NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Eşti într-un mijloc de transport în comun (avion, tren, autobuz...), brusc auzi în spatele tău un apăsat "Allahu Akbar!". Care este primul tău gând, primul sentiment, prima reacţie?

98 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul mijloc de transport cu care calatoresc eu este căruța.Primul gand ar fi:ce pana mea cauta asta.n caruta?
Apoi i.as zice:frate, o fi Allahu tau mare, dar biciul meu ustura al dracului de rau!

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Castigi la pariuri si nu mai esti nevoita sa fii birjara, o sa conduci si tu ceva dupa bunul plac!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Caruta e locul in care am venit pe lume, locul in care am devenit femeie.Nu renunt la ea, poate.i mai adaug doi cai.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Castigi si pentru mine, eu nu mai bag, multe tepe luate. London second's trebuie batuta bine, din 2011 n-am mai pupat victorie in epl in fata lor. Watford 3-1 cu yawnaited bwhahahah. Nici in cele mai frumoase vise ale mele nu imi imaginam ca vine potopul pentru ei. E momentul sa plateasca cu varf si-ndesat toate furaciunile...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi iau panica daca sunt in alta tara dar cum sunt in Romania, tara in care nici apocalipsa nu vine, probabil m-ar bufni rasul.

| 6684464 a răspuns:

"Capu' la cutie!"

| dragos38 a răspuns:

Chiar am fost plecat in Antalya la mare cu avionul si cand ne-am intors tot cu avionul ne-am intors, spre norocul tuturor celor din avion nu s-a intamplat asa ceva, daca s-ar fi intamplat hm, nu stiu, cred ca eram pe lumea ceaalalta acum.

| tudorvolcano a răspuns:

În astfel de cazuri l-aș imobiliza pe cel care strigă așa ceva în transportul în comun, nu vreau ca copiii care ar putea fi pe-acolo să pățească ceva în cazul unui atac terorist.

| NOname explică (pentru tudorvolcano):

Dar realizezi că în rândul musulmanilor "Allahu Akbar!" e la fel de comun ca "Slava Domnului!" sau "Doamne ajută!" printre creştinii noştri şi îl pot rosti în varii ocazii, de n-şpe ori pe zi, ceea ce şi fac? N-ar fi fun să sari pe un musulman, care îşi mulţumeşte zeul, că a decolat avionul, sau că bunica îi e sănătoasă, sau că şi-a luat a treia nevastă colegul lui de discuţii? laughing

| tudorvolcano a răspuns (pentru NOname):

Takbir-ul تَكْبِير ( adică Allahu Akbar! إن شاء الله = Dumnezeu e mare ) nu se folosește decât în ceremonii religioase, în situații de stres, în momente de disperare. A striga în transportul în comun așa ceva e o prostie, sau un semn că e un atac terorist din partea unui fundamentalist disperat.
În situații de zi cu zi se folosește insha'Allah إن شاء الله, care înseamnă „dacă vrea Dumnezeu", echivalentul lui „Doamne ajută" la noi creștinii.
Am mulți prieteni arabi în Bruxelles unde stau, iar pentru ei să nu știi diferența între cele două expresii e o probă de ignoranță totală. E ca și cum te-ai duce într-o biserică și nu știi cine e Iisus Hristos.

| NOname explică (pentru tudorvolcano):

Da, probabil ai dreptate. Însă e de reţinut, totuşi, că fraza "Allahu Akbar!" nu este legată în mod direct şi obligatoriu de un atac terorist.

| ubox7007 a răspuns:

Mi-ar veni dintr-o data in cap, toata tampenia acesta cu acceptarea tuturor tampenilor liberaliste si as face cu mana

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

E normal?

| Juviia a răspuns:

Fug,si sar pe geam ca sa ma duc la un wc =)

| OhGodWhy a răspuns:

We are fucked!

| misu2315 a răspuns:

Ma intorc, si probabil primul gand e ca e vreo gluma.

| supremxxxoxo a răspuns:

Ei bine, posibil sa-l fi vazut dinainte acea persoana si nu m-ar surpinde strigatul acela, cel mai posibil sa imobilizez acea persoana sau sa preiau corpul cu forta a altui pasager vecin si sa ma pun in spatele sau.

| Zedge a răspuns:

Fac tot ce-mi sta in putinta sa-l opresc pe jegul arab sa faca o nenorocire.

| LoveIsLove4Ever a răspuns:

Daca ar fi in autobuz un tip pe care am pus ochii m-as duce si l-as saruta laughing Daca tot mor, macar sa mor fericita laughing

| Metalheadforever666 a răspuns:

As striga "Baga-mi-as **** sa-mi bag!" si as fugi.

| Bogdy2k a răspuns:

De ce nu faci intrebarea mai "piperata"? Reformuland intrebarea ta dar cu o adaugare, esti in avion, tren, autobuz, inainte cu o zi auzi ai pus un bilet la lotto apar rezultatele pe internet ti-au iesit toate numerele si dupa auzi in spatele tau "Allah Akhbar"winking

| veryhonest a răspuns:

Nu stiu, ca de obicei ascult muzica la casti.

| casher a răspuns:

Om pus pe glume.

| mihaibrad a răspuns:

Primul meu gand ar fi : OMG, mor si nu am apucat sa o cunosc pe NOname.

| Laura78 a răspuns:

Cred ca nu m-as mai gandi la nimic, doar as fi speriata

| NyctophobicGhost a răspuns:

72 sad

| NOname explică (pentru NyctophobicGhost):

laughing Da, probabil de aia îi zice "religia iubirii".

| HikariAi a răspuns:

Primul sentiment, prima reactie? Fi serioasa, doar nu crezi ca dupa ce va spune arabul "Allahu Akbar!" ai mai apuca urmatoarea fractiune de secunda, nu ai mai avea ce sa mai ai un prim sentiment sau o prima reactie, banuiesc ca e evident! Ai avea asta doar daca ar fi o gluma si cel mai probabil "primul sentiment, prima reactie" ar fi sa fug dar dupa 2-3 secunde, poate nici atat mi-as da seama ca e o gluma proasta.

| NOname explică (pentru HikariAi):

De unde e această certitudine că musulmanul nu poate să-şi ridice în slăvi zeul şi fără să arunce pe cineva în aer?hee hee

| HikariAi a răspuns (pentru NOname):

E si el tot om, sa zicem ca isi ridica in slavi zeul dar daca banuiesc ca in momentul ala va fi mai important sa te "arunce in aer" decat sa constientizezi tu ca spune sau nu "Allahu Akbar!", in concluzie ideea mea e ca nu va spune asta, sau daca spune banuiesc ca nici nu apuca sa termine ce are de spus ca va trece la a-si indeplini scopul. Si spun asta pentru ca daca e sa ma iau dupa un "prim sentiment, prima reactie" daca as fi langa el, nu ar mai fi sa fug, ci sa sar pe el si sa-l prind de maini, pentru ca in momentul ala in mod clar nu ar mai exista sentimentul de speranta ca as mai putea fugi/scapa.

| HikariAi a răspuns (pentru NOname):

Mda, am inteles gresit raspunsul tau, imi cer scuze. Abia ma trezisem si ma grabeam sa merg la servici. Ummm, acum am inteles "tot", ma refer si de ce ai pus aceasta intrebare laughing) Interesant! Sincer nu m-as fi gandit si da s-ar putea intampla si sa fie chiar o gluma buna asta laughing) imi cer scuze inca o data! Seara faina!

| NOname explică (pentru HikariAi):

E ok. Eşti prea drăguţ.
Apropo, îţi mulţumesc că îţi faci timp să-mi răspunzi mai la toate întrebările. Mă faci să mă simt specială.

| HikariAi a răspuns (pentru NOname):

Multumesc! Pai iti raspund pentru ca suntem prieteni pe TPU si primesc pe mail cand pui intrebari si ceea ce intrebi intotdeauna e interesant, ai o inteligenta de invidiat! Aa si da, ma bucur ca te fac sa te simti asa cum esti cu adevarat! Weekend placut!

| NOname explică (pentru HikariAi):

Aoleu, eşti mult prea generos.
Mersi frumos, un sfârşit de săptămână plăcut şi ţie!

| HikariAi a răspuns (pentru NOname):

Nu sunt generos, sunt realist! E ceea ce esti tu si faptul ca spun ceea ce spun nu ar trebui sa te surprinda atat de tare, pentru ca sunt sigur ca nu am doar eu aceasta parere.
Multumesc din nou!
p.s. sper sa aflu intr-o zi cum te numesti (doar prenumele bineinteles)

| NOname explică (pentru HikariAi):

Înseamnă că realitatea ta e una roz-bonbon cu elefănţei mov ce zboară de colo-n colo. Cred că mi-ar plăcea să-mi petrec măcar vacanţele în ea.

| HikariAi a răspuns (pentru NOname):

rolling on the floor)))) sincer realitatea mea e una cruda, cu foarte multe parti negative (si ma refer in lumea in care traim). Dar insa mai sunt si exceptii, care face aceasta lume interesanta. Cand ma refer ca lumea in care traim e nasoala eu cred ca orice persoana e deranjata doar de gandirea persoanelor in general, pentru ca nu are cum sa te deranjeze altceva (peisajele, animalele), si acum revin la ceea ce voiam sa iti spun, ca tu esti una dintre acele persoane care iti face viata mai frumoasa! E adevarat ca n-am vorbit, e adevarat ca nu te cunosc dar prin intrebarile tale si raspunsurile tale mi-am cam dat seama cum esti si te apreciez!
Din punctul meu de vedere, esti unica!

| NOname explică (pentru HikariAi):

Hehe, toţi suntem unici. Dar am prins ideea. Nu pot decât să-ţi mulţumesc, deşi am o percepţie diferită. Mersi deci. tongue

| HikariAi a răspuns (pentru NOname):

Nu am sa spun niciodata ca fiecare dintre noi nu suntem unici, insa foarte rar putem vedea asta in cineva, cel putin asta cred eu. Iar cu privire la perceptia ta, sper sa mi-o spui intr-o zi, cine stie, poate nu-i asa diferita big grin unele chestii se pot intelege gresit daca nu stim exact la ce ne referim tongue Si eu si tu si oricine putem raspunde cu un alt raspuns decat cel asteptat doar pentru ca intelegem intr-un mod diferit, insa asta nu inseamna ca poate sa fie si gandirea diferita.

| thebeggar a răspuns:

Sincer? Nimic! Dar probabil ca daca as avea timp sa imi fac o imagine, ar fi pe saracu' Mel in Braveheart cu acuarela uscata peste riduri, incurajand mob-u'. As mai sta putin dupa aia si as striga : Frreeeedoooommmm! (dupa aia bum! normal... )

| NOname explică (pentru thebeggar):

laughing Acel "normal..." e delicios.

| maryus83 a răspuns:

Nu cred ca in Timisoara sau in Romania in general s-ar gandi multi la un atentator cu bomba.eu unul as gandi:saracul, a luat-o razna

| Ralf1971 a răspuns:

Primul sentiment este ca sunt teroristi arabi din ISIS si incerc sa fug, apoi anunt autoritatile imediat.

| Oana92 a răspuns (pentru Ralf1971):

Unde saracie sa fugi? Din avion/tren/autobuz? Si ce autoritati sa mai anunti, ca asta e ultimul lor strigat inainte sa auzi "bum"...

| NOname explică (pentru Oana92):

"asta e ultimul lor strigat inainte sa auzi "bum"..."

Tocmai asta era ideea, cea care mă amuză, că nu neapărat, dar au reuşit să facă în aşa fel, ca preaslăvirea zeului lor să fie asociată de marea majoritatea oamenilor cu dezastru, cu teroare. Ce zeu preaiubit!hee hee

| dragonmagd a răspuns:

Îl înjur urât de tot în gând și îl cercetez să văd care este punctul slab ca să-l dau la pământ cât de repede pot.

| MariusDeejay a răspuns:

Ca e un terorist in spatele meu nasol.

| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns:

Mai ai timp de reactii?
Nu ramane decat sa te uiti socat dupa el pentru prima si ultima oara. Sau doar prima oara daca e vreun betiv.
Nu de alta, dar intr-un mijloc de transport spatiul este limitat si n-ai cum sa te feresti prea mult, sa fugi si asa mai departe...

| Raizen07 a răspuns:

Mirare!

| Darius123456 a răspuns:

As intra pe google sa vad ce e de facut cand esti cu un membru isis intr-un transport public.
apoi sar pe geam, mai bine mor calcat de tren decat omorat de bomba.