| tonyc7 a întrebat:

In afara de strada, locul public pe unde mergi, ce mai poate insemna domeniu public? Interiorul unei institutii a statului sau interiorul unui mijloc de transport in comun (autobuz, tren, metrou, etc.) pot fi considerate ca apartinand domeniului public? Si e adevarat ca in orice spatiu ce tine de domeniul public esti liber sa filmezi fara ca cineva sa iti poata interzice asta?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In sensul larg a sintagmei prin domeniu public (proprietate a statului) se intelege tot ce este in proprietatea statului, atat proprietatea publica, cat si cea privata a statului.
Se face confuzie intre domeniul public si locul public, cele doua sintagme nu sunt sinonime, desi material se pot suprapune.
Asa fiind poti filma in unele locuri publice, respectiv in cele in care nu este interzisa expres filmarea. Trebuie sa tii seama ca sunt unele restrictii privind difuzarea filmelor, de ex. in cazul minorilor. In schimb nu poti filma, fara aprobare, in majoritatea institutiilor publice.

| tonyc7 explică (pentru Ioandelasal):

Din cate stiu, singurele institutii unde nu ai voie sa filmezi sunt cele apartinand politiei sau armatei. Insa intr-o primarie, spital, scoala sau biserica nu cred ca incalci legea in vreun fel daca te apuci sa filmezi, mai ales daca vrei sa arati ca acolo se petrece vreo ilegalitate sau anormalitate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru tonyc7):

Asa cum am spus nu ai voie fara aprobare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce nu avem voie:

c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un spaţiu privat, fără acordul acesteia;
d) difuzarea de imagini care prezintă interioare ale unui spaţiu privat, fără acordul celui care îl ocupă în mod legal;
f) difuzarea de ştiri, dezbateri, anchete sau de reportaje scrise ori audiovizuale privind viaţa intimă, personală sau de familie, fără acordul persoanei în cauză;
g) difuzarea de materiale conţinând imagini privind o persoană aflată la tratament în unităţile de asistenţă medicală, precum şi a datelor cu caracter personal privind starea de sănătate, problemele de diagnostic, prognostic, tratament, circumstanţe în legătură cu boala şi cu alte diverse fapte, inclusiv rezultatul autopsiei, fără acordul persoanei în cauză, iar în cazul în care aceasta este decedată, fără acordul familiei sau al persoanelor îndreptăţite.
Atentie! Spatiul comercial este doar public. Asa ca interzicerea filmarii in magazin este ilegala. Se mai interzice in centre cu destinatii speciale. (unitati militare, sedii de institutii ale statului, etc) unde sunt afisate semnele de fotografiatul interzis.

| Simpatic a răspuns:

Iar ati venit astia cu filmatul in public, dar nu va filmati voi mai bine in timp ce va simtiti bine si va puneti pe xhamsters?