| RAY a întrebat:

Am citit pe internet ca dacă scazi din rata metabolica bazala scade metabolica? As vrea răspunsuri serioase în special de la Cosmin și mossoti și cine mai știe desigur

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu scazi din nimic, nici nu poti scade din rata metabolica, doar daca reduci la maxim miscarea, de exemplu daca te duci orata la toaleta in loc de 3 ori, stai mai mult in pat in loc sa te mai duci la bucatarie din cand in cand, daca nu mai iesi la cumparaturi, daca nu te mai duci nicaieri fata de inainte cand te mai duceai, fie si ca mergeai 10 min pe jos, conta si aia, insa chestia asta nu o prea faci sa stai in pat 90 % din timp.

Sau daca slabesti extrem, insa si asa nu scade prea mult.

Deci nescazand rata metabolica bazala, nu scade nimic dupa.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Deci dacă tai din aia 1680 de calori nu se întâmplă nimic? Voi ăștia cu dietele numa din aia slăbiți

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Eu ard cam 2300-2400 bazal verificat practic. Daca tai din ele la mancare, slabesc, si da, doar din asta slabesc.
Si da la fix, deci verificarea e corecta.
Daca mananc 1800-1900 pe zi, dau 2 kile intr-o luna.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Ai testat stiintific? Și cât manci și efortul depus în fiecare zi?

| RAY explică (pentru Mosotti):

Logic ca scade pe măsură ce slăbești având mai puține grăsimi, e logic ca dacă faci sport îți crești rata ca faci sport, dar mann calorile sunt baza, eu din păcate încă nu am pus în aplicare tot ce trebuie făcut

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, am testat practic, eu nu ma iau dupa calculatoarele de pe net, ca ala mi-a dat un 1650 si era total fals.
Am mai zis cum am testat parca. Si calculul matematic a dat cu verificarea practica.

Daca mananc 2300-2400 calculat, ma mentin! Efortul e minim, stau 90 % in casa, ies din cand in cand la cumparaturi si cam atat.
Acum la 1, 7 m-am 71 Kg.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai daca n-ai pus in aplicare, aia este, ce sa zic, nu pot zice pune in aplicare, ca asta stiai si tu sa faci, si o faceai daca simteai asta de la sine, dar nu ai simtit si aia este.

Scade cu slabirea insa nu f mult, eu de ex la 85 Kg ardeam cam tot 2300-2400 sa stii, ca si la 65! Depinde si de om.
Unii zic chiar pe dos, ca din cauza rezistentei la insulina cand esti prea gras, ai rata metabolica mai mica, insa sincer nu am verificat asta ca sa zic sigur.

Rezistenta la insulina duce la blocarea slabirii, pentru ca insulina e dusmanul slabirii, cand insulina e sus, nu slabesti! Cand ai rezistenta la insulina sus, insulina e permanent prea sus.
Insa daca mananci kcal mai putine, oricum ar trebui sa slabim la fel, aici e de testat.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Iti recomand fassting, doua mese pe zi, dimineața 700 și după masa 500, cică scade riscul de diabet, recomanzi high protein ei eram pe high carbo mi tot timpul foame și poate de dulce, de la fructe mann, sa trec pe carnea?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu fac asa, cand imi vine mananc ce simt, cand nu imi vine, nu mananc, si asa ma mentin de fapt. In mod natural.
Nu stiu ce sa faci, trebuie un echilibru intre toate si proteine, lipide, carbo.

Era regula aia 20 % fat, 30 % proteine si 50 % carbo in alimentatie.
Procentele de nutrienti.

9 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Cum adica scade metabolica? Ce e aia metabolica?