani, dar aia e.
Bine, presupunand ca omu are aceiasi inaltime, greutate si sex.